Yarasa (Chiroptera)

Uçma yeteneğine sahip memeli hayvanlardır. Gececidirler. Gündüzleri karanlık yerlerde, arka ayaklarının çengelleriyle baş aşağı sarkarak dinlenirler. Gece avlanmaya çıkarlar. Çoğu böcekçildir. Meyve, çiçek özü ile beslenenleri de vardır. Kuş, kertenkele, kurbağa ve balık avlayanlarına da rastlanır. Çıkardıkları çok yüksek frekanslı ses dalgalarının, etraflarındaki cisimlere çarpıp geri dönmesi yardımıyla yönlerini bulurlar (ekolokasyon). Bu sesler, çoğunlukla insanlar tarafından duyulamaz. En büyükleri kanatlarını açtığında 1.5 metreyi bulabilir. Sıcak bölgelere göç eden veya kış uykusuna yatanları vardır.

18 Haziran 2012
demlikbau
merhaba ben Ankara da yaşan hayvan severim şu anda evimde 9 küçük kedi yavruları var hepsi 2 aylıklar onlara bakabilecek ne maddi nede manevi durumum var çünkü kendimin olan 4 kedim vardı bide sokakta bulduğum arabanın çarpıp kaçtığı sakatlanan kedimle birlikte 5 kediye bakıyorum bu yavrular sokağımızdaki kedinin yavruları ama ana caddeye yakın olduğumuz için büyütüp bıraksam yaşama şansları çok düşük bende böyle olsun istemiyorum onlara sıcak bir yuva verebilirsem ne mutlu 5 tanesi siyah 1tanesi sarı beyaz 1tanesisiyah beyaz 1tanesi gri 1tanesi gri beyaz hepsi birbirinden tatlı lütfen bana yardımcı olunki onları sıcak bir yuvaya kavuşturalım sahiplenmek isteyenler lütfen bana ulaşın haberlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim sizlere
24 Mayıs 2012
ayşe duran

Güneşin bütün sıcaklığıyla gülümsediği, yaşama duyduğu sevgiyi mert bir şekilde canlılara sunduğu bir günde kozadan çıkmayı bekleyen küçük bir beden varmış. Çıksa sadece bir gün yaşayacağını biliyormuş fakat yine de çıkmak istiyormuş. Anlam veremediği seslerin nerden çıktığına bakmak, kapalı olan kanatlarını açmak, üzerine düşen su taneciklerini keşfetmek istiyormuş.

06 Mart 2011
Ümmühan.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker "Seninki Kaç Santim?" kampanyasına katılan çeyrek milyon kişiye henüz bir cevap vermedi.

Kaybedecek zaman yok. Bu yüzden "Greenpeace Kırmızı Telefon" devreye giriyor.

18 Şubat 2011
delişey

Nesin?

Heykel misin yoksa,

Usta bir heykeltraş mamülü?

...

Olsan da,

Durabilir misin bu kadar güzel?

Hele hele

Ruhumun içini ısıtan

O masum gözler.

06 Ocak 2011
Serkan Aygören

Sizinle bir şey paylaşmak istiyorum.. Belki de benim için gerçekten çok önemlidir, bilemiyorum..

Geçenlerde bir film izledim.. O kadar etkilendim ki... Filmi izlerken gözyaşlarıma engel bile olamadım.. Filmin adı: ''Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi''

16 Aralık 2010
kanatsız melek

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir. Fakat Japonya sâhillerinde bol balık bulmak artık mümkün olmamaktadır. Balıkçılar Japon nüfusunu doyurabilmek için ve piyasada yükselen bu talebi karşılamak için daha büyük tekneler yaptırıp, taze balık tutmak için daha uzaklara açılmaya başlamışlardır. Ancak balık için daha uzaklara/açıklara gidildikçe geri dönmesi de o kadar çok vakit almaya başlamıştır. Dönüş 1-2 günden fazla sürdüğü için, tutulan balıklar tazeliğini bu nedenle kaybetmektedir. Bu yolla avlanıp pazarlarda satılan balıkların taze olmadığını anlayan Japonlar ise bu balıkların lezzetini hiç sevmemişlerdir ve balıklar elde kalmıştır.

09 Kasım 2010
mel-tem78

Her ne kadar insanoğlu türlü akılsızlıkları eşeklikle nitelendirse de en güzel gözlere sahip bu sevimli hayvan, yerine göre çoğu insandan daha akıllıdır...

Örneğin ''Eşek, iyi bir yol mühendisidir. Yokuşları en fazla % 7 eğimle ve kısa mesafelerde virajlar alarak çıkar.'' dediklerinde. .. Ben de inanmamış ve nivelman yaptırmıştım yani topoğrafik aletle ölçüm. Sonuç şaşırtıcıydı: % 7

19 Ağustos 2010
mel-tem78

Dünyanın en yaşlı kedisi unvanına sahip kedinin yaşı insan yaşı cinsinden hesaplandığında tam 120 yaşında.

İngiltere'de yaşayan 26 yaşındaki kedinin dünyanın en yaşlı kedisi olduğu tahmin ediliyor. İnsan yaşı cinsinden hesaplandığında ise kedi tam 120 yaşında. Kedilerin yaşı insan yaşı cinsinden hesaplandığında 3 aylık kedi 5, 6 aylık kedi 10 ve 1 yaşındaki kedi ise 15 yaşında oluyor.

30 Temmuz 2010
mel-tem78

Birçok yunus ve balina türünün geleceği tehlike altında... Kirlilik, yaşam alanı kaybı, besin stoklarının azalması, ağlara takılma gibi kaygı verici düzeye gelmiş tehditlerle karşı karşıyalar. Ne yazık ki en zeki, en çok "gülümseyen", strese en dayanaklı türler sayıları gitgide artan yunus tesisleri için denizlerden koparılıyor ve ülkeler arasında bir ticaret objesi oluyor. Doğadaki popülâsyonların geleceğini tehdit eden canlı yunus ve balina ticareti ve yeni yunus gösteri tesisi inşaatları kaygı verici boyutlara ulaştı. Yunus gösterisi ve hala bilimsel olarak kanıtlanmamış "yunus terapisini" uygulayan merkezlerin ve doğadan canlı yakalanan yunusların sayısı Türkiye'de de gittikçe artıyor.

22 Temmuz 2010
Serkan Aygören
< Önceki12