40 yıllık bir müzik yolcuğunda Seyyal Taner ile keyifli bir kahvaltı sohbetinden kalan notları sizlerle paylaşmak istedim. Nasıl tarif edilir, ne yazılır ki diye önce üstüne bir süre düşündüm doğrusu. Çılgın, deli-dolu, etrafına muhteşem bir ışık saçıyor Seyyal Taner. Zeki, esprili, son derece pozitif, ve sahnedeki gibi kıpır kıpır. Ne kadar çok övgü dolu cümle kurmaya çalışsam da yetersiz kalacak. Nerden başlasam bilmiyorum ama öyle samimi duygularla sohbet ettik ki her anı ayrı keyifliydi.

13 Kasım 2015
gulcin_ertunc

Gitar’ın Ustaları Veda Turnesi ile son kez yollarda…

2005 yılında bir fikir olarak doğan ancak 2011 yılı sonunda hayata geçirilen “Gitarizma” projesinin tutkunlarına bir duyuruda biz yapalım dedik. Gitarın ustaları son kez veda turnesine çıkmak için hazır. Başta Gür Akad olmak üzere birbirinden değerli isimler bugüne dek projede başarıyla yer aldı. Müzikseverlerin ilgiyle takip ettiği “Gitarizma” önümüzdeki günlerde sizin de şehrinize gelebilir. Böylesi keyifli performanslara rastlamak her zaman mümkün olmuyor. Aranızda “Gitarizma”yı bilmeyenler varsa diye ben de sizlere naçizane onlardan bahsetmek istedim.

07 Ekim 2015
gulcin_ertunc

Bu aslında bir dostluk hikayesi. Yaklaşık 3 yıl önce bir araya gelerek albüm hazırlığına giren Alper ve Serkan’a basın danışmanı olarak eşlik eden Gülçin’in hikayesi. Güzel ülkemizde her sektör kendi içinde zorluklar yaşadığı gibi müzik sektörü de oldukça zorlayıcı koşullarda sanatçılarımızı ve tüm ekibi yoruyor ve üzüyor. Bizim hikayemiz de ise durum biraz daha eğlence havasında ilerledi başlangıçta. Bir yandan güzel gelişmeler olurken diğer yandan iyi niyetimizin suistimal edildiği pek çok etkenle karşı karşıya kaldık. Hal böyle olunca yeri geldi üzüldük yeri geldi mutlu olduk. Ama gülümsemeyi hiç eksik etmemeye çalıştık. Sonunda bizim gibi düşünen iyi insanlarla yollarımız kesişti ve deyim yerindeyse düşe kalka albümün çıkışına şahit olduk. Ben galiba biraz dertleşmek istedim ondan biraz böyle giriş yaptım.

13 Mayıs 2015
gulcin_ertunc

Nasıl ifade edilir söze başlarken bilemedim ama hepimizin içinde bir rock müzik sempatisi vardır. Bu durum sadece teenage dönemle sınırlı kalmaz aslında. Geçmişe şöyle bir bakacak olursak Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar 7’den 77’e Anadolu Rock Müziğini günümüze en güzel şekliyle taşımışlardır. Genç kuşaklarda bayrağı devralarak kaldıkları yerden devam ederler. Nedendir bilinmez o güzelim şarkılar Namus Belasından tutunda Yaz Dostum’a kadar dillerimize pelesenk olmuştur. Vazgeçemediklerimiz arasındadırlar. Bende sizlere bu hafta büyük bir heyecanla, hem yepyeni hem de üyelerini yakından tanıdığımız, bir grubu tanıtmak istiyorum. O yüzden kelimeleri seçerek ve bir o kadar da dikkatli yazmaya çalışıyorum. Bana göre müzik piyasasına isimleri gibi tehlikeli bir giriş yapacak ki işte o zaman değmeyin gitsin keyfimize.

20 Nisan 2015
gulcin_ertunc

Viyana'da yaşayan Türk soprano Burcu Kurt, “Frau Kurt Alla Turca” adlı konseriyle yeniden seyirciyle buluşuyor!

Türkiye'de bulunduğu süre boyunca, opera dışında, 1930-1950 yılları arası chansonlar ve film müziklerine de ilgi duyan Kurt, Avusturya'ya geldikten sonra bu alanda çok daha fazla bestecinin müziğini tanıma fırsatı bulmuş. Kabare şarkıları, literatür chansonları, film müzikleri, operetler ve müzikallerin yer aldığı geniş repertuarda; Kurt Weill, Friedrich Hollaender, Oscar Straus, Robert Stolz, Cole Porter, Arnold Schönberg ve Benjamin Britten gibi birçok besteci bulunuyor.

28 Mart 2014
Sakarpiyon

" Gönülçelen" bir adam.. " Gemiler" i sevgilisine benzeten..

Gerektiğinde " İki Yabancı" gerektiğinde " Romantik" i olabilen sevgilisinin , bir adam..

Her intihar eden kişiye ölmeden önce " Güzel Bir Gün Ölmek İçin" dedirten bir adam..

21 Aralık 2011
Esatkayaa

Söyleşimizin ilk bölümünü İklim Tamkan ve Klavsen de ne olaki? - I başlığından okuyabilirsiniz.

S: Anlaşılan klavsen enstrümanını seçmek Graz’da kısmet oldu. Peki nedir bu klavsen, bizim bildiğimiz piyanodan farkı nedir?

14 Haziran 2011
Sakarpiyon

Sevgili dostlar, bugün sizlerle tanıştıracağımız arkadaşımız Klavsen çalışıyor. “Klavsen de ne ola ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Aramızda ne olduğunu bilenler vardır elbette, ancak ben de daha önce adını duymuş olsam da birçoğunuz gibi bu enstrümana pek aşina değilim. Peki, “kim bu klavsen çalan kişi derseniz?” sorunuzun yanıtını ve çok daha fazlasını aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz. Müzisyen arkadaşımızın adı İklim Tamkan. İzmir Karşıyaka doğumlu İklim, ilginç ve güzel müzik macerasını bizlerle paylaşıyor.

07 Haziran 2011
Sakarpiyon

Seher yeli bizim ele gidersen

Nazlı yare küstüğümü söyleme

Ne hallara düştüğümü sorarsa

O yar beni sorarsa

Bağrıma taş bastığımı ona söyleme

Yare söyleme...

Ağrılar baş tutar ahuzardayım

15 Nisan 2011
seymen

Önceki bölümden devam...

Başlangıç hikâyelerinden sonra, nasıl bir araya geldiklerini konuşmaya başladık. Ben yine geveze kişiliğimle sık sık araya girerek ikiliye sorular soruyor, yanıtları zihnime ve ara sıra küçük not defterime yazıyordum. 2002 yılına kadar farklı yerlerde çalışmalar yapan ikili, bu yıl içerisinde aynı okulda görev yapmaya başlarlar. Artık birbirlerini tanıyorlardır, ancak bir araya gelip çalışma yapmaları için epey zaman geçmesi gerekmektedir. Gülnur Sayar piyanosuyla klasik müzik üzerine, Safa Yeprem ise gitarıyla ağırlıklı olarak Flemenko ve Latin müziği üzerine çalışmalar yapmayı sürdürür.

13 Aralık 2010
Sakarpiyon
< Önceki1234...