"24 yaşında bir gencin dilinden dökülür mü “kendimi ülkem için feda ediyorum”

“Bedendir öldürdüğünüz düşüncem değil” kaç can ömrünün baharında bunu söyleyecek cesarete sahiptir. Düşüncen yaşıyor evet..düşündüğün kadar ardından gelemesek de senin gibi olmayı dilerdim

02 Aralık 2011
delidivane

Hocamız bir gün aklı esmiş kürsüye çıkmış “ey ahali size bir şey söyleyeceğim onu biliyor musunuz” demiş bu kürsüden. Ahalisi de hocanın muzip biri olduğunu bildiklerinden “biliyoruz hocam” demişler. “O halde benim söylememe gerek kalmadı” demiş ve kürsüden inmiş. Oradakiler bir birine sormuşlar “acaba hoca ne diyecekti” diye. Kimileri “ne bileyim” demiş, kimileride “kim bilir ne palavralar anlatacaktı” demişler aralarında bir anlaşmaya varamayınca.

27 Nisan 2011
rahmi çelik

Modern toplumlarda 60'lı yıllardan sonra çok hızlı yayılan bir akım var ki "feminizm". Kültürel toplumlarda bugün öyle hat safhadaki kadınlar her yerde sesini alabildiğine duyurabiliyor. "yaşasın feminizm ve feministler" hangi filozofun temel görüşüne dayandırıldığı bilinmeyen bu akım tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı...

24 Nisan 2011
zetthdark

ATIYORLAR...

Dilimizdeki zenginlik, deyişler ve deyimlerle, eş ve iki anlamlı sözcüklerle daha belirgin olmaktadır. Atasözleri de anlamlı içerikleriyle düşündürücü niteliklerin etkilerini duyurmaktadır. Kimi sözcükler de ayni kökten türesin ya da türemesin benzerlikleriyle çağrışım yapar. Düşmek. Düşkünlük, düşüklük gibi başka anlam için kullanılan sözcükler de çoktur. Bunların biri "atmaktır." silah atmak taş atmak, söz atmak, havlu atmak, göz atmak, ateş atmak, ateşe atmak, sokağa atmak, hapse atmak, kullanılması yanında " atıp tutmak" ta geçtiği gibi "atmak" sözcüğü de gerçekdışı, abartılı amaçlı kimi konuşmalarda yer alır.

05 Şubat 2011
rahmicelik

Şarkıcının, “bu devirde kimse şah değil, padişah değil” dediğine bakmayın siz. Devir Cumhuriyet devri ama hepimiz padişahız. Sorumsuzluğumuzun tahtına kurulmuşuz, paranın, çıkarcılığın büyüsüne tutulmuşuz, tahtımızı yitirmemek için dostlarımızı bir çırpıda harcayıveriyoruz hiç acımadan, utanıp sıkılmadan. Bunun padişahlıkla ne ilgisi var, gözümüzü açmak, altta kalmamak zorundayız mı diyorsunuz? Gelin şu fıkrayı dinleyin de nasıl bir padişah olduğumuzu görün.

20 Aralık 2010
erhantigli

Dağdaki Çobanla Benim Oyum Bir mi? Yazısına ithafen

Adam ısıcak koltuğuna yaydığı kaba eti ile devlet kesesinden iki milyar pankınota maaş demiyor.. Bizse hayvancılık bitmiş melmekette ara ki ağa bul goyun geçi güt.. Ne yer ne içeriz? Bizim halımızdan anlamayan, garibanın durumu bilmeyen porofösür gider istediği mıhafazar partiye verir oyu.

30 Ekim 2010
panturk

Kimse çobanları küçümsedin edebiyatı yapmasın. Art niyetli olmadan o konuşmayı dinleyen biri bu lafı sarfeden kişininde böyle demek istemediğini çok rahat anlardı zaten. Ama bu şekilde yorumlansaydı magazin malzemesi nasıl çıkacaktı değil mi?

17 Eylül 2010
pixares

Her seçim döneminde hep aynı diyaloğu duymaktan artık sıkıldım! Sandığa gidip, boş oy attım biliyormusun, hepsi aynıydı, en iyisi bu, oh ne güzel yaptım (!) diyaloğunu duymaktan çok sıkıldım. Sen öyle san demek istiyorum onlara!

18 Ağustos 2010
pixares

Geçen gün bir gazetede gözüme ilişti "Mustafa SARIGÜL, Türkiye Değişim Hareketi'nin ilk mitingini Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yaptı. Sarıgül, salona girdiğinde büyük bir coşkuyla ayakta karşılandı."

28 Ocak 2010
delişey

Bir nehirde kayığımız ile yol alıyorsak kolay yol akış yönünde gitmektir. Ama bazen nehrin tersine de gitmeye çalışmalı varacağımız yere zorda olsa varıp işimizi gördükten sonra kendimizi akışa bırakmalıyız.

23 Aralık 2009
icimdekises
< Önceki12