Yurtdışında yaygın olarak kullanılan call-by-call (çağrı bazında taşıyıcı seçimi) telefon hizmeti artık ülkemizde de başladı. Gelişen teknolojinin bu alandaki uygulamalarını ülkemizde görebilmek ne güzel. Millenicom, Superonline, Koçnet ve Netone Telekom ile şehirlerarası ve uluslararası çok daha ucuza konuşuyoruz. Abonelik, donanım, kart gibi zorunlulukları olmaksızın sabit telefonumuzdan kolaylıkla kullanırken ekonomik açıdan tasarruf etme imkanı kazandık. Bu konuda ilk bakışta özverili gibi görünen Türk Telekom, ne yazık ki çeşitli kısıtlamalarla bu sistemi kullanmak isteyen kullanıcılarına yoluna taş koyuyor.

25 Nisan 2008
Not why Why not
Beğendiğimiz sayfadaki bir yazıyı bilgisayarımıza kaydedeceğimiz zaman, o yazıyı ya not defterine yapıştırırdık ya da internet sayfasını "farklı kaydet" seçeneği ile kaydederdik. Beğendiğiniz sayfadaki yazıları bu yöntemlerle kaydediyorsanız çok geride kalmışsınız demektir. Eskide kalmış diyorum çünkü bu yöntemler bugün kullanışsız durumdadırlar.Mesela siz hiç bir internet sayfasındaki görüntüyü word dosyası olarak ya da "sayfayı farklı kaydet" diyerek kaydedebilir misiniz?

Artık internet dünyasında web2.0 denen bir olgu var. İnternet sayfaları çok fazla zengin içerik, ve bu zengin içeriği sunmak için çok farklı yöntemler kullanıyorlar. Biz de bu içeriği kayıt etmek ve çeşitli sitelerdeki bilgileri derlemek için yine web2.0 nimetlerinden bir tanesini kullanacağız.

29 Nisan 2007
sgüzelcik
İnternetteki hızımıza en önemli etken hiç şüphesiz bağlantı hızımızdır. Türkiye'nin bağlantı hızı konusunda dünya ölçülerinin çok altında ve çok pahalı olduğu herkesce bilinen bir gerçek. Şimdilik bu duruma karşı çıkmaktan başka elimizden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Fakat bağlantı hızımız ne kadar yavaş olursa olsun biz bu hızı sonuna kadar kullanarak ayak uydurmalıyız.

Bir örnek olarak çalışma ortamınızı ele alalım. Çalıştığınız ortam ne kadar rahatsa o ölçüde verimli çalışırsınız. Rahat olmamız için kullandığımız elemanların el altında olmasını isteriz.

29 Mart 2007
sgüzelcik
Ntvmsnbc sitesi bazı ufak tefek hatalarına rağmen yenilendi. Sade tasarımla karşıma çıktığında aklıma sevgili Yakuter'in "Bant genişliğinden Konuşalım" adlı yazısı geldi.

Yakuter çok güzel özetlemiş;

09 Mart 2007
Beyaz Sayfa
CSS ile yapılmış sitelerin bir arada toplandığı galerilerin bir kısmını sizlerle paylaşıyorum. İnternet ortamında daha fazla css galerileri olmasına rağmen benim özenle takip ettiğim galeri sitelerini şunlar oluşturuyor;

CSS Beauty, CSS Vault, CSS Mania, CSS Remix, CSS Drive, CSS Reboot, CSS Import, CSS Heaven, CSS Clip, CSS Bloom, CSS Elite, CSS Galleries, CSS Thesis, CSS Website, CSS Tux, CSS Container, CSS Princess, Web Design from Scratch, Unmatched Style, Best Web Gallery, Style Crunch, Screenfluent, The Daily Slurp, Screenalicio.us, Web Creme, Styleboost, Netcocktail, CSS Design Yorkshire, CSS Brain, Css Galaxy, W3C Sites, Inspiration King, Submit CSS...

09 Nisan 2007
Beyaz Sayfa
123Sonraki >