Hep daha iyisini istedikçe, ihtiyaçlarımız arttı. İhtiyaçlarımızı karşılayacak teknolojiler bulduk. Yeni teknojiler beraberinde bir sorun getirdi.

Donanım peşinde yazılımı da sürüklüyordu. İyi donanım iyi bir yazılım sistemine, işletim sistemine ihtiyaç duydu. Bu sadece kişisel bilgisayarlar için değil, her alandaki bilgisayar sistemleri için geçerli bir kural.

25 Mart 2010
sgüzelcik
linux

Bu bölümde Linux işletim sisteminin kullanıcılar için gerçek hayatta "Nasıl?" olduğunu inceleyeceğiz.

Öncelikle her bilgisayar kullanıcısının bilgisayarından istedikleri farklıdır. Bazılarımız normal seviyede bilgisayar kullanan kişilerken bazılarımız ileri seviye bilgisayar kullanıcılarıdır. Bazıları sadece internette gezerek, müzik dinleyerek ve film izleyerek bilgisayar başında vaktini geçirirken, kimileri ise bilgisayarda bir paket programı kullanır yada yazılım geliştirir, grafiksel çalışmalar yapar, web tasarımları ile ilgilenir hatta sunucu ve ağ yöneticisi olarak görev yapabilir.

28 Mart 2008
SnefeRu
linux versiyon

Bir önceki bölümümüzde Linux'a bir giriş yapmıştık. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bu bölümde ise Linux Kernel’i (çekirdek) hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Çoğu Linux kaynağında bulabileceğiniz bu konuyu daha kısa yoldan ele alacağız. Kullandığınız Linux sürümüne göre hangi paket yapısında olduğunu, paketlerle program ekleme düzenleme ve silme işlemlerini de ele alacağız.

04 Mart 2008
SnefeRu
< Önceki1Sonraki >