QR Kodu adını İngilizce Çabuk Tepki (Quick Response) kelimelerinin baş harflerinden alır. Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod(veya iki boyutlu barkod) türüdür. 1994 yılında geliştiren Japon Denso firmasına patentlidir.

28 Kasım 2013
Serkan Aygören

Mobil Cihazlar ve tabletlerin hayatımıza girmesi ile yayınlanan uygulamalar sayesinde günlük yaşantımız eğlenceli ve kolay bir hale dönüşüyor. Sevdiğiniz ve takip ettiğiniz dizilerin bir sonra ki hafta yayınlanacak bölümünü merakla bekliyorsanız Android platformunda bir mobil cihazınız veya tabletiniz varsa Fragmanlar uygulaması yardımınıza yetişiyor.

21 Haziran 2013
Serkan Aygören

Ku Bon Seop tarafından tasarlanan konsept sıvı pilli şeffaf cep telefonu...

Amoled Ekran...

29 Aralık 2010
Serkan Aygören

Değerli Kadir Çamoğlu ile birlikte yazdığımız Mobil Programlama kitabı yakın bir zaman sonra raflarda yerini alacak. Mobil Programlama kitabımızın çıkmasına geri sayım başlamışken kitapla ilgili duyurular yayınevinin sitesinide süslemeye başladı. Türkiye'deki en kapsamlı mobil programlama kitabı olacak bu kitap, yazılım dünyasının yükselen trendi olan mobil dünya da yerinizi almanızı sağlayacak.

07 Kasım 2010
Volkan Atasever

Hackng, Hacker, Lamer Nedir? - Mobil Cihazlarda Güvenlik yazısının devamı...

Mobil Cihaz Açıkları

Mobil cihazlarda belirlenen en önemli açıklar bu cihazlara bulaşabilen virüslerdir. Son döneme kadar bu virüsler için özel önlemler alınmamaktaydı. Şu anda ise Eset firması, Avast firması gibi anti virüs firmaları mobil cihazlar içinde anti virüs yazılımları üretmeye başladılar. Mobil cihazların bilgisayarla senkronizasyonu ve dosya alış verişi yapması virüs bulaşma ihtimalini fazlasıyla kuvvetlendirir. Bundan dolayı kullanıcılar bu anti virüs uygulamalarını cihazlarına kurmaya başladılar. Ne yazık ki bu uygulamaların kullanımı sıradan kullanıcılar için göz ardı edilebilmektedir. Bulaşan virüslerse sistemde açıklar meydana getirmektedir.

02 Kasım 2010
Volkan Atasever

Büyük nimet diye pazarlanan 3G'nin içinden bakın ne çıktı? İşte 3G gerçeği:

Nihal Doğan'ın röportajı...

3G geldi! Reklâmlar aracılığı ile ortada bir bayram havası var… Reklâm sloganı “merak etmiyor musun?” diyor. Biz merak ediyoruz ama geleceğimizi! Sağlık sorunları göz önüne alındığında kazandıracak mı, yoksa kayıplar mı artacak?

11 Eylül 2009
Tacko

Cep telefonu güzel bir icat. Ama kullanan kişiye göre şekil alan bir alet. Bu yazımda bu şekilleri yazmaya çalışacağım.

Kendimin bizzat şahit olduğu “ah şu cep telefonları” dedirten manzaralar… Bazılarında “sanırım sesimin anca dörtte biri karşıya gidiyor” diye bir inanç var. Bu tipleri her yerde görebiliriz; yolda, otobüste, vs… Her yerdedirler ve konuştuklarının hepsini duyarsınız, hatta kulağınızı tıkasanız bile…

06 Ağustos 2009
icimdekises

Hepimiz bir konuda hem fikiriz anlaşılan. 3G denilince ilk akla gelen özellik “Görüntülü Konuşma” Caanım televizyon kanallarımızın, “Amaanınnn, çapkın kocalar artık b.ku yediniz, hınnnn” şeklinde haberlerini nde etkisi oldukça büyük bu konuda, kabul ediyorum. Lakin 3G dediğimiz 3. Nesil GSM (Global System For Mobile Communication) Teknolojisi sadece bundan ibaret değil.

30 Temmuz 2009
Serkan Aygören
< Önceki1Sonraki >