Sanayileşen bir yüzyılda doğadaki ayak izlerimizi arar olduk. En azından bunun bilincinde olanlar, ya da bu konuda aydınlanmak isteyenler olarak... Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu yolda atılan adımlara tanık olmak, bir nebze parçası olmak ise apayrı bir haz veriyor insana.

19 Mart 2014
Serkan Aygören

Bu gün et hakkında bilgiler verecegim:

Malum kurban bayramı, etleri en güzel en pratik sekilde nasıl pişirebiliriz. Nacizane bir iki bilgi paylaşımı. Protein kaynağı etin yapısında 3/4 oranında su vardır. Bu nedenle etin suyunu kaybetmemesi için eti mühürlemek çok önemlidir. mühürlemek için öce tavayı veya tenceremizi ısıtıyoruz.Biraz yağlıyoruz Isınmış tavaya eti koyup iki taraflı pişirmek lazım Etimizin daha lezzetli olması için ise yeni kesilmiş eti bir gün boyunca beklemesi lazım. Ayrıca baharatlarla karıştırıp sızma zeytin yağında da bir gün bekletirsek etimiz yumuşacık olur. Eti bıcakla delmeyin, Eti tuzlayıp baharatlamayın.

25 Ekim 2013
Selma Tokuşoğlu

Reyhan ve Fesleğen aynı familyadan kutsal bir bitki. Akdeniz mutfağının baş tacı bu bitki Hindistan'dan bütün dünyaya yayılmıştır. Roma ve Girit'de bir kızın bir oğlana fesleğen verdiğinde nişanlanmış sayılacağını bilirmiydiniz. Biz Türkler'de ona gereken önemi vermişiz.

22 Ağustos 2013
Selma Tokuşoğlu

Koş, koş, koş kaçıyor bak dolmuş,

Kaçarsa kaçsın, zaten dolmuş.

Ama bekletmek olmaz ki sen’i

Taksi durdur, bak o bomboş.

Saat de epey geç olmuş,

İkiyi sen geçiyor…

19 Mart 2012
the life

Bir alev kapladı yorgun bedeni

Bilinmiyor nedir bunun sebebi

Dumanlar sarıyor yalnız gövdemi

Tez su getirin bu bir sevda yangını.

Bir bakışı kıvılcımdı alev oldu içimde

08 Şubat 2012
LEADRİ

Hepimizin başı tatlı ile belada.yersek kilo alırız yemezsek aklımız kalır. Yaz kış hangi tatlıyı yesekde kilo almasak diye düşünür dururuz. Şöyle şişmanlatmayan aksine yedikçe zayıflatan tatlılardan istiyorum, ama malesef yok! Bu yüzden en zararsız sütlü veya meyveli tatlılardan tüketmeliyiz. İki tarifim var vakalım beğenecek misiniz?

07 Temmuz 2011
Selma Tokuşoğlu

Sizlere bugün sevgili yemek öğretmenimin iki tarifini vereceğim. Acem çorbası hem çok vitaminli hem de çok besleyici bir tarif. Mihmandar kebabı ise eski Osmanlı yemeklerinin o eşsiz lezzetlerinden bir tanesi. Bu iki tarif ile inanın dünyalar kadar misafiri ağırlayıp gönüllerini fethedebilirsiniz. Yıldız öğretmenimin yüreğine sağlık... Afiyet olsun.

12 Ocak 2011
Selma Tokuşoğlu

Ağlayarak başlıyoruz hayata. Aslında ağlayarak değil de gözyaşlarımızı kaybederek başlıyoruz yaşamaya… Ne tuhaf değil mi? Hayata gözlerimizi açarken bile bir şeyler kaybetmek. Haklısın bence de çok tuhaf.

06 Kasım 2010
böcük

Apartmanın merdivenlerinden her gün sokağa adımımı attığımda birden bire yer değiştiriyorum. Merdivenin sokakla birleştiği yerde, yan komşunun bahçesine açılan duvarın aralığından Kale yamacına giden yola çıkılırdı. Kocaman dut ağacının gölgesi bahçeyi kaplar, babaannemin bahçeye ektiği fideler güneşi bekler diplerine açılmış arıklarda bir gün önceden yapılan sulamadan kalan son izler insanın gözüne batardı..

20 Ekim 2010
nilanya

Siz de bayat ekmeklerle ne yapacağını bilemeyenlerden misiniz? O zaman onları değerlendirmenin yolunu bulalım derim. Bu günlük akşama ne pişireceğim derdine son verelim. Aklıma çok sevdiğim iki yemek geldi, bende sizlerle paylaşmak istedim. İşte tarifleri:

21 Ağustos 2010
Selma Tokuşoğlu
< Önceki123