Şimşekler...

deniz feneri,gök gürültüsü,gök olayları,gökyüzü hayranları,şimşek,yağmur,yıldırımÇoğu insan farkında değildir gökyüzünün.bilmem kaç yıl yaşamışlardır belki ama en fazla 5-6 kere kafasını kaldırıp bakmıştır göğe, bulutlara, güneşe, yağan yağmura... en fazla 5-6 kere şahit olmuşlardır böylesine bir güzelliğe. Ve en fazla bu kadar “oha mkucize resmen” demişlerdir.
Bir de bazı insanlar vardır ki onlar gökyüzüne hayrandır.bulutlara aşık, gün batımını izlemeye tutkuyla bağlı. Sırf gün doğumunu izlemek için şafakla beraber uyanan.
Ben aslında ikisinin arasında dolanıp duran biriydim. Taa ki birkaç gece öncesine kadar.
      -Akşam, saat 11’e geliyor. Sahilde oturmuş sokak lambalarının, şehrin ışıltılarının denize yansımasını izliyorum. Uzaklarda bir kayık var sanırım. Ufak parıltıları gözüme çarpıyor. Bir de deniz feneri. Belli aralıklarla yanan kocaman bir fener.ışığı o kadar büyük ki şehrin tantanası geçip denize yansırken bile gösteriyor kendini. Ben bütün bu ışıklar geçidini izlerden birden hepsinden büyük bir kıvılcım, hepsinden büyük bir ışıltı parlayıveriyor. Sadece anlık bir parıldama, ama şehrin ışıklarını da deniz fenerini de silip atıyor o an içinde. Evet, kocaman bir şimşek çakıyor denizin üzerinde. Sonra bir tane daha, bir tane daha, bir tane... Küçüklü büyüklü bir sürü şimşek bölüm parçık pinçik ediyor gökyüzünü. Ama hiç gökgültüsü yok. Sadece bir anda parıldayıveren şimşekler..
O an bende ikinci gruba dahil oluverdim. “Gökyüzü Hayranları” na. Orada oturup bir saate yakın şimşekleri izledim ve ilk yağmur tanelerini bekledim. Havada ki yağmur kokusuyla mest oldum. Gökyüzüne hayran oldum, bulutlara, şimşeklere.
Ayşegül Okur
Ayşegül Okur
27 Ağustos 2012
Bu yazarın ‘Kurgu - 1’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

esra1997
aleyna_okur

Okur Yorumları

the life - 27 Ağustos 2012 11:22
the life
Giresun'da her şey gibi gökyüzü de büyüler beni dostum :))

bizim evin çatısında uzanırım bazen öğle sıcağında, öylece gökyüzünü izlerim.aşığım ben bulutsuz gökyüzüne.. sonsuz düşlere, anlamsız muhakemelere dalar, bazen saatlerce yatarım orada. sonra kalkar, otururum biraz da ve denizi izlerim.denize de tutkunum çünkü.deniz görmeden yaşayamam ki!..

ve ben de her bakışımda mest olurum, bu mucizeyi yaratana şükrederim.. bu anlamlı yazı için sonsuz teşekkür şegülüm :))
!!!!!!!!
rahmi celik - 27 Ağustos 2012 23:23
Default Avatar
bu şimşelerin elektirik yükünden gökyüzünde bir çok etkinliği olurmuş ve çok fadalarıda varmış derim r.ç.
Ayşegül Okur - 03 Eylül 2012 20:07
Ayşegül Okur
Gökyüzü, şimşekler insanı büyülenmesi için çağrıyor sanki..

keşke bizim evdede öylesine uzanabileceğim bir çatı olsa ama maalesef apartmanda tavanların ve duvarların arasında sıkışıp kalmış durumdayız. bırak gökyününe hayran hayran bakabilmeyi o mavi gökyüznün havasını solumakta bile zorlanıyoruz. çok şanslısın yani :) .

üye olun, siz de katılın