Türk Seciyesi - Türk Milletinin Onuru, Şanı ve Dürüstlüğü...

dürüstlük,osmanlı,türk,vefa20. yy başlarında İstanbul Bahçekapı'da ünlü mü ünlü Macar bir terzi var imiş. Ünü o kadar yaygınmış ki, İstanbul'da ne kadar kalburüstü zengin varsa hepsini o giydirirmiş. Saygı değer Mösyö Back.

O devrin en önemli gece kulübü Circle Dorian daimi müşterilerinden olan meşhur terzimiz bir akşam Fransız, alman, rum, Ermeni, Yahudi vs den oluşan dostları ile sohbette imiş. Başlamış anlatmaya…

Efendiler! Ticarethanemde tezgâhtarlık eden bir Türk var idi. Kendisini askere çağırdılar. Giderken avans olarak almış olduğu 15 Lira borcu veremeyeceği için özür diledi. Akabinde savaştan döner dönmez ne yapıp edip borcunu ödeyeceğini belirtti. Malum harp zamanı, ne denir ki… Elim mahkûm kabul ettim. I. Dünya savaşı bittikten sonra genç bir delikanlı ziyaretime geldi ve tezgâhtarın oğlu olduğunu söyledi. Babasının harpte şehit düştüğünü bu sebeple babasının borcu olan 15 Lira’yı ancak kendisinin getirebildiğini belirtti. Ayrıca borcu daha önce ödeyemediği için de özür diledi.

Malum, durumdan çok etkilendim. Parayı kabul etmek istemedim. O zaman da delikanlı pek üzüldü ve bunun baba vasiyeti olduğunu yineledi. Kabul etmezsem babasının ruhunun rahat etmeyeceğini belirtti. Ayrıca bunun kendisi için bir namus borcu olduğunu da belirtti.

Sohbetin son demlerinde Mösyö Black’in gözlerinden yaşlar akıyordu.

Osmanlı
Osmanlı
25 Eylül 2009
Bu yazarın ‘Hiç Tazıya Muska Yazılır mı? - Sultan Bayezid Ve Hattat Şeyh Hamdullah’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Default Avatar

Okur Yorumları

lyra7 - 25 Eylül 2009 12:52
Default Avatar
nerdeeee o güzel ,dürüst yürekler ,nerde????
benim çocukluğumda yalan söyleyen bir esnaf dahi dışlanır toplum dışı edilirdi insanlar dükkanına uğramaz aforoz ederlerdi. şimdi alkışlanıyor en yalacısı ...
kaleminiz daim olsun.
D.T
lyra7 - 25 Eylül 2009 12:53
Default Avatar
hoşgeldiniz aramıza gönül muhabbetimize .
D.T
Serkan Aygören - 25 Eylül 2009 17:46
Serkan Aygören
İyi de tek dürüst biz miyiz bu dünyada?
Pek saygıdeğer insan Tezgah abimiz dürüst diye tüm Türk milleti de dürüst müdür?

Soruları çoğaltabilirim ama gerek yok sanırım.
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
muratmoon - 26 Eylül 2009 00:56
muratmoon
bu devirde dürüst olan yalnız kalır kendimden biliyorum :D
Gülmek için sebep aramayan şahsiyet
Osmanlı - 28 Eylül 2009 09:41
Osmanlı
Hoşbuldum, teşekkür ederim.
Serkan, tabi ki durum bundan ibaret değil. Ancak, bizim tarihimizde bu şekilde anlatılan o kadar çok yaşanmış var ki... Ben de bunlardan birini paylaştım sadece. Bildiklerimi paylaşmaya devam edeceğim. Şu an bekleyen bir yazım var zaten.
Janissary
delidivane - 28 Eylül 2009 10:07
delidivane
Merhaba @osmanlı bildiklerinizi paylaşmanıza seviniriz..kendinizde yazabiliyor musunuz?onlarıda bekleriz..
AşıkLarın Şeriatıda Allah'tır, Mezhebi de...
Osmanlı - 08 Ekim 2009 12:16
Osmanlı
teşekkür ederim hepinize :-)

Bu tarz bilgileri paylaşmayı seviyorum. Siyaset vs yüzünden tarihimizden bihaber, hatta utanır olduk. Osmanlı derken kısık sesle söyler olduk. Eğrisiyle doğrusuyla bu bizim tarihimiz, başka kimsenin değil.

Bu konuda çok doluyum :-) Fazla konu dışına çıkmak istemiyorum. Elimden geldiğince tarihte yer etmiş bu anektodları yazmaya çalışacağım.
Janissary
Serkan Aygören - 08 Ekim 2009 13:00
Serkan Aygören
teşekkürler osmanlı böyle devam. Güncel konulardan ziyade belli kategorilerdeki yazılara çok ihityacımız var.

sevgiyle...
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)

üye olun, siz de katılın