Bir Aslan Ve Bir Farenin Hikayesi...

Aslanın biri bir gün ormanda bir fareyi yakalamış ve onu yemek üzere iken fare aslana

-          “Beni yeme benim etim senin dişinin kovuğuna bile yetmez demiş ve sen beni bırakırsan belki bir gün sana faydalı olurum” demiş.

Aslan onunla alay etmiş…

-          “senin mi bana faydan olacak sen kimsin ben kimim” demiş ve büyüklenmiş. Fakat fareyi de yememiş.

-          “Haydi git işine seni yesem dişimin kovuğunda kalırsın demiş ve o fareyi serbest bırakmış. Fare de bu iyiliği hiç unutmamış.

Bir gün nasıl olmuşsa olmuş bu aslana avcılar bir tuzak kurup yakalamışlar. Aslan şaşırmış kalmış, aklına o fare gelmiş…

-          “Hey fare kardeş ocağına düştüm, gel beni kurtar bu tuzaktan” diye ormanda seslenmiş.

Bunu duyan o fare, bütün fare arkadaşlarını toplamış aslanın yardımına koşmuşlar. Her biri aslanın ağını kemirmişler ve avcılar gelmeden aslanı bu tuzaktan  kurtarmışlar. Aslan da fareden özür dilemiş.

- “Yanlış düşündüm, sana değer vermemiştim ama gene de sen beni bu tuzaktan kurtardın demiş ve bir daha aslan büyüklük taslamamış ve farelere de hiç dokunmamış.

İşte bu hikayede böyle… Bu da benim bir ilk okul dersimden aklımda bir hatıra olarak kalmıştı, onu da sizlerle paylaştım. Belki bir gün size de lazım olur diye çünkü hiç kimseyi küçük görmeyelim ki sonra mahcup olmayalım derim ve  hepinize çok selamlar.

r.ç.

Default Avatar
rahmicelik
06 Nisan 2010
Bu yazarın ‘Rıfat Ilgaz'ın Körüz Biz Şiiri...’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

delişey - 06 Nisan 2010 10:16
delişey
çok güzel çok... kimin kime, nerede, nasıl ve ne için muhtaç olabileceğini bilemeyiz değil mi ama:)

sağolasın Rahmi amca...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
rahmicelik - 07 Nisan 2010 00:59
Default Avatar
insanlarda hayvanlara sosyal varlıklardır hayvanlar ot yerler birbirini yerler ve öyle yaşalar onlar üretim yapmazlar insanlar üretim yaparlar ve onları yerlar ve kullanırlar buları takaz usulu paylaşarak sosyal yardımlaşmayıda böyle sağlaralar.

işte bu araya para girmiştir "mal eşit mal" yerine "para eşit mal" dengesini kurmuşlar.bu insanlar.

işte bu bir sosyal yadımlaşmadır bu sen yat ben seni doyurayım değildir çünkü ona bazen ahmaklık denir.

gerçek yardımlaşmak işte böyle olur yani biri marangoz biride demircidir bir terzi biride ekmekçidir işte bunlar birbirine muhtaçtırlar işte bunlar elindekileri ister takaz etsinler isterse onun değerine uyumlu bir para versinler işte bu bir sosyal yardınlaşmadır.

ve olmayana vermektir ve bu bir muhtaçlık ilkesidir. işte buna infak ediniz diyor yüce allah. gidin dileniniz demiyor. tembelleri besleyiniz demiyor haslık müstesnadır ve tabiiki bazı hallerde müstesnadır.

işte bu arslan ve fare hikayesinin her alanda yeri vardır düşenin dostu ol deniyor sakınha ona bir tekmede sen vurma uyarısıdır bu hikaye derim. selamlar.r.ç.
rahmicelik - 07 Nisan 2010 01:05
Default Avatar
eline sağlık serkan bey sanki o okuma kitabıma benzer bir resim bulmuşsun onda bir kaç fare vardı şimdi hatırladım onu teşekkürler sağol hoçam. r.ç.
Serkan Aygören - 07 Nisan 2010 10:40
Serkan Aygören
=) rica ederim görevimiz... =)
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)

üye olun, siz de katılın