Satılık Eşek - Nasreddin Hoca Fıkrası

en komik fıkralar,eşek fıkrası,eşek şakası,fıkralar,komik fıkralar,nasreddin hoca,nasrettin hoca
Nasrettin hoca eşeğini pazara götürüp sakmak ister bir müşteri çıkar. Eşeğin yaşını anlamak için dişine bakacak olur. Eşek onun elini ısırır. Adam söylenerek çeker gider.
Başka bir müşteri de kuyruğunu kaldıracak olur. Kaba etine bir çifte yer. O da kızar ve topallayarak uzaklaşır. Onları gören biri  der ki: "Hocam, bu eşeği kimse almaz. Baksanıza, önüne geleni ısırıyor tekmeliyor." 
Hoca cevap verir. "Zaten ben de onu pazara satmak için getirmedim. İnsanlar görsünler de benim neler çektiğimi anlasınlar diye getirdim." 
r.ç.
Default Avatar
rahmi çelik
27 Ekim 2011
Bu yazarın ‘Olay Ciddi...’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Selma Tokuşoğlu

Okur Yorumları

rahmi çelik - 29 Ekim 2011 14:19
Default Avatar
nasrettin hoca fıkralarının amacı insanları uyararak onların yanlışlarını ortaya koyarken bu konuda o insanları incitmek yerine onları güldürmek olduğuda görülüyor işte buradaki satılık eşek fıkrasıda bunun bir örneğidir ve oda yoruma açıktır bunuda çeşitli şekillerde yorumlayabiliriz ve yanlışlarımızı gülerekte anlayabiliriz.

mesela bu konuda bir örnek bir benzetme yapalım bu eşek misali aslında yaşadığımız bu dünyamızdır bu dünyada içine düştüğümüz hallerdir ve onların ellerinden ne türlü zahmetler çektiğimizi ortaya koyuyor ve her insan bu dünyanın çilesine katlanıyor onun elinde kaçıp kurtulmakta istiyorlar.

işte çiftelenen ve ısırılan o insanlar bu dünyanın çilelerinden kaçabiliyorlarsada genede çifteleniyorlar ama hocamız bu çilesini çekmek zorundadır ne yapsın düşmüş bu çilelerin içine onu ne atabiliyor nede satabiliyor ve buna ölene kadar katlanmak zorunda olduğunu bu eşeğini satmak için ortaya koyarakta gösteriyor zaten onu alan olmayınca ben bu eşeğimi satmak için değil ondan neler çektiğimi herkesin görmesini istedim onun için bu pazarda bu durumumu sizlere anlatmak istedim görünüz halimi şu dünyadan neler çektiğini nelerle boğuştuğumu demek istemiştir aslında.

mesela bir hayırsız evlada veya bir hayırsız bir eşe sahip olunursa görün ondan çektiğimi misalidir ve bir devlet adamıda hayırsız bir topluma başkanlık yaparsa görünüz onunda halini.

veya zalim bir başkanın eline düşen bir toplummunda onun elinden neler çektiklerini bir görün şeklinin bir ispatıdır bu satılık eşek fıkrası bence derim.

ve bu fıkra daha bir çok yorumada açıktır bence derim. r.ç.

üye olun, siz de katılın