Yeni Nesil Türkiye İnterneti

Kimileri vardır, üretir,
Kimileri vardır tüketir.
Kimileri ise iki arada bir derededir.
Ne adam gibi üretebilir,
Ne de adam gibi tüketebilir...

Sloganı ile yola çıkan Renkli Dergi 'a teşekkürler. [Burada] anlatıldığı gibi bir mücadele içerisinde. Destekleyenler olacaktır, bir o kadarda karşı çıkanlar. Bu konuyu gördüğüm an başka bir konu aklıma geldi. Hemen Renkli Dergi ile iletişim kurarak sorumu ve konuyu aktardım. Konu; "İnternette olmayan kitap, dergi, gazete gibi yazılı belge üzerinde olan bilgileri kendi derlememiz ile internete aktarmakta mı yoksa emek hırsızlığı içerisine girmektedir?" Bu sorudan iki tema çıkabilir. Birincisi internet üzerinde gerçek hayattaki telif haklarını savunmak, ikincisi internete ilk defa bizim aktardığımız bir eser.

Bir bilim adamı, araştırma görevlisi, tez yazan öğrenci kim olursa olsun bir ürün ortaya çıkarırken elbette araştırma yapar ve kendi yorumunu ürüne aşılar. Konuyu allandırıp pullandırmadan hemen özüne girelim. İnternet ortamı [buradaki] yazıda da anlatıldığı gibi kopyalamaya gayet müsait. Ama bazı arkadaşlarımız var ki (bu benim de başıma geldi) araştırmasını yapıyor, okuyor, inceliyor ve derledikten sonra kendi sitesinde veya başka bir yerde yayınlıyor. Aradan bir zaman geçtikten sonra çok bilmiş bir arkadaşımız çıkıyor "bu yazı korsan" diye haykırışta bulunuyor. Neden, çünkü araştırma yaparken kaynaklardan bazı kesimler alınıyor. Google amcamız (akıllı yeni nesil ürünü) marifetli ya(!) hemen bunları buluyor. Peki soruyorum size; Google ile arası iyi olmayan, bir süre servis dışı olduktan sonra açılan sitelerin ne günahı var?

Türkiye de blog sistemi gittikçe çoğalmaktadır. Bloglarda sahipler veya yazarlar kendi yazılarını yayınlamak için uzun uğraşlar veriyorlar. Yeni nesil internette lisanslamaya dair bir çok örnek vardır. Ama ben diyorum ki bir ekip kurulsun ve başvuran herkesin yazısını lisanslasın. Lisanslamaktan kastım, bugün nasıl bir oyyla.com varsa ve Türkiye'nin ortak oylama sitesi olarak hızla ilerlemekte ise, ortak bir eser koruma sitesi yapılsın. Ve sadece şimdilik bloglama sistemleri üzerine kurulu bir yapı olsun. Eğer buna herkes destek verir ve ortak bir nokta olarak kabul edilirse, yukarıda kısada olsa anlattığım konu kimsenin başına gelmez. Hatta [burada] anlatılan "emek hırsızlığı" da az da olsa azalır. Yani ilk yazan kişi buyurur gelir ve yazısını korumaya alır.

Şunu da düşünmekte fayda var, böyle bir oluşum olurda hayata geçirilirse, ürünü ilk ekleyen sahiplenmiş olacak. Bunu da önlemek için küçük bir araştırma ekibi kurulur. Ekip doğru kaynağı bulamazsa, o ve ona benzer yazılar sisteme kabul edilmez. Yeni yazılanlar, sisteme daha hızlı kayıt altına alınır. Yani internet ortamında Türkiye olarak yeni bir yazı, araştırma, ürün koruma sistemi oluşturulabilinir. Böyle bir sistemi(site) oyyla.com gibi desteklediğim bir siteye rakip olarak değil, yeni nesil internete bir adım önde girebilmek için düşündüm.

Yorumlar sizlerin. Eğer böyle bir sistem üzerinde durulursa, ilgi çekerse projeyi tam olarak detaylı bir şekilde sizlere yazarım. Sitenin işleyişi, sistemi ve yararları?

Yazıyı kontrol eden ve düzeleyen Resmiye KURU 'ya teşekkürler

Görüşmek üzere
Reşat DİKER

 

 

Resat
Resat
10 Nisan 2007
Bu yazarın ‘Bilgiye Erişimde Engel Yoktur-Braille’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

Clubber - 10 Nisan 2007 13:35
Clubber
Reşat Diker ve arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Anlatmak istediklerinizi özetle çok iyi anlatmış hatta yeni bir oluşumun köklerini atmış oldunuz. Bugünler de ortalarda mimlemeler, paslaşmalar dönüyor. Bence bu alt sitede İki yazının mimleme olarak dönmesi biz blog severler ve yazarlar olarak daha yarar getirir kanısındayım. Teşekkürler Renkli Dergi teşekkürler Reşat Diker.
Yusuf Ozan - 10 Nisan 2007 15:05
Yusuf Ozan
Sızı boylesıne guzel bır fıkır uretıcılıgınızden dolayı tebrık edıyor ve ulkemızın gelecegıne katkıda bulunmasını temennı edıyor en ıcten dıleklerımle proje tarafımca da desteklenecektır....
http://birazmola.blogspot.com
formicin - 10 Nisan 2007 21:39
Default Avatar
Ben de böyle bir projeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Hem şahsen, hem de Oyyla Takımı üyesi olarak bu projeye destek olabilirim.
Beyaz Sayfa - 11 Nisan 2007 00:18
Beyaz Sayfa
Reşat ellerine sağlık. Birilerinin canı fena halde sıkılmış olacak ki ilk tehditi mail yoluyla yollamış bulunmakta. Konu ile ilgili bilgi en kısa zamanda sizlerle paylaşmaktan korkmayacağız. teşekkürler.
Gel gidelim buralardan...
Clubber - 11 Nisan 2007 10:28
Clubber
Beyaz Sayfa, en kısa zaman ne zaman? Çok merak ettim.
Beyaz Sayfa - 03 Mayıs 2007 12:03
Beyaz Sayfa
Ekip olarak açıklamama kararı aldık sevgili Clubber.
Gel gidelim buralardan...

üye olun, siz de katılın