Aşkta Gurur Var mıdır?

aşk herşeyi affedermi,aşk ve gurur,aşkta gurur,aşkta gurur yoktur,gurur ve aşkUzun zamandır sorarım bu soruyu kendime. İnsanlar gururu için yaşar diyen bir kesimde var, aşkın olduğu yerde gururdan söz edilmez diyende.
Peki, aşkın içerisinde gurursuzluğa sebep olan şey ne? Asıl sorun burada olsa gerek. Sevgiler ne kadar karşılıklı olsa da bir tarafın daha tutkuyla bağlanması, bunun sonucunda dengenin bozulması değil mi?
Mükemmel insan var mıdır? Yoksa gurursuzluk onu hatalarıyla kabul etmekten mi kaynaklanmaktadır? Gurur aşkı ziyan eder mi? Bu gururun sınırı var mıdır, yoksa aşk hesapsızca mı yaşanmalı mıdır? Ona ayak uydurmak için kendi kişiliğimizden taviz vermek gurursuzluk olarak kabul edilebilir mi? Aşkı yaşarken gururu düşünmek o aşka ihanet değil midir? Kaybetmemek için yapılan her şey mubah mıdır?

Soruları çoğaltmak mümkün...

Cevapları da aslında soruların içerisinde gizli…

Anlayabilene...

pixares
pixares
13 Ağustos 2010
Bu yazarın ‘Boş Oy Kullanmak Meziyet Değil! - Lütfen Oy Kullanın!’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

saruhan - 13 Ağustos 2010 13:14
Default Avatar
Kaç milyar insan varsa o sayı kadar da aşk vardır:):)::):):)
Serkan Aygören - 14 Ağustos 2010 11:59
Serkan Aygören
Gurur aşkı ziyan eder elbet. "Sevmek" fiili içerisinde "gurur" yer alır mı hiç?
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
delişey - 26 Ağustos 2010 20:01
delişey
Aşkta ne var ne yok durum ve kişilere göre değişir herhalde aşk konusunda uzman değilim lakin bu şiirin buraya yakışacağını düşündüm izninizle ekliyorum. Ve daha daha yazsanız da okusak diyorum =))Sen kum nedir bilmezsin

Deniz Görmedin ki.

Yum gözlerini, zamanı düşün,

Deniz bir gözünde

Kum bir gözündedir.Sen taş nedir bilmezsin

Dağa çıkmadın ki

Yürü ufuklara doğru,

Dağ bir ayağında

Taş bir ayağındadırSen kül nedir bilmezsin

Ateş yakmadın ki,

Uzat ellerini gökyüzüne,

Ateş bir elinde

Kül bir elindedirSen kan nedir bilmezsin

Ölmedin, öldürmedin ki,

Yat toprağa boylu boyunca

Ölüm bir yanında

Kan bir yanındadırSen aşk nedir bilmezsin

Beni sevmedin ki

Ağla, ağlayabildiğin kadar

Bütün güzellikler sende

Aşk bendedir...


Ümit Yaşar OĞUZCAN
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
pixares - 27 Ağustos 2010 08:39
pixares
@delişey Ya ne güzel demiş şair, yaşamak lazım sonuna kadar, hesapsızca... Tam bu noktada bir yazı alıntılamak isterim.

HAYATI ISKALAMA LÜKSÜN YOK SENİN !

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.

Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır. Hani ağzınla kuş tutsan "Bu kuşun kanadı neden beyaz değil?" diye bir soruyla bile karsılaşabilirsin.. iki ucu keskin bıçaktır bu işin. Yaptıklarınla değil yapmadıklarınla yargılanırsın her zaman. Bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur. İyi halin cezanda indirim sağlamaz.

Sen, "Ama senin için şunu yaptım" derken o, "şunu yapmadın" diye cevap verecektir. Ve ne söylesen karşılığında mutlaka başka bir iddiayla karşılaşacaksındır. Üzülme, sen aşkı yaşanması gerektiği gibi yaşadın.Özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, düşündün, şiirler yazdın. "Peki o ne yaptı" deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. Sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu. Bir insan eksik yaşıyorsa, ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için? Hayatı ıskalama lüksün yok senin. Onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın.

Her zamanki gibi yaşayacaksın sen. "Acılara tutunarak" yaşamayı Öğreneli çok oldu. Hem ne olmuş yani, yalnızlık o kadar da kötü bir şey değil. Sen mutluluğu hiçbir zaman bir tek kişiye bağlamadın ki.... Epeydir eline almadığın kitaplar seni bekliyor.Kitap okurken de mutlu oluyorsun unuttun mu? Kentin hiç görmediğin sokaklarında gezip yeni yaşamlara tanık olmak da keyif verecek sana.Yine içeceksin rakını balığın yanında. Üstelik dilediğin kadar sarhoş olma özgürlüğü de cabası....

Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsunasolan yürektir.Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yasadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...
kalite ayrıntılarda gizlidir...
delişey - 27 Ağustos 2010 10:04
delişey
Günaydınnn Renklidergi,
Günaydın @erman

Ben bu yazıyı derginin bir yerinde paylaşmıştım tam olarak hangi yazının altında bilmiyorum Nazım Ustanın büyük bir ihtimalle=)


işin garip tarafı benim aşkla meşkle bir derdim de yokken, onu merak edip hissetmek isteyip bir taraftanda hayatıma sokmazken, kendimi bu tip duyguların içinde buluvermek??? sadece bir yanılsama... var olan bir uyarıcının değişik algılanması... sorun yok yokk büyütecek zaten bişi yok=) insanız ya hani duygu karmaşası yaşarız bazen...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
yaseres - 31 Ağustos 2010 00:02
yaseres
Öncelikle siteye bayıldım konular çok ilginç ve çok farklı düşünen arkadaşlarımız var çok güzel bir şey bu.
Aşk;tarif edilemez duygu patlaması gibi bi şi. Benim tanımım çok basit ve çok eksik.Ama aşk zaten tarif edilmemeli ya.
Aşk'ta da gurur vardır ama kıskançlık olursa gurur başlar gibi.Kıskanıp soğumaya başlarsak ki aşk etkisini yitiriyor burada ve gurur geliyor.Aslında kendi kendimi çürüttüm değil mi?
yaseres - 31 Ağustos 2010 00:05
yaseres
Kardeş bir de ben yakın ilişki kuranların(sevgili olmak,çıkmaya başlamak,evlenmek) bunların aşkı bitirdiğini düşünüyorum.
emel serin - 31 Ağustos 2010 00:36
emel serin
Aşkta gurur olmazmı...Ama olmamalı
Koşulsuz yaşanmalı aşk...
Gurur aşkın önüne geçerse eğer
Katili olur aşkın, kaybedilir aşk...
Değermi?
Sonradan çekilen ızdıraplara keşkelere...

Aşk çarpa çarpa, yana kavura ne kadar süraceği belli değil...
Sevgiye dönüşünce, aheste aheste yudum yudum devam eder...

Tabi bu ayarı tutturmak sanattır:)

Yüreğine sağlık sevgili Erman Demirkaya

Sevgiyle kal...
Ya yaşamak için sev! Ya sevmek için yaşa!
Testament - 20 Haziran 2017 05:22
Default Avatar
İnsanlar aşkı için gururu yaşar, aşkın olduğu yolun sonundadır gurur, bu her daim böyledir. Aşkın içinde gurursuzluğa sebep olan; Terazinin gurur tarafının ağır basmasıdır. Aşk varsa gurur vardır, aşk yoksa gurur artar, gurur olmazsa aşk yaşar. Bu da gururu yaşatır. Aşk gururu, gurur ise aşkı daim kılar. Mükemmel insan yoktur. İnsanlar hatalarıyla güzeldir. Onu hatalarıyla kabul etmek ise, gurursuzluk değildir. Aşk hataları sever. Ona ayak uydurmak için kişiliğimizden taviz vermek değildir gurursuzluk. O tavize taviz vermeyendedir var olan gurursuzluk. Aşkı yaşarken gururu düşünmek ise aslında ölmüş bir aşkı yaşatmaktan geçer.

üye olun, siz de katılın