Bir duygunun yazıya, notalara, görselliğe dökülebilmesi ve sanatsal değer taşıyabilmesi, sanatın kilidi açan anahtar kadar eksiksiz olmasını gerektirir. Kendini tekrarlamadan, kendine özgü kalabilmek ise apayrı bir yetenektir. Sanatın beslendiği konular, duyumsattığı hisler, aktarımdaki bütünsellik, tasarımdaki akılcılık dinleyene, seyredene, okuyana düşünsel bir yol çizmelidir.

24 Nisan 2013
delişey

Merhaba sevgili renkli dergi takipçileri bundan böyle Renkli Sohbetler köşemizde birbirinden değerli sanatçılarımızla gerçekleştirdiğim keyifli söyleşilerimizi sizlerle paylaşacağım. 30 yıldır tiyatro sahnelerinde hayranlıkla izlediğimiz Mustafa Uğurlu ilk konuğumuz. Mütevazi kişiliği ile sorularımızı yanıtlayan Mustafa Uğurlu son, oyunu Sokrates’in Son Gecesinden oynadığı tüm oyunlara, diziler ve sinema filmleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

21 Aralık 2009
gulcin_ertunc

Aşk;

Fotoğraflarla yalnız kalıp gözyaşı dökmektir.

Aşk; ağlamaktır.

Aşk;

Bütün benliğinizle kendinizi ona adamaktır.

Aşk; fedakârlıktır.

Aşk;

Pembe yalanlar söylemektir.

06 Kasım 2009
demlikbau

Uzun zamandır gitmemiştim tiyatroya. Çalıştığım film setlerindeki oyuncu arkadaşlarımın oynadıkları tiyatroları ziyaret etmek vardı hep aklımda. Uzun süredir facebook dan gönderilen mesajını artık görmezden de gelemezdim. Bide mesajı gönderen benim çok sevdiğim Nebil abim olunca, oyuna gitmek de farz olmuştu. "Tiyatro Z" Galata’nın tam karşısındaki sokakta küçük ama oyuncularının yüreği kocaman bir yer. İçeri girince etraftaki kedilerden, çalışanların ilgisinden tiyatroya değil de sanki arkadaşınızın evine gelmiş gibi hissediyorsunuz. 20-25 kişilik minik bir salonda oyunlarını oynuyorlar (benim izlediğim yer o kadar da alt katında daha büyük bir salon olabilir)

20 Mayıs 2009
Giafieno

Ülkemizde sanat eğitimi örgün ve yaygın olarak verilmektedir. Sanat eğitimi denilince yalnızca sanatçı yetiştirmek algılanmamalı, sanat bilgisi olan iyi izleyici ve dinleyici yetiştirmek asıl amaç olmalıdır. Ülkemizde okullar ve yüzlerce kurs, sergiler, bazı basın ve medya kuruluşları aracılığı ile yapılan yayınlar, dergiler ile sayısız insan eğitilmektedir. Okullarda veya kurslarda (Okullarda öğrendiği bilgileri aşmış, kendi deneyimlerini katabilme cesareti gösterebilen eğiticilerin bulunduğu donanımlı kurslardan söz ediyorum.) sanat bilgisine sahip kişiler yetişmektedir.

17 Şubat 2009
znurkaya

İstasyon Sanat Akademisi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavlarına hazırlanmak için geldiler… Hazırlandılar, kazandılar şimdi Mimar Sinan, Marmara, Yıldız, Çanakkale, Işık ve diğer üniversitelerde Resim, İç mimarlık, Fotoğraf, Endüstri Ürünleri Tasarımı , Sahne-Dekor, Moda, Grafik Tasarımı vb. bölümlerinde okuyorlar, tasarımcı olacaklar. Çizgi roman, mekan, üç boyut, resimleme, fotoğraf, video, resim üzerine bir sergi hazırladılar adına YANILSAMA dediler.

07 Şubat 2009
Serkan Aygören

NEREYE GİTMİYOR Kİ?

Sanat 21. yy.da burjuva kesim için mi yer alıyor? Kitaplar bile ateş pahası?

Şeker Ahmet Paşa'nın o güzide eserleri her biri evlere kapatılmış nice seyirlerden uzak.

26 Ekim 2008
ltfsener

Swing Vote / Oyum Kime

Yapımcığını aynı zamanda da başrolünü üstlenen Kevin Costner’li Oyum Kime Amerika’da ki seçim süreçlerine mizahla yaklaşan bir ABD yapımı. www.imdb.com/title/tt1027862/

28 Eylül 2008
i just wanna live
preziosi

Bir bahar akşamı rastladım size

Sevinçli bir telaş içindeydiniz

Derinden bakınca gözlerinize,

Neden başınızı öne eğdiniz?

Evet, efendim bu mısraları mırıldanıyordum, dizeleri aynen uygular vaziyette. Lakin ben bu dizeleri bir ahu için değil; bir renklidergi.com konusu için mırıldanıyormuşum da haberim yokmuş.

12 Mayıs 2008
Serkan Aygören

Picasso bir resmin insan üzerinde bıraktığı duygusal ve düşünsel etkinin anlatılmasını çok zor olduğunu vurgular "resim hissedilir" der. Tıpkı bir kuşa baktığımızda hissettiğimiz şeylere benzer bir durumu tarif eder. Görüntülerin kendine özgü bir dili olduğunu düşündüğümüzde bir kuş imgesinin bulunduğu mekana göre binlerce farklı duygular hissettireceği kesin. Çevre kirliliğinden dolayı tüyleri dökülmüş, bir kuşa baktığımızda hissettiğimiz şeylerle, özgürce ağaçların dallarında uçuşan kuşlara baktığımızda hissettiğimiz şeyler farklı farklı olacaktır.

21 Şubat 2008
Dilek Keleş
< Önceki1Sonraki >