Yoktu benim zamanımda

Geceleri köprü altında yatan

Sokaklarda sabahlayan çocuklar

Kemaletin Tuğcu'nun kitaplarından tanırdım

Yüzlerini...

Bulutlarda pembe düşleri asılı kalan

25 Nisan 2009
Yürekten Mısralar

Geleceğin Kahramanları

23 nisan 1920 yılında TBMM açıldı. Türkiye’nin kaderinin değiştirilmesindeki en büyük adım atıldı. Oluşacak olan bu güzel ve yeni Türkiye’yi geliştirip daha da yükseltecek olan bugünün çocuklarıydı. Bizdik. İte bu nedenden dolayı Atatürk 23 nisan’ı biz çocuklara armağan etti. Ne mutlu ki böyle güzel bir armağan aldık. Bugünün coşkusu, heyecanı tartışılmaz çok büyük. 23 nisan’ın yani çocuklara armağan edilen bugünün, bize yüklenen, çok büyük bir sorumluluk olduğunu hatırlatmasını dilerim. Aynı zamanda Başken olan Ankara’da ulusal egemenlik yani yönetimin ulusa geçmesi kararı da ilan edildi. Yani 23 Nisan’ın bize kazandırdığı çok şey var.

23 Nisan 2009
Yağmur Öztürk

23 Nisan

Çocukların kalplerinin sevgi bahçelerinin açıldığı gündür 23 Nisan… Türkiye’deki çocukların, dünyadaki diğer çocuklarla buluşup çocukluğun, çocuk olmanın sevincini yaşadıkları gündür. TBMM açılınca, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği gündür. 23 Nisan, çocuklara ait dünyadaki tek bayramdır.

23 Nisan 2009
Seda Yıldırım

Egemenliğimiz ve Ona Sahip Çıkacak Kişiler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı… Dünyada çocuklar için olan tek bayram ve Türklerin unutulmaz, sıra dışı mücadelesinin sonucunda ulaşılan egemenlik, TBMM’nin kuruluşu.23 Nisan sizin için ne ifade ediyor, bileme; fakat ben 23 Nisan tarihini duyunca içim sevinç ve coşkuyla doluyor. Egemenliği, Türk egemenliğini düşünüyorum. Askerlerimiz geliyor aklıma. Onarlın egemenlik için akıttıkları kan gözümün önüne geliyor. Adeta bir savaş yaşıyorum içimde. TBMM’nin ne kadar güç bir durumda açıldığını dile getirmek istiyorum, dilim tutuluyor, ağzımdan sözcükler dökülmüyor. Sadece zihnimde yaşıyorum hissettiklerimi. Egemenlik için verilen mücadele gözümün önünden gitmiyor.

22 Nisan 2009
Elif Zengin
< Önceki1Sonraki >