Şeytan ye dedi.. adem ve havada yedi ! Evet yasak meve ELMA .

Anadolu kökenli ama tarih öncesi çağda Avrupa'da yabani olarak kendiliğinden yetişen dünyanın en çok yetiştirilen ağaçlarından biridir. Elmanın 100 gramında 52kcal vardır. Karbonhidrat, demir, potasyum ve vitamin açısından çok zengindir. Zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmasının yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterol kontrolünde etkilidir.

24 Kasım 2012
Selma Tokuşoğlu

BEN ZAMANI; Merhabalar uzun bir zaman aradan sonra tekrar sizlerleyim.

Günlük hayatın yorgunluğu bitkinliği, koşuşturma omuzlarımızda bir yük olurken kendimizle olabileceğimiz bir yer biliyorum. Neresi mi? Tabi ki, mutfak. işte bu benim için gizemli mekan bir müddet beni dış mekandan koparıyor. E peki hadi mutfağa dostlar. Bir iki tarif ile sizlere yardımcı olayım.

01 Kasım 2012
Selma Tokuşoğlu

Doğduğu sulara geri dönen somon-Somonlar göçebe balıklardır. Tatlı sularda yetişirler ve denizlere göç ederler. Fakat yumurtlamak için tekrar yetiştikleri tatlı sulara geri dönerler. Bu göçlerinde inanılmaz bir çaba harcar imkansız görünen engelleri aşarlar. Somon balıkları bütün okyanusu dolaşır (5-6) sene suyun kokusunu takip ederek sonunda kendi doğdukları tatlı sulara dönerler. Bu arada evrim geçirirler. Çok vefakar balıklardır; hayatları yumurtlayarak sona erer. Her yeni nesil bir önceki nesilin ölümü ile başlar. Eskimoların bir söylencesine göre; somon balığının insana yeniden hayat verdiğine inanılır. Hem çiğ hem pişmiş yenilebilir, bol etli, besin değeri yüksek, içerdiği B6 vitamini ve kalsiyum ilesinir ve bağışıklık sisteminin dostudur. Kuşbaşı et ile pişirdiğiniz bütün yemekleri somon balığı ile pişirebilirsiniz.

18 Temmuz 2012
Selma Tokuşoğlu
Bir topluluğun zaman içinde oluşturduğu, ürettiği ve nesilden nesile aktarılan her türlü değerlere kültür diyoruz. Toplumun özelliklerini, kimliğini oluşturur ve bir yaşam biçimidir.

Giyim, kuşam, yemek, inanç, düşünce kültürlerin öğelerindendir. Dikkat ederseniz kişiden kişiye değiştirebilen bir olgudur. Beğenilir ve benimsenirse sürekliliği devam eder. Kültürün gelişmesinde yörenin iklimi, coğrafyası birçok şey oluşumunu etkileyebilir. En önemlisi insanların eseridir.

19 Kasım 2009
delidivane

30 Ekim 2009
theguray

Eğlence amaçla yazmaya başladığım ummadığım şekilde masala dönen yazımın devamı… (Büyüklere Masal 1)

En sonunda akşam oldu her yer süslenmiş, yemekler yiyecekler her şey harika olmuştu. Beklediğim an geldi hediyeyi ormanda tek konuşarak anlaştığım Maymun Koma verecekti Kısa bir konuşma:”Burada bizimle olduğun için çok mutluyuz hep bizimle kalman dileğiyle (benim gözlerim hep hediyede idi) lütfen bu hediyeyi kabul et. En sonunda elimdeydi otlarla süslenmiş hediye paketi gibi yapılmıştı yırtarcasına açtım içinden o zamana kadar görmediğim otlardan yapılmış bir bileklik çıktı… Tam bir hayal kırıklığı ama gönüllerine de kırmak olmazdı taktım teşekkür ettim. Bir sessizlik? Aslan Toki konuşmaya başladı şaşırdım maymuna 2 yılda zorla öğretmiştim konuşmayı. Aslan nasıl öğrenmişti ki… Aslan Toki bu bilekliği taktığım sürece dünyadaki tüm hayvanları anlayabileceğimi ve bu bileklik kolumdayken bir şeyi çok istersem olabileceğini söyledi.

20 Ekim 2009
icimdekises

Bu akşam iftarda yaprak sarması ile hem nezih misafirlerime hem de kendime adeta bir şölen düzenledim diyebilirim. Oda yetmedi gece sahura kalktığımda mutfağa uykulu, umutlu ve vakur adımlarla ilerleyip, buzdolabının kapısını hoyratça açarak adeta coşma moduna geçtim =)

07 Eylül 2009
Yürekten Mısralar

MALZEMELER

2 kg ağırlığında bir ördek

2 adet portakal

2 çorba kaşığı margarin

4 adet küp kesme şeker

1 çay kaşığı patates unu

1 çorba kaşığı portakal likörü

31 Ağustos 2009
Tacko

Aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında görürmüş ya..

Hayal kurmanın yersizliğini anlatsa da bu atasözümüz, ben kendimi bugün ambarda gibi hissetmekteyim.

Malum oruç.

Türlü türlü yemek hayali görüp, adeta yutkunmaktayım.

28 Ağustos 2009
Yürekten Mısralar
< Önceki12