Fotoğraf, Fotoğrafçılık Nedir-Fotoğrafa Yeni Başlayanlara Kişisel Tavsiyeler 1

foto,fotoğraf,fotoğraf makinası,fotoğraf makinesi,fotoğrafçılık,resimFotoğrafçılık aslında günümüz teknolojisinin kurbanı olmuş durumda. Eskiden analog makinelerle çekilen fotoğraflar bin bir emek ve uzmanlık isteyen bir titizlikle karanlık odalarda banyo edilirken, artık dijital makinelerle
- Çek ve bilgisayara aktar
işleminden sonra günümüz modern aydınlık odası olan Adobe Photoshop'da düzenlemeye döndü. Üzücü haber; artık eskisi gibi mükemmeli yakalamak için sarf edilen çabalar sonucu duyulan haz yok. Sevindirici haber; artık kutu kutu film harcayıp "tüh yaaaaa.. Bunu da yaktık Necmi!" diye ağlamak yok. Artık devreye giren yaratıcılık ve farklılık olmuştur. Hayal gücünüz kocaman ve dünyaya amuda kalkıp bakıyorsanız sizden iyisi yok!

Fotoğraf Nedir?

Gözünüzle görebildiğiniz her şeyi, ışık ve kimyasal maddeler vasıtasıyla önce ışığa duyarlı filme, oradan da karanlık odada bir takım kimyasal işlemler sonucu özel kağıt vb. maddelerin üzerine aktarılması sonucu oluşan görüntülerin tümüne verilen isimdir. Photos Yunanca ışık anlamına gelirken, Graphes yazı anlamına gelir. Yani fotoğrafı ışıkla yazmak olarak da adlandırabiliriz.
- E tamam, herkes fotoğrafın ne olduğundan haberdar... Fakat nerden ve nasıl ortaya çıktı?

Asırlar önce bilim adamları tarafından başlayan bir serüven. Aslında hiçbirinin niyeti fotoğrafı bulmak değildi. Ama zaten hep öyle değil midir? A'yı ararken B'yi bulursun ve "aaa" bir bakmışsın o istemeden bulduğun şey acayip sükse yapmış. Neyse... Zaman içerisinde bu istem dışı ortaya çıkan buluşun üzerine gidenler, ona daha fazla zaman harcayan ve elde ettikleri buluşlarla katkıda bulunanlar olmuş. Ama fotoğrafın gelişiminde en en en büyük gelişmeler 19. yüzyılda görülmüştür.
foto,fotoğraf,fotoğraf makinası,fotoğraf makinesi,fotoğrafçılık,resim Camera Obscura ilk fotoğraf makinesi olarak isimlendirilebilir. Yani en azından mantık olarak... Yoksa kendisi aslında karanlık bir odanın duvarında iğne başı kadar açılan delikten, dışarıdaki nesnelerin görüntülerinin ters olarak karşı duvara yansımasını sağlayan düzenekten daha ötesi değildir. Zamanla yapılan keşiflerle evrim başlar, önce Obscura’nın önüne bir optik takılır, arkasından dışbükey bir mercekle daha iyi görüntü elde edilir, sonra ikinci bir mercekle daha da iyi görüntü elde edilir. Bütün bunların üzerine bir de fotoğraf makinelerinin bugünkü işleyişinin temeli ayna yansımaları eklenince de o zamanın bilim adamları devasal ve taşınamaz bir fotoğraf makinesi elde etmişler. Ama nasıl bugün bile teknolojiyle her şey küçülüp minicik oluyorsa, o zamanın keşifleriyle de o kocaman oda her yenilikte daha da küçülerek bugünkü haline kadar gelmiştir. Tabi bu sırada görüntülerin duvara aktarılmaktan filme düşüşüne gerçekleşen evrimi de unutmamak lazım...
TarArseven
TarArseven
06 Şubat 2008
Bu yazarın ‘Hacker mı? O da nesi?-Msn, Hotmail, Gmail Hesabıma Erişemiyorum’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Beyaz Sayfa
Default Avatar
Default Avatar

Okur Yorumları

Serkan Aygören - 06 Şubat 2008 02:17
Serkan Aygören

Arkadaşlaaaaaaaaaarrr; aramızda 15.000 YTL (On Beş Bin YeTeLe) kazanmak istemeyen varğğmmıı?

HSBC düzenlediği Fotoğraf yarışmasında 1. gelen yarışmacıya 15.000 YTL ödülveriyor. Ayrıca ilk 10 listesine girenlere de 1.000 YTL veriyor.

Sitesinden birebi kopyala yapıştır yaparak sizlere aktarmaktan 4 köşeyim:

 

HSBC Fotoğraf Yarışması

Yarışmanın Adı :HSBC Fotoğraf Yarışması: Görmek Dokunmaktır

Yarışmanın Konusu :Görmek Dokunmaktır

Görmek; fark etmek ve anlamlandırmaktır. Bir şeyi görebilmek için ona iyice yakınlaşmak, hissetmek ve dokunmak gerekir. Bizler de; binlerce yıllık geçmişi olan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu coğrafyada, zamanın ve insanlığın süzgecinden geçerek bugüne gelen çok çeşitli hayatları, yapıları, toprağı ve yaşam biçimlerini görüyor, hissediyor ve onlara dokunuyoruz.

Peki tüm bu zenginliğin içinde sizin gözleriniz neyi fark ediyor, neye dokunuyor? Sizin zihninizde, "biz"i anlatan hangi “an”lar var? Belki üzerinden binlerce yaşamın akıp geçtiği mahallenizdeki bir köprü, babaannenizin yüzü, kapalı çarşıdaki kilimcinin kedisi, ya da göz alabildiğine uzanan mısır tarlaları... Yani aslında yalnızca gördüğünüz zaman dokunabileceğiniz bizi anlatan o “an”lar. Bu defa o “an”lara objektifinizle dokunun ve gördüklerinizi bize anlatın.

Yarışmanın Amacı

Yarışmanın amacı, fotoğraf sanatını ve 35 yaş altı genç fotoğrafçıları desteklemek ve yerel kültürün önemini, dünyamıza kattığı zenginliği toplumun kültür ve sanat birikimine katkıda bulunarak vurgulamaktır.

Kategoriler

Yarışma “portfolyo” yarışmasıdır. Aynı konuda ya da teknikte çekilmiş siyah-beyaz ya da renkli olarak en az 10, en çok 15 fotoğraf ile katılım kabul edilir (Yarışma dijital manipülasyon yapılan fotograflara da açıktır).

Yarışma Sekretaryası

FOTOGRAFEVI

Adres: İstiklal Caddesi Tütüncü Çıkmazı No:4 Galatasaray-Beyoğlu-İSTANBUL
Tel : 0 212 249 02 02
Faks: 0212 244 40 75
Email: fotografevi@fotografevi.com

Seçici Kurul

Ara Güler ( Fotomuhabiri)
Prof. Sabit Kalfagil (Marmara Üniversitesi Fotograf Bölümü)
Kutup Dalgakıran ( Sabah Gazetesı Fotograf Editörü )
Cem Erciyes (Radikal Gazetesı Kültür Sanat Editörü)
Mehmet Günyeli (Fotograf Sanatçısı)
Zekai Demir (Diagonal Yöneticisi)
Hasan Şenyüksel (Fotografevi Yöneticisi)
Ömer Kayalıoğlu (HSBC Bank Kurumsal İletişim Grup Başkanı)
Doç.Dr. Leyla Neyzi (Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Kültürel Antropolog)

Yarışma Takvimi

Yarışmanın baslangıç tarihi : 1 Şubat 2008 Son katılım tarihi : 30 Mayıs 2008 1. Jüri değerlendirme & İlk 10 derecenin açıklanması : 11 Haziran 2008 2. Jüri değerlendirme & Birincinin açıklanması : 3 Eylül 2008 Sergi Açılışı / Ödül Töreni : 13 Ekim 2008

Ödüller

Biriciye : 15.000 YTL İlk 10’a girenlere : 1.000’ er YTL

Ödül kazanan yarışmacılara, HSBC Bank A.Ş. tarafından telefon veya elektronik posta yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

 

Ayrıntılar için tıklayınız. 

 


İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
muratmoon - 06 Şubat 2008 10:18
muratmoon

Tam bana göre bir yazı olmuş, ben de fotoğrafa merak sardım ama daha yeniyim.

Başlangıç için Nikon Coolpix S200 model bir dijital fotoğraf makinası aldım.

Yazının başlığı 1 ile bittiğine göre bu yazının devamı da olacaktır diye düşünüyorum, umarım düşüncemde yanılmam.

Takipteyim... 


Gülmek için sebep aramayan şahsiyet
TarArseven - 06 Şubat 2008 23:35
TarArseven
Oh oh maşallah =) haberimin olması iyi oldu sabah bunu okumamla aklıma ince ve cince bir fikir geldi =) ne mi ? pışık söylemem... :))) Teşkürlerimi sunarım ifem böyle bir haberden haberdar ettiğiniz için (gözlerinden dolar işareti fırlayan smiley)
Tara Arseven - www.taraarseven.com
TarArseven - 06 Şubat 2008 23:37
TarArseven

Devamı olacak Murat Bey olmaz mı? Hele benim gibi yazmayı konuşmayı hayat felsefesi olarak edinmiş biri... Çok da sevindim yeni geldiğim bir sitede benden başka fotoğraf meraklısının varlığını öğrendiğime, yalnız değilim demektir :)

 

Bol fotoğraflı günler, iyi okumalar :) 


Tara Arseven - www.taraarseven.com
Beyaz Sayfa - 07 Şubat 2008 09:27
Beyaz Sayfa
Makinan iyiymiş. yarı profesyonel çalışmalar yapabilirsin.
Gel gidelim buralardan...
nilanya - 08 Şubat 2008 21:12
nilanya

Denize bakarken birden bir martı kanatlarını sonsuza açar gibi açar da dalar ya denize.Sonra nerde bir martı görseniz o görüntü zihninizin dehlizlerinden çıkıverir önünüze, isterim ki fotoğraf da öyle olsun.En sevdiğim an donsun.Yıllar geçsin ve o an hep orada dondurduğum zamanda kalsın,hiç yaşlanmasın. Çok mu şey istedim?


TarArseven - 13 Şubat 2008 12:34
TarArseven
Çok değil... Az önce fotoğraf istediniz :)
Tara Arseven - www.taraarseven.com
mavideniz - 05 Mart 2008 14:53
mavideniz
Fotoğraf deyince aklıma yakalanmış anlar geliyor. Bir daha o anı yakalayamazsınız ne ışık aynıdır ne de çektiğiniz obje her şey değişmiştir. Digital fotoğraf makinalarına çok direndim. Ama yenik düştüm. Eski fotoğrafcılığın bir ruhu vardı. Ya şimdi öylemi sanki her şeyde olduğu gibi resimlerde sahte.Selamlar 
Mantıklı ol imkansızı iste!
TarArseven - 07 Mart 2008 01:45
TarArseven

Aşkolsun mavideniz, benim fotoğraflarım sahte mi şimdi cık cık cık :(

 

Şaka bir yana aslında gerçekten de artık birçok şeyin "eski tadı" yok. Bunlara fotoğraflarda eklendi. Kutu kutu film yakmak zevkliydi, fakat ilerleyen teknolojinin de sağladığı kolaylıklar inkar edilemez. Hep söylüyorum zaten, artık fotoğrafçılığın ıvır-zıvırı kalmadı, yaratıcılık ve hayalgücü çok daha ön planda... Tabi bakmak ve görmek arasındaki fark da...

 

Yorumunuz için teşekkürler, Sevgiler :) 


Tara Arseven - www.taraarseven.com
mavideniz - 07 Mart 2008 10:15
mavideniz
Ayrıca fotoğraf çok güzel çıkmış söylemeden edemedim. İyi günler diliyorum sevgiler
Mantıklı ol imkansızı iste!
Nebula - 14 Temmuz 2008 20:24
Nebula
aslında fotoğraflarla en güzel halde anı dondurmak mümkün ya keşke bizde fotoğraflarla birlikte değişmeden kalabilsek
Sakin... Bağarmaktansa sessiz kal.
Nebula - 14 Temmuz 2008 20:25
Nebula
sitenizi de adresi görür görmez merakla gezdim. tasarım çok iyi ama şu an kullandıım firefox portatable da frame sorunu var. tavsiyem ölçüleri pixel ya da başka bi birim cinsinden değil yüzde cinsinden girin
Sakin... Bağarmaktansa sessiz kal.
emsvizyon - 04 Ağustos 2008 11:22
emsvizyon
şimdi herkes fotoğrafçı.. bu iyi mi, kötü mü? esasında fotoğraf makinesi miydi insanı fotoğrafçı yapan yoksa içindeki istek ve yetenek mi? eskiden haliyle film yakma derdinden en güzeli kollanırdı değil mi? şimdi o dert yok, çek çek içinden en güzelini seç koy... yetenek nerede kaldı? peki ya photoshop filtrelerine nedemeli... ancak bozulmamak gerekir bence... sevmeyen, yeteneği olmayan, sırf hava cıva için yapanları sanat zaten eler... bu arada: fotoğrafta renklerin tarihi...
teomaster - 19 Mayıs 2009 21:52
Default Avatar
Kötü "an"larımızı güzelleştirmek için, geçmişte kalan güzel "an"lardan yararlanmamızı sağlar; Fotoğraf... =)
Anı yaşa, Carpe Diem...
teomaster - 19 Mayıs 2009 22:02
Default Avatar
Sevgili Serkan geçen sene haber yapmış, bu sene de bana nasipmiş demek ki. Sakın kızmayasın sevgili Serkan =P

<h2>HSBC Fotoğraf Yarışmasına Başvurular Başladı!</h2>

HSBC’nin 2007 yılında 35 yaş altı genç sanatçıların yaratıcılıklarını desteklemek amacıyla Fotoğrafevi ile başlattığı fotoğraf yarışmasının bu seneki teması “Görmek Değer Vermektir”.

Geçen seneden farklı olarak bu sene portre portfolyolara açık olacak yarışmada “Değerli olan nedir?” sorusunun farklı cevaplarına odaklanak, bu zenginliği kendi bakış açılarıyla var eden portreler ödüllendirilecek.

Yarışma jürisinde Ara Güler, Sabit Kalfagil (Marmara Üni.), Kamil Fırat (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni.), Cengiz Karlıova, Cem Erciyes (Radikal Gazetesi), Mehmet Günyeli, Kutup Dalgakıran (Sabah Gazetesi), Hasan Şenyüksel (Fotografevi) ve Ömer Kayalıoğlu (HSBC) yer almakta.

Yarışmanın son katılım tarihi 7 Eylül 2009. 16 Eylül 2009’daki Jüri toplantısında belirlenecek ilk 10 finalistin ardından 15 Ekim 2009’da Fotoğrafevi’nin İstanbul’daki merkez ofisinde düzenlenen ödül töreniyle yarışma birincisi açıklanacak. Yarışma birincisi 15.000TL ve ilk dokuzda yer alan eser sahipleri de 1000’er TL ödüle layık görülecekler.

Detaylı bilgi ve başvuru formu için : http://www.hsbc.com.tr/tr/HSBC_hakkinda/vizyon_ve_degerlerimiz/fotograf_yarismasi.asp
Anı yaşa, Carpe Diem...

üye olun, siz de katılın