Ayrı Eve Çıkmak - Ailesinden Ayrı Eve Çıkacaklara Tavsiyeler

ayrı eve çıkmak,bekar evi,bekar evim,öğrenci evi,öğrenci evi videoİnsan hayatının bir döneminde mutlaka ailesinden ayrı eve çıkacaktır. Bu farklı şehirde okumaya giderseniz lise döneminde de, üniversite döneminde de olabilir. Bazen yükseklisans için, ya da farklı bir şehirde çalışmak için evinizden ayrılırsınız. Bazılarımız da ekonomik özgürlüğünü eline alır almaz, farklı şehirde yaşamasa da bavulu toplayıp kendi dairesine yerleşebiliyor.  Ben hayatımda ilk defa ailemden ayrıldım ve yabancı bir ülkede çalışmaya başladım. Bu deneyimin ilk dört ayının sonunda edindiğim tecrübeleri paylaşıyor, okuyanların yorumlarını bekliyorum:
 
1) Yemek yapmayı öğrenin. Her öğünü dışarıdan yemeye ya da mikrodalgada hazır yemek ısıtmaya ne mide dayanır ne bütçe. Mutfak işlerinden nefret de etseniz, uzun vadede hem daha sağlıklı beslendiğiniz, hem de daha çok para biriktirebildiğiniz için ocakla, fırınla, tencere-tavayla bir an evvel barışmanız sizin için faydalı olacaktır. 
 
2) Yemek yapmak gibi, temizlik de keyif almasanız da yapmak zorunda olduğunuz işlerden biri. Bunu böyle kabul edin. Haftaiçi her gün çalışan, akşamları ara sıra dışarı çıkan, haftasonlarını sosyal geçiren bir insansanız, eviniz dağıldığında acilen müdahale etmezseniz salona her adım atışınızda savaş alanına girmiş gibi hissedebilirsiniz. Vakitsizlik ve yorgunluk yüzünden ertelediğiniz her temizlik günü size daha çok iş olarak geri dönecek. O nedenle örneğin her sabah evden çıkmadan evin en azından derli toplu göründüğünden emin olabilir, haftada bir akşamınızı da genel temizliğe ayırabilirsiniz. Tek başına temizlik yapmak çok mu sıkıcı? Diziler ne güne duruyor?
ayrı eve çıkmak,bekar evi,bekar evim,öğrenci evi,öğrenci evi video
 
3) Sosyalleşmeyi unutmayın. Bazen insan kendi kendine kalınca sosyal bir canlı olduğunu unutabiliyor. O zamanlarda anlamsız bir mutsuzluk hissedebilir, ama tek ihtiyacınızın birileriyle iki çift laf etmek olduğunun farkına varamayabilirsiniz. Komşularınızla aranızı iyi tutun, ara sıra yakın dostlarınızı evinize davet edin, hatta şehrinizi ziyaret eden turistlere bir-iki günlüğüne kapınızı açın, koltuğunuzu ayırın. Sonra duvarlara bakarak oturursunuz yoksa...
 
Şimdilik tavsiyelerim bu kadar. Genel olarak şunu söyleyebilirim: ayrı eve çıkmak göründüğünden daha zor olabilir, ama bağımsız yaşamayı sevenler için bir o kadar da önemli.
Default Avatar
dünyavatandaşı
14 Kasım 2011
Bu yazarın ‘Ayrı Eve Çıkmak - Ailesinden Ayrı Eve Çıkacaklara Tavsiyeler’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Selma Gözenn

Okur Yorumları

the life - 19 Kasım 2011 13:24
the life
hemen herkes gibi benim hayatımın da bir parçası olacak bu süreç ve inanabilirsiniz, bu tavsiyeleri dikkate alacağım.ayrıca o foto ne öyle ya,gül gül öldüm=))
!!!!!!!!
delişey - 19 Kasım 2011 16:39
delişey
Hayııır, izin yok! otur oturduğun yerde bakiim:))))
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
the life - 19 Kasım 2011 16:48
the life
daha var ya merak etmeyin=)hem ben ayrı eve çıkana kadar siz beni unutursunuz, hiç sorun değil yani!
!!!!!!!!
aylin erdem - 19 Kasım 2011 18:01
aylin erdem
delişey unutabilir belki ama ben de varım dostum :))
seni unutcağımı da sanmıyorum. ayrı evi felan unut, çıkacaksanda beraber çıkarız :)
"aklının ucuna oturup kendimi bekledim; gelmedim,
the life - 19 Kasım 2011 18:05
the life
Vay be, benim koruyucu meleğim çokmuş ha, benim sırtım yere gelmez=))hemmm,ne güzel olurdu değil mi dostum,sen ve ben ohhh...çok güzel olurdu ama biraz imkansız gibi=//keşke aynı yerlerde olabilsek, hayat boyu!
!!!!!!!!
aylin erdem - 19 Kasım 2011 18:12
aylin erdem
yine keşkelere yenik düştük desene =)
"aklının ucuna oturup kendimi bekledim; gelmedim,
the life - 19 Kasım 2011 18:15
the life
gene...
!!!!!!!!
boyraz1903 - 05 Ocak 2013 22:07
boyraz1903
o eleman onca birayı neresine içti merak ettim :) :)
Selma Gözenn - 06 Ocak 2013 17:32
Selma Gözenn
Bu yaşananlar, ileride çook işe yarayacak :)
Kıymet bilmeye vesile olur umarım.. Çok keyifli, tebessüme vesile olan bir yazıydı. Teşekkürler..
Selma Gözenn

üye olun, siz de katılın