Ülkemizde Sanat Eğitimi

sanatÜlkemizde sanat eğitimi örgün ve yaygın olarak verilmektedir. Sanat eğitimi denilince yalnızca sanatçı yetiştirmek algılanmamalı, sanat bilgisi olan iyi izleyici ve dinleyici yetiştirmek asıl amaç olmalıdır. Ülkemizde okullar ve yüzlerce kurs, sergiler, bazı basın ve medya kuruluşları aracılığı ile yapılan yayınlar, dergiler ile sayısız insan eğitilmektedir. Okullarda veya kurslarda (Okullarda öğrendiği bilgileri aşmış, kendi deneyimlerini katabilme cesareti gösterebilen eğiticilerin bulunduğu donanımlı  kurslardan söz ediyorum.) sanat bilgisine sahip kişiler yetişmektedir.

İyi bir sanat eğitimi iyi izleyici ve dinleyici yetiştirir. Asıl gerekli olanda budur. İnsanların okulda veya kurslarda eğitim görüp zaman zaman pohpohlanmaları ile kendilerini büyük sanatçı görmeleri yerine, iyiyi görüp iyiyi dinleyen kişiler olarak kendileri ile gurur duymaları gerekir. Sanat kaygısı gütmek ayrıcalıklı bir durumdur. Bu kaygıyı duyan kişiler araştıran, okuyan, etütler yapan ve sorgulayan kişilerdir.

Sanat çabası olan ama yaşam gereksinmelerini gidermek için istemediği çalışmalar yapan veya yaptıran nice sanatçı için acı veren bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Zaten bu acıyı hissetmeyenler için bir açıklama getiremem.

Default Avatar
znurkaya
17 Şubat 2009
Bu yazarın ‘Ülkemizde Sanat Eğitimi’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

üye olun, siz de katılın