Avrupa Birliği, Yunan Krizi Ve Türkiye

Gelişen günümüz dünyasında, gelişmekte olan ülkelerin dikkatini çeken, yıldızının ışığı altında koruma kalkanı oluşturmayı amaçlayan bir birlik olarak karşımıza çıkıyor avrupa birliği. 
Arkadaşlar yurdum insanına sormuşlar demişler ki ab'ye girmelimiyiz %95 i evet demiş. peki ama neden diye sorduğumuzda ise bir suskunluk, bir sus-pus olmuşlar. 
ab,ab krizi,abd,amerika,asya,avrupa birliği,ekonomi,yunan krizi
Ben de dedim madem öyle gelin birlikte bir geçmişe gidelim, bir bakalım neymiş bu avrupa birliği. Arkadaşlar 2. dünya savaşından sonra batı ülkelerinde bir birlik beraberlik rüzgarları esmeye başlıyor. herkesin başında bir ampül... dünya krizle boğuşuyor, batının durumu içler acısı. böylesi bir krizden ve değişen dengeler ışığında tek kalmak akıl karı değil. o zaman birleşmeliyiz, bir güç oluşturmalı ve bataklığı kurutmalıyız demişler.
yıl 1957 yılını gösterdiğinde 6 ülkenin işbirliğiyle (fransa, batı almanya, italya, belçika, hollanda, lüksemburg) iki yeni topluluk oluşturuluyor;
- avrupa ekonomik topluluğu
- Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (Euratom)
 ve bugünkü avrupa birliğinin temelleri böylelikle atılıor...
yıl 1973 petrol krizi açık veriyor, yıl 1979 bir kriz daha. amerikan dolarına sabitlenen kur sistemi çatırdamaya başlıyor. ülkeler serbest bir kur sistemine geçmeyi düşünürken farkınd aolmadan birbirlerine daha da yakınlaşıyorlar. ve birdenbire dünyanın gözde birliği oluveriyorlar.
yüzünü batıya dönen tek müslüman ülkesi olan (çoğunluğu müslüman olan) türkiye avrupa birliğiyle ne zaman tanıştı ?
türkiye ilk olarak 31 temmuz 1959'da demokrat parti lideri ve zamanın başbakanı adnan menderes'in ortaklık başvurusuyla bu yola çıkıyor. 12 eylül 1963  tarihinde ankara antlaşması ile ortaklığı kuruyoruz. ( anlaşmayı o günün başbakanı ismet inönü imzalıyor, malum aradaki süreçte adnan menderes idam ediliyor ) herşey güzel giderken 12 eylül darbesi meydana geliyor.. dur diyor avrupa. orda dur. ve ilişkiler resmen askıya alınıyor o dönem taki 1984 yılına kadar.
türkiye 1987 yılında ilk tam üyelik başvurusunu gerçekleştirmiş fakat reddedilmiştir. Türkiye için hazırlanan ilk Katılım Ortaklığı Belgesi ise  8 Mart 2001 tarihinde AB Konseyi tarafından onaylanmıştır. artık aday bir ülke olduk.3 ekim 2005 tarihi itibariyle de türkiye ab'ye katılım müzakerelerine resmen başlamıştır. (gözümüz aydın ) 
şimdi gelelim benim yorumuma;
evet türkiye sonunda amacına ulaşıcak ve ab'ye kabul edilecek ama şuan değil, can çekişirken boğazımıza yapışacaklar. arkadaşlar dünya gsmh'sı değişiyor. ve batı yükselişi ivme kaybediyor güçlenen grup asya. (çin ) uyuyan dev uyanıyor, dünya ekonomisi batıdan doğuya kayıyor.
günümüz ekonomisinde abd, avrupa, rusya, japonya hızla ivme kaybederken. çin ve hindistan atağa geçiyor. yani bana göre yıldız kayarken tutanacağız biz o gözde birliğe ve o vakit hiç bir kazancımız olmayacak.
en somut örneğiyle bakın komşumuz yunanistan krizi. avrupa birliği neden yardım elini uzatamıyor, kemer sıkma politikaları, maaşlarda kesintilere gidiyor. yunan halkı isyanda...
avrupa birliği yardım etmediği gibi birde zararları var. öyleki yunanistanın ihtiyacı olan bana göre devalüasyon ( ülke parasının değerinin yabancı paralar karşısında düşürülmesi). ama ortak para kullanıldığından (euro) bunuda gerçekleştiremiyor ve böylelikle bütçe açığı tavan yapıyor...
düşündümde arkadaşlar kesinlikle yanlış yoldayız, artık avrupa özenilecek konumda değil. dünya dengeleri değişiyor, tarih tekerrürden ibarettir 16. yy devi asya kıtası bugün yine benzer yükselişte. bu yüzyıl asya nın,,,
son olarak belli ülkelerin dünya gsmh sındaki paylarıyla bitireceğim yazıyı;
abd; 1973 deki payı %25,3 iken 2009 yılında %23,2 oranına geriliyor
avrupa; 1973 de %38,4 iken 2009 yılına geldiğimizde oran %32 'ye geriliyor
asya ise 1973 de 24,2 iken 2009 yılında %31 e yükselmiştir...
görüldüğü gibi, ne garip değilmi dünya kimseye kalmıyor... ah yurdum insanı hadi çevirin yüzünüzü doğuya birazda doğuya özeneriz, sentez yaratır buluruz biz yolumuzu. ışık doğudan yükselir.. 
=)
zetthdark
zetthdark
15 Aralık 2011
Bu yazarın ‘Hep mi Ezilen Kadın, Hep mi Suçlu Erkek - Ademoğulları ve Havvakızları’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

katil_maktul

Okur Yorumları

rahmi çelik - 15 Aralık 2011 11:37
Default Avatar
hani bir söz vardır

elin arabasına binenler yolda kalırlar.

şeytanın sözüne uyanlarda cehenneme giderler derler.

hani Allah dilediğinden alırım dilediğime veririm diyorya şimdi de avrupadan alıyor onu asyaya veriyor ona kim karışır yani dünyayı yöneten gizli olan şu küresel güçlüler onlar ne derlerse o öyle oluyor.

Eskiyi bırak yeniye dön yeniyi bırak eskiye dön şekli bu dünya insanlığının değişmez bir kaderidir çünkü diğer insanlar elin yani küresel gücün arabasına binmişler ve bu şeytanında sözlerine uymuşlarda ondandır bu oluşumlar derim .

mesela gelecek yani 2200 yılında asya batar avrupa şaha kalkar diğer milletlerde bu oyunların figüranları ve seyircileri olurlar ve onların kulları ve onların seyircileri olurlar ve bu şekilde onlara köle olarak yaşamaya hep devam ederler zaten önemli olan bu köleleri köle olarak kölelik makamlarında turmaktır ve her şey öyle devam ediyor tarih böyle tekerrür ediyorsa bu budur derim.
.
1- düşünme oyna. 2-düşünme seyret 3 -. düşünme eylen. 4- düşünme kabul et.

işte bizim işimiz budur fügüranlar düşünemezler oynarlar senaryomuzuda küresel güçlüler yazarlar işte buda biz insanlığın değişmez kaderleridir taki bizler insanlaşana kadar bu halimiz devan eder derim selamlar... r.ç.
zetthdark - 15 Aralık 2011 18:47
zetthdark
istatistikler ortada. zaman ne gösterir bilemem ama benim yorumum bu şekilde... artık ab hayal gibi görünmüyor.. en azından benim hayalimi süslemiyor =)
Göze Göz, Dünya Kör Olur
the life - 15 Aralık 2011 19:17
the life
açıkçası ben de artık ab'yle aramızdakinin yüzeysel bir engel olduğunu düşünüyorum.türkiyenin ab ne kabulü kaçınılmaz gibi görünüyor.ama bunun olmasını ben ne kadar isterim..orası muamma.neden bilmiyorum, ben karşıyım ab ye.karşı olmak demeyelim de bu derece efor harcanması bana lüzumsuz görünüyor.benim de hayallerimi süslemiyor doğrusu!
!!!!!!!!
kemal keskin - 15 Aralık 2011 20:52
kemal keskin
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle yazı güzel işlenmiş çok beğendim onu belirteyim.

Şahsen ben avrupa birliğinin dağılma sürecinde olduğuna şu an için inanmıyorum. Evet avrupa bir borç krizi içinde ancak bu krizi aşması imkansız değil. Avrupa birliği bu krizi aşabilir ancak mali özgürlüklerini şu anda Almanya'ya vermişler gibi görünüyor. Bu durumda uzun vadede avrupada bütçe görüşmeleri çok uzun sürebilir ya da diğer ülkelerin Almanya'ya karşı gelmesiyle bir kaos yaşanabilir. Artık Almanya'ya gel beni kurtar diyemeyecekleri bir sistem kuruldu ancak bu sistem kontrol veya baskı altına girdiğini hisseden avrupalıları rahatsız edebilir. Bunu zaman gösterecek....
Türkiye ekonomisi ise eskiye oranla çok daha iyi durumda olmasına rağmen sandığımız kadar iyi durumda değil. Bunun yanında Avrupa birliği bizim hala en fazla ticari anlamda içli dışlı olduğumuz bölgedir. Dolayısıyla bu kriz başta bizi etkileyecektir.
zetthdark - 15 Aralık 2011 23:54
zetthdark
yo yo ben yanlış anlaşılmak istemem.. ben avrupa düşmanı değilim, sadece ülkeler arası politikaların çıkar amaçları üzerine türkiye'nin yanlış tutum sergilediğine inanıyorum

avrupa birliğine gelince elbetteki böylesine güçlü bir birliğin bi kaç yılda dağılmasını düşünmek cahilce olur. benim düşünceme göre ve istatistiksel şemalara göre avrupa birliği kan kaybediyor. çünkü çin dünya üretimine çok hızlı bir giriş yaptı, hindistan hammadde ihraç etmeye başladı ciddi bir şekilde, avrupaya rağbet te böylelikle azalmış oldu. ucuz üretim neredeyse ithalat o ülkede gelişiyor.

sonuç olarak benim savunduğum görüş avrupa birliğinin zamanla daha da zayıflayacağı ve asya kıtasının egemen kıta olacağı görüşünde.

.. yorum için teşekkürler.
Göze Göz, Dünya Kör Olur
katil_maktul - 20 Aralık 2011 01:20
katil_maktul
çok profosyonelce bir makale okudum sanki çok basarılıydı!arastırmaya katılmamak mümkün değil:)
iyilik meleği olma iyi bir insan ol! (levent s.)
zetthdark - 20 Aralık 2011 16:05
zetthdark
sevgili katil_maktul çok teşekkür ederim... makale okuyan birilerini görmek beni mutlu ediyor.....

profesyonel kısma gelirsek yok öyle bir profesyonellik sadece okulum gereği ekonomiye yakın olmak zorundayım.. hepsi bu teşekkür ederim yorum için
Göze Göz, Dünya Kör Olur

üye olun, siz de katılın