Numara Taşınabilirliği-Numara Değiştirmeden Turkcell-Vodafone-Avea Arasında Geçiş Yapabilmek

Uzun zamandır konuşulan, operatörlerin yan çizmelerine, istekli olmamalarına rağmen yoluna devam eden sistem 9 Kasım 2008 itibarı ile hayata geçiyor sevgili dostlar.
Şimdi sağda solda duymuş olduğunuz bazı detaylara açıklık getirmeye çalışacağım elimden geldiğince.


  • Numara Taşınabilirliği Nedir?

turkcellHatırlamayabilirsiniz ama 1 Şubat 2007’de yürürlüğe giren kanunla “Cep Telefonu kullanıcılarının mevcut numaraları aynen kalarak başka operatöre geçebilmeleri” mümkün kılınmıştır. Bu sayede kullanıcılar numaralarını, operatör kodlarını vs... değiştirmeden istedikleri bir GSM operatörüne Geçiş yapabileceklerdir.

  • Numara Taşınabilirliği Ne işe yarar?

turkcellHattınızı daha ucuz, daha uygun tariflerle kullanabilmenize, diğer operatörlerden de hat almanıza gerek kalmamasına, ekstra hat parası ödemekten kurtulmanıza, ekstra hattınıza gelen zaman aşımı uyarılarından kurtulmanıza, falanca operatörün daha uygun servisinden numara değiştirmeksizin faydalanmanıza, en önemlisi de GSM operatörleri arasında oluşacak tatlı rekabete sebep olacaktır.

  • Numaramı nasıl taşıyacağım?

turkcellGeçmek istediğiniz operatöre kimliğiniz ve T.C. kimlik numaranız ile başvuracaksınız. Sizden tek istenen operatör değişikliği istediğiniz hattın kendinize ait olması. Ya da hat sahibinden noterden verecekleri vekalet ile mümkün olabilecek.

  • Numara Taşınma süresi ne kadar olacak? Hattım kapalı kalacak mı?

Numara değişikliği talebinizin iletimi için 2 gün, Geçmek istediğiniz operatörden gelecek yanıt için 2 gün ve son olarak da talebinizin onaylanması için 2 gün olarak toplamda 6 günlük bir sürece ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

  • Gerçekten numaranın tamamı taşınacak mı? Yoksa 5XX ile başlayan kısmı değişecek mi?

Numaranız kesinlikle değişmeyecek. Geçiş onaylandığı takdirde telefon numaranızda hiçbir değişiklik olmaksızın, istediğiniz operatöre geçiş yapabileceksiniz.

  • Numara Taşınabilirliği için ücret alınacak mı?

Şu an için operatörlerden hala bir açıklama yok. Şahsi fikrim, cüzi de olsa bir miktar talep edecekleri yönünde. Umarım ücretsiz olur da, herkes istediği operatöre istediği gibi geçebilir. Hatta bence GSM operatörleri para almak yerine, kampanyalarla bunu destekleyip birbirilerinden müşteri kapma yarışına bile girecekler.

  • Numara Taşınabilirliğinden faydalananlar ayırt edilebilecekler mi?

Evet. Numara Taşınabilirliği ile GSM operatörünü değiştiren kullanıcıların numaralarını aradığınızda farklı bir ton duyacaksınız.

Dileğim, numara taşınabilirliğinin gerçekten müşteri odaklı bir çalışma olması. Yurdum insanının kendine göre en uygun tarifeden, en ucuz şekilde faydalabilmesi.

Kaynakça:
http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/numara-tasinabilirligi.php

http://www.avea.com.tr/mobilnumaratasinabilirligi/index.html

http://www.turkcell.com.tr/bireysel/turkcellliolmak/TurkcellliOlmakistiyorum/turkcellegecmekistiyorum

 

Serkan Aygören
Serkan Aygören
06 Ekim 2008
Bu yazarın ‘Alanya Anamur Yolculuğu-Anamur, Saklı Kalmış Güzellik’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

muratmoon - 06 Ekim 2008 16:19
muratmoon
Şimdi arama yaparken bide düdük sesi kollayacaz yani :D Arama yaparken telefon açılmadan telefonu kulağınıza tutmayın çok fazla radyasyon yayıyor deniliyor peki arama yaparken telefonu kulağımızda tutmazsan ne olacak peki şebeke içi görüşme yapıyorum sanırken bi bakacağım faturam 2 katına çıkmış.

Hadi arama yaparken neyse diyelim mesajlarşırken ne olacak, ben kimin hattı hangi şebekeye ait nereden bilecem??
Gülmek için sebep aramayan şahsiyet
Nebula - 06 Ekim 2008 18:02
Nebula
Evet ya bi de o var. Ben arama yaparken teli kendime yaklaştırmıyorum. Açılınca ekran değişiyor, ordan anlıyorum. Açıkçası beni zorluycak bir uygulama. Bu şebeke içi-dışı meselesine de bir çözüm bulunsa müthiş olur
Sakin... Bağarmaktansa sessiz kal.
Serkan Aygören - 06 Ekim 2008 23:52
Serkan Aygören
Hmm ne yazık ki sorunuza şu an için bir yanıt bulamadım sevgili muratmoon. Sistem henüz hayata geçmediği için bir kaç havada kalmış soru mevcut ne yazık ki...
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
muratmoon - 04 Mart 2009 13:32
muratmoon
Sistem hayata geçti ama değişen bişey yok :D Radyasyona maruz kalmamak için telefonu bıraktım artık en kolay çözüm bu :P
Gülmek için sebep aramayan şahsiyet
Zıkkım - 28 Mart 2009 01:39
Zıkkım
Güzelim radyasyon istemiorsan dağda yaşıcaksın. ööle bi cep telefonu bırakmakla olmaz bu işler.
Zehirliyim, yaklaşma...
muratmoon - 28 Mart 2009 02:07
muratmoon
Bir yerden başlamak lazım ama dimi :D Etraftan belli oranda radyasyon mecbur alıyorum diye her gelen radyasyona da kapımı sonuna kadar açmamın anlamı yok :P
Gülmek için sebep aramayan şahsiyet

üye olun, siz de katılın