Catia 3D Çizim Programı Öğretmeninden İnciler - Catia İle 3D çizimler

İlk kez adını duyduğumda açıkçası güzel bir rus kızı canlandı gözümün önünde. Tabi daha sonra gözümde canlanan bu rus kızının bilgisayar ortamında 3 boyutlu çizilebileceği bir program olduğunu öğrendim.

Catia, programla ilk tanışanlara heyecan veren ve bir o kadar da ufkunu genişleten bir program. Bu güne kadar dünyada tasarlanan bir çok uçak ve otomobilin de bu program vasıtasıyla yapıldığını göz önüne alırsanız, aynı  zamanda dünyaya yön veren bir program olduğunu da görebilirsiniz.

3b,3d,catiaProgram, öğrenilmesi çok basit bir program olup, öğrenenlerin ilgisine, hayal gücüne ve “ipin ucunu bırakmamasına” bağlı olarak geliştirilebilen bir yazılım olarak çıkıyor karşımıza. Bu gün bir çok mühendislik fakültesi bu programın öğretilmesini kendi bünyesinde yapamıyor. Bunun yerine proengineer isimli daha basit ve az kullanılan, modül açısında da kıyas bile yapılamıyacak bir programa yönelmişler. İş dünyasına baktığınızda da tam tersi, yani Catia’nın olmasa olmaz olarak talep edildiğini görürsünüz. 

Yazının başında öğrenilmesi kolay dediğim programın, neden öğrenilmesi kolay bir program olduğuna gelirsek;

Bir kere Catia, tüm mühendislik uygulamalarına hitab eden bir program. Yani makine mühendisleri, elektronik mühendisleri, inşaat mühendisleri, 3d simulasyoncuları, gıda, sistem vb mühendislikler hep bu programın içeriğinden faydalanmaktadırlar.

Program her mühendisliğin bölümüne göre kullanabileceği modüllere ayrılmış durumda. Temel olarak Catia’ya ilk başlayanlar ilk olarak “Mechanical desing” kısmında ki modülleri öğrenmekle başlamalılar. Bu bölüm, temel çizim kurallarının ve kullanımının yapıldığı bölümdür. Altında bulunan, “Part desing” modülü ile çizim hayatımıza ilk adımı atarız. Modülün içeriği kabaca parça çizimine ve profil oluşturmaya yönelik. “Sketcher” kısmına girdiğinizde, mausunuzu bir kalem edasıyla kullanıp, kafanızdaki profili meydan getirebilirsiniz. Sonrasında part yani katı model haline getirip, yine aynı bölümde bulunan operasyon komutlarıyla değişik müdahaleler de bulunabilirsiniz.

3b,3d,catia

Part desing dışında diğer bölümlerden “Shape” modülü, kabaca çizim tekniklerinden farklı olarak bir tasarımcı olgusuyla hareket etmenizi sağlar. Artık hayalgücünüzde sınır yoktur ve aklınıza gelen her şeyi bu bölüm ve alt modülleriyle rahatlıkla çizebilirsiniz.

Catia çizim hizmeti veren yepyeni bir şirket, yakın zamanda kurumsal olarak hizmet vereceğini duyurdu. BUGA ismini alacak olan bu şirketin, Türkiye temsilcileri piyasada ki 3D çizim, simulasyon, teknik resim ve montaj dönüşümü hizmetlerinin yanı sıra, üretim ve proje desteğide sunuyor. Birçok şirketin Türkiye ayağını beklediği “BUGA” Catia dışında soslidwork, autocad, 3dmax ve bir çok tasarım hizmeti ile de bende varım demeyi bekliyor.

Catia’yı öğrenmek isteyenlere çok müjdeli bir haberi de buradan vermeden duramıycam. BUGA yöneticileri Catia programının hizmetinin yanı sıra ellerinde ki uzman tasarımcılarla özel öğretim yapmayı da hedeflediklerini duyurdular. Daha önce denenmemiş bir öğretim uygulaması ile Catia öğreneceklere m.e.b onaylı sertifika ve öğrenebilme garantisi veriyorlar.

Giafieno
Giafieno
03 Mayıs 2009
Bu yazarın ‘İz Düşüm - Huzurlarınızda Gürgenli Öğrencilerden Bir Kısa Film’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

üye olun, siz de katılın