Firefox'da Araç Çubuklarını Düzenlemek

İnternetteki hızımıza en önemli etken hiç şüphesiz bağlantı hızımızdır. Türkiye'nin bağlantı hızı konusunda dünya ölçülerinin çok altında ve çok pahalı olduğu herkesce bilinen bir gerçek. Şimdilik bu duruma karşı çıkmaktan başka elimizden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Fakat bağlantı hızımız ne kadar yavaş olursa olsun biz bu hızı sonuna kadar kullanarak ayak uydurmalıyız.

Bir örnek olarak çalışma ortamınızı ele alalım. Çalıştığınız ortam ne kadar rahatsa o ölçüde verimli çalışırsınız. Rahat olmamız için kullandığımız elemanların el altında olmasını isteriz.

İnternette de bu rahatı sağlamanın yolu da internet tarayıcımızın bizi rahata kavuşturacak şekilde düzenlemesidir. İnternet tarayıcıları arasında bize kendi içinde en çok ayar yapma imkanı sunan kuşkusuz Mozilla Firefox yazılımıdır. Bunun sebebi açık kaynak bir yazılım olduğu içindir. Firefox ilk kurulduğunda yüklü olmasa bile bize her araç çubuğuna, her resime, içindeki her araca ve tüm diğer şeylere müdahale imkanı sunar.
Yazımızda hemen hemen görünen tüm yerlere ayar çekmeye çalışacağız, Firefox'ta görünümü isteğimiz doğrultusunda baştan aşağı değiştireceğiz. Bunu yaparken bir kaç eklenti, about:config ayarı ve bir kaç sürükle bırak nimetlerinden faydalanacağız. Ayar yaparken firefox ekranında en üstten en alta kadar ineceğiz.

Yukarıdan aşağıya sıralayacak olursak:

1. Üst başlık çubuğu
2. Menü araç çubuğu
3. Gezinti araç çubuğu
4. Yerimi araç çubuğu
5. Sekmelerin görünümü
6. Durum çubuğu


Toplam altı maddede çeşitli düzenlemelere gideceğiz. Bu düzenlemelerde amaçlarımız ana ekranı büyütmek, menüleri ve bu menülerdeki seçenekleri düzenlemek, çeşitli eklentiler kullanarak görünümde değişikliklere gitmek ve görünüm hakkında bir kaç ipucu vermek şeklinde özetlenebilir.

1. Üst başlık çubuğunun yazısını değiştirmek

eklenti,firefox,görünüm,makale,mozilla
Üst başlık çubuğunda yapabileceğimiz belki de tek değişiklik buradaki yazıyı istediğimiz bir yazı ile değiştirmek. Bunu yaparken FireTitle eklentisini kullanacağız. Bu eklenti ile Firefox başlık çubuğunda yazan Mozilla Firefox yazısını silebilir veya sadece sizin yazdığınız yazının gözükmesini sağlayabilirsiniz. Türkçe karakter ile sorunu olmadığını eklemek isterim.


2. Menü araç çubuğunu düzenlemek

eklenti,firefox,görünüm,makale,mozillaFirefox'u kullandıkça dosya, düzen ve yardım menülerinin aslında bizim pek ihtiyaç duymadığımız menüler olduğunun farkına varacaksınız. Dosya menüsündeki yeni sayfa, sayfayı kaydet gibi şeyleri ya da düzen menüsündeki kes, kopyala, yapıştır gibi şeyleri zaten ana ekrana sağ tıklayınca yapabiliyoruz. Ayrıca yardım menüsü sadece güncellemeleri kontrol ederken işimizi görüyordu. Artık 2.0 sürümleriyle birlikte Firefox bunu kendiliğinden yapmaya başladı. Bu bize gerekmeyen menüleri kaldırmak ve düzenlemek için Personal Menu eklentisini kullanacağız.


Ayrıca bu eklenti ile bu menü içindeki istediğimiz seçenekleri silebilir veya bu seçeneklere yenilerini ekleyebiliriz. Ya da bu menülere benim işim düşmüyor diyorsanız hepsini gizleyip sağ tıkla menüsüne atabilirsiniz.

Bu menüleri düzenledikten sonra en sağda yükleniyor simgesi var. Sayfa yüklenirken dönen bir çember görüntüsü var. Aynısından her sekmede gösterdiği için gereksiz diye düşünüyorum. Araç çubuğuna sağ tıklayıp özelleştir diyerek bu simgeden kurtuluyoruz. Yine de kaldırıp kaldırmamak sizin tercihiniz.
Bu menülerin birkaç tanesini sildikten sonra bu katta sağ tarafta bizim buraya bir şeyler yerleştirmemizi bekleyen bir boşluk oluştu. Buraya yerleştireceğiniz şeyler sizin seçiminiz. Ancak yer imi çubuğunu buraya sürüklemek çok iyi bir seçim olacaktır. Çünkü bunu yapınca yer imi araç çubuğunun kapladığı alandan tamamen kurtulmuş oluruz. Böylece ana ekranı büyüterek sayfaları daha geniş bir çerçeveden gezebiliriz. Yer imi araç çubuğunu sağ tarafa kaydırdığımızda yerimi klasörlerinin size çok büyük rahatlık sağladığını göreceksiniz. Ayrıca bu bölüme kurduğunuz eklentilerin kısayol düğmelerini de yerleştirebilirsiniz.
Bu yer imi araç çubuğunu buraya ilk yerleştirdiğimde çok ilginç bir şey keşfettim. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi en sağda sığmayan yerimleri için açılır menü oluşuyor. Bu açılı menü bize çok büyük bir rahatlık kazandıracak. İnterneti hızlı bir şekilde geziniyorsunuz. Sürüyle yeni siteler makaleler geziyorsunuz. Ancak o an da onları okuyacak zamanınız yok ya da üşeniyorsunuz. O zaman beğendiğiniz sayfayı geçici olarak bir yere kaydetme ihtiyacı hissedersiniz ama bunlarında en kolay ulaşabilecek şekilde kaydetmek ve daha sonradan ulaşmak isteriz. Bu açılır menü bir nevi sizin hızlı listeniz olacak. Siteleri buraya sürükleyecek ve daha sonra menüdeki bağlantılara en hızlı şekilde ulaşacaksınız. Bu güzel olayın aynısını Youtube'da "quicklist" olarak kullanıyoruz. Ama bizim kullandığımız çok daha işlevsel.

eklenti,firefox,görünüm,makale,mozilla

Menülerden bahsederken CuteMenus - Crystal SVG eklentisinden bahsetmemek olmaz. Bu eklenti Firefox yazılımına olan bakışınızı kesinlikle değiştirecektir. Ben bu eklentiye "şenlendirme eklentisi" diyorum. Gerçekten de yaptığı şey Firefox'u şenlendirmek. Menülere, araç çubuklarına, sağ tıklama menülerine, yer imlerine kısacası olabilecek her noktaya o şeçeneği temsil edecek resimler yerleştiriyor. Bu eklentiyi kurduğunuzda Firefox'unuz görsel bir zenginliğe kavuşacaktır. Eklentinin bir proje sayfası da mevcut.

Biraz konu dışı ama hatırlatmak gerekir. Menülere görsel zenginlik katmak kadar sadelik de önemlidir. Yüklediğimiz eklentilerle çok uzamış bir sağ tıklama menüsü hiç kimse istemez. Sağ tıklama menüsüne hakim olmak için Menu Editor eklentisini kullanıyoruz. Bu eklenti Personal Menu eklentisi ile benzer işlevi görüyor. Sağ tıklama menüsüne dilediğinizi ekleyip çıkartabilirsiniz ve değişik özellikleri düzenleyebilirsiniz.

3. Gezinti araç çubuğunu düzenlemek

İlk baktığımız Sol taraftaki düğmeleri küçülterek yer kazanabileceğimiz görülecektir. Bunu çok basit bir şekilde sağ tıklayarak özelleştir ekranından yapıyoruz. Özelleştir ekranına girmişken bunların yanına bir de yeni sekme düğmesi ekleyelim. Bazen bu düğmeye ihtiyacımız olabiliyor.

Aslında burada yer alan tüm düğmelere bizim ihtiyacımız yok. Bunu söylememin nedeni All in One Gestures veya Mouse Gestures gibi eklentilerin bizi bu düğmelerden büyük ölçüde kurtarıyor olması. Bu eklentiler ile sekmeler arasında dolaşmak, geri ve ileri gitmek, sayfayı kapatmak, kaydetmek ve diğer tüm işleri fareyi sağ tıklayıp belirli yönlere çevirerek gerçekleştirebiliyoruz. Her iki eklenti de aynı işlevi gördüğü için herhangi birini kurmanız yeterli olacaktır. bu fare ile dolaşım eklentileri Firefox için olmazsa olmaz eklentilerinden.

Adres satırı için düşündüğümüz güzel bir özellik var. Firefox siz daha adresi yazmaya başladığınız anda size otomatik tamamlama imkanı sağlıyor. Yani bir nevi leb demeden leblebiyi anlıyor. Bu hoş özellik için şu adımları izleyin:

1. Adres satırına about:config yazın.
2. Ekrana sağ tıklayıp yeni >> boolean diyoruz.
3. Çıkan ekrana browser.urlbar.autoFill özelliğini giriyoruz.
4. Değerin true olmasını sağlıyoruz

Arama kutusunu düzenleme kısmen de olsa 2.0 sürümleriyle birlikte geldi. Ancak her istediğimiz arama motorunu ekleyemiyoruz. Arama motorunu çok daha etkin bir şekilde kullanmak ve hemen hemen her istediğimiz arama kutusunu eklemek için OpenSearchFox eklentisini kullanıyoruz.

4. Yerimi araç çubuğunu düzenlemek

Yerimlerini kullanırken bunları ihtiyaç duyulan noktalara sürükle bırak yöntemiyle götürebileceğinizi unutmayın. Çok daha fazla yerimine çok daha hızlı ulaşmak için konulara ayırın ve belirli klasörleri bu araç çubuğuna yerleştirin. En çok girdiğiniz bağlantıları klasörlerin dışında tutun ve isimlerini silin sadece simgeleriyle görüntülensin. Böylece daha az yer kaplayacaklar ve kullanım alanımızı genişletecekler.

5. Sekmelerin görünümünü değiştirmek

Bu katta yapabileceğimiz pek çok özellik var. En öncelikli olanlarla başlayalım.
Firefox 2.0 ile birlikte fazla sayıda sekme açtığımızda sekmelerin hepsi bir pencerede gözükmek yerine yan tarafa kayıyorlar. Benim hiç hoşuma gitmeyen bu özelliği kaldırmak için:

1. Adres satırına about:config yazın.
2. Ekranda browser.tabs.tabMinWidth şeklinde aratın
3. Sekmenin en küçük genişliği için normalde 100 değeri yer alır. Bunu sıfır "0" yaparak kaymayı tamamen engelleyebilirsiniz.

Eğer üç tuşlu bir fare kullanıyorsanız sekmeleri ortadaki tuş ile kapatabilirsiniz. Bu yüzden oradaki çarpı işareti şeklindeki kapatma düğmesine ihtiyacımız yok. Bu sorunumuzla ilgili özellikleri düzenlemek için

1. Adres satırına about:config yazın.
2. Ekranda browser.tabs.closeButtons şeklinde aratın.
3. Normal değer 1 görünüyor. Yani kapatma düğmesi her zaman gösterilsin şeklinde ayarlıdır. Bunu "0" yaparak sadece geçerli sekmede görünmesini, "2" yaparak hiç bir zaman gözükmemesini, "3" yaparak sadece en sağda araç çubuğun üzerinde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sekmeler üzerinde kullanabileceğiniz ColorfulTabs eklentisi var. Bu eklenti ile sekmeler üzerine görsel bir zengin katabilirsiniz. Yaptığı şey sekmelerin rengini değiştirmek. Renkli renkli sekmeler hoşunuza gidecektir.

6. Durum çubuğunu düzenlemek

Durum çubuğunu doldurmak için kullanacağımız yegane eklenti belki de hepimizin bildiği FoxyTunes eklentisidir. Müzik çalıcımız üzerinde tam bir hakimiyet sağlamamıza yardımcı olurken dinlediğimiz şarkı hakkında detaylı bilgi ve sözlere kolayca erişmemizi sağlıyor.

eklenti,firefox,görünüm,makale,mozilla

İkinci bir eklenti ise futbol maçlarını yakından takip edenler için anlık maç sonuçlarını sunan FootieFox eklentisi. Ayrıca sadece istediğiniz liglerden haberleri de alabilirsiniz. Bu liglerin arasında Türkiye ligi de olmasa ayrı bir güzellik.

Eğer durum çubuğunda yeriniz kaldıysa yakın zaman önce keşfettiğim bir eklentiden bahsedeyim. Bu eklenti Opera tarayıcısından esinlenerek hazırlanmış. Eklentinin adı Extended Statusbar. Yaptığı iş ise size o an yüklenen sayfa hakkında yükleme durumunu göstermek. Yükleme durumlarınınn hepsini durum çubuğunda gösteriyor.

Kökten değişiklikler

Eğer ben bunların çoğunu kullanmıyorum, bana sadece sekmeler ve adres çubuğu yeter diyorsanız klavyede "F11" tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
İlk defa Beryl ile keşfettiğim küp olayını Firefox'a eklemişler. Bu düşünceyi gerçekleştiren Tab Effect adlı eklentiyi pek kullanışlı bulmasam da görsel bir yenilik arayanların denemesini tavsiye ederim. Gerçi Linux kullananlar bu küp olayına alışıktırlar.

Zaten internet tarayıcısı olarak Firefox yazılımını seçmekle rahatınız için çok iyi bir tercih yaptığınız kesin. Gösterilen ayarları yapmak ve eklentileri kullanmak sizin tercihinizdir. Bunların dışında sayısız pek çok eklenti , ayar ve makale mevcut. Açık kaynak dünyasında ihtiyacınız olanı bulmak çok zor değil.
sgüzelcik
sgüzelcik
29 Mart 2007
Bu yazarın ‘Teknolojinin Nimetlerinden Faydalanın-Bedava LigTv, Dizi, Film’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Beyaz Sayfa

Okur Yorumları

Serkan Aygören - 29 Mart 2007 23:11
Serkan Aygören
sevgili @sguzelcik eline sağlık. Çok leziz olmuş. Bu arada hayırlı olsun aramıza hoş geldin. Tab Effecti uzun zamandır kullanıyorum. Efekti gören bir daha bakıyor ekranıma. "- Eee Firefoz farkı" diyorum. "BAna da bana da..." diyorlar, "- Bu sana bu sana, bu sana, bunu da kurt yemişşş..." diyorum. Gökten 3 elma düşmüş... Pardon kaptırdım özür...
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
Beyaz Sayfa - 30 Mart 2007 12:46
Beyaz Sayfa
@sguzelcik, Firefox hakkında daha önce bilmediğim özellikleri bu yazınla öğrendim. Çok yararlı bir makale olmuş. Bir çoğunu kurdum. Firefox'um şimdi çok eksantrik oldu. Teşekkürler.
Gel gidelim buralardan...
sgüzelcik - 02 Nisan 2007 20:05
sgüzelcik
Firefox hakkında yazacak daha çok şey var ama konu dışına pek çıkmak istemedim. Kalanları diğer yazılarda ayrı başlık altında incelerim artık.

üye olun, siz de katılın