Kindle Touch PDF'yi MOBİ'ye Çevirme, Kitap Adı ve Yazar Sorunu

amazon kindle,amazon kindle touch,kindle,kindle fire,kindle paperwhite,kindle touch yorum
Kendinize bir Kindle Touch aldıysanız, geriye bir tek Kindle'ınızın içine MOBİ uzantılı e-kitaplar atmak kalıyor. MOBİ Kindle için e-kitaplarda desteklediği bir sistem, bu uzantıda okunan bir kitabın tadını diğer uzantıların vereceğini sanmıyorum. Türkçe kaynaklı olarak mobi uzantılı kitaplar bulmak ne kadar zor olursa olsun, sizde istediğiniz bir .pdf uzantılı bir e-kitabı .mobi uzantılı bir e-kitaba çevirebilirsiniz. Ben bu zamana kadar hep .pdf den .mobi uzantıya çevirdiğim için diger uzantılardan mobi'ye çevirimlerde ne kadar verimlilik oluyor bilmiyorum. herhalde nadir bulunan bir kitap elime pdf haricinde bir uzantıyla düşerse belki o zaman denerim.
 
Biraz deneyimlerimden bahsederek yazımın detayına girmek istiyorum. Calibre gibi bir program forumlarda, bloglarda çok öneriliyor olsa da bilgisayarda çok hantal bir şekilde çalışan ağır bir programdır. Merakınızı gidermek amaçlı bilgisayarına indirip bir denemenizden zarar gelmez, bu seçeneği size bırakıyorum.
 
Elimizde Pdf uzantılı bir kitap var ve biz bu kitabı Mobi uzantılı bir kitaba çevirip Kindle Touch'ımızda okumak istiyoruz, bunu sizlere aşamalı olarak anlatacam.
 
  1.  İlk olarak Online-Convert adlı sitemize giriyoruz.
  2. Ana Sayfadaki Ebook Convert yerinden Convert to Mobi seçeneğini seçiyoruz.
  3. Dosya Seç seçeneği ile Mobi uzantısı çevirmek istediğimiz PDF dosyamızı seçiyoruz.
  4. Target ebook reader: seçeneğini Kindle olarak seçiyoruz.
  5. Change ebook title: yerine kitabımızın başlığını yazıyoruz.
  6. Change ebook author: yerine kitabımızın yazarının adını yazıyoruz.
Diğer ayarıyla oynamanıza gerek yok, orası o şekilde kalabilir. Convert File bastıktan sonra da birazcık bekliyoruz, bu bekleme süresinin uzunluğu, kitabın boyut olarak büyüklüğüne bağlı. İşlem bittikten sonra ekrana bir indirme seçeneği gelecek ve bu seçenekle Mobi uzantılı kitabımızı hangi klasöre yüklemek istiyorsak oraya yüklüyoruz, indirme seçeneği geldiği zaman kitabın adına dikkat edin derim, çünkü çevirim sırasında bazı harfler evrim geçirebiliyor.
 
 PDF'den MOBİ'ye çevirme işlemi bu kadar bundan sonra da Kindle Touch'ımızın "documents" klasörünün içinede attıktan sonra artık kitabımız okunmayı bekliyor demektir.
 
Uyarı: 5. ve 6. maddeleri şiddetle doldurmanızı tavsiye ediyorum, doldurmadığınız halde PDF dosyasındaki Özellikler MOBİ'ye de geçiyor. Kitabın adı ve Yazar Kindle'ınıza attığınızda farklı görünebilir, hatta bazı karmaşık harflerle ve rakamlarla karşılabilirsiniz. 
 
Bir sonraki yazımda Kinle Touch deneyimlerim hakkında bir şeyler yazmayı düşünüyorum, bende daha yeni yeni çözmeye başlıyorum.
Gensu
Gensu
06 Kasım 2012
Bu yazarın ‘Kindle Touch PDF'yi MOBİ'ye Çevirme, Kitap Adı ve Yazar Sorunu’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

delişey - 06 Kasım 2012 15:24
delişey
Hoşgeldin:)

Avatarına bayıldım, bizim Fırat değil mi o? :)
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
Serkan Aygören - 09 Kasım 2012 09:44
Serkan Aygören
oldukça seçkin bir konu. eğer bu ve benzer konularda yazmaya devam ederseniz, renklidergi'nin google'da hızlı indekslenmesi ile yazılarınız google ilk 10 da yer alabilir.

örnek: french oje
ibareyi google da aratın sonucu göreceksiniz...
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
Gensu - 30 Kasım 2012 11:34
Gensu
@delişey hoşgördük, evet bizim fırat her zaman favorimdir, tek geçerim :)
@serkan kindle hakkında bir kaç konu daha yazabilirim diye düşünüyorum, bir sonraki konum kindle tavsiye etme üzerine olabilir.
delişey - 30 Kasım 2012 17:47
delişey
süper süper. o zaman Fıratın 3. sü de çıkmış bilgine @Gensu..
( İnsandır, insana her haltı yapan...)

üye olun, siz de katılın