Şifre Kırma Yöntemlerini Bilelim, Kendimizi Koruyalım

TarArseven'in yazısını okuduktan sonra bunu yazmaya karar vermiş bulunuyorum efendim, ilk yazım vatana millete hayırlı olsun :)
Günümüzde her işimizi internet üzerinden hallettiğimiz için güvenlik de büyük önem taşıyor. Ayrıca sadece internet değil, bilgisayarımızda şifreyle koruma altına aldığımız dosyalarımız da kötü niyetli kişilerin hedefi halinde. Zaferin yolu düşmanını tanımaktan geçtiğine göre, herkesin şifre kırmakla ilgili birkaç şey bilmesinde fayda var ;)
facebook,güvenlik,hacker,internet,keylogger,msn,şifre,virüsŞifreler Nasıl Kırılır?

Şifre kırmak konusunda bilinen en basit yöntem; şifresi kırılacak kişinin doğum tarihi, yaşadığı yer, sevgilisinin ya da köpeğinin adı gibi şeyler ve bunların ilk akla gelen kombinasyonlarını denemektir. Şifreniz bu bahsettiğim şeylerden oluşuyorsa 13 yaşında velet bile hakkınızda her şeye ulaşıp başınızı ağrıtabilir...

Yine gayet basit olan başka bir yöntem ise Hotmail'deki gizli soru gibi yan seçeneklere başvurmaktır. Eğer gizli sorunuz "Arabanızın markası nedir?" ise ve siz de salak gibi bu sorunun cevabı olarak gerçekten arabanızın markasını ayarladıysanız bu bilgiye sahip olan herhangi bir insan Hotmail şifrenizi kolayca ele geçirir...

Bu konuya özellikle önem veren kişiler ise işi biraz daha abartıp çeşitli programlardan faydalanırlar. Bu programlara şifrenin kaç karakter içerebileceği, içinde rakam ya da özel sembol olup olamayacağı gibi basit detaylar verildikten sonra duruma göre alfabedeki her harfi, rakamı, vesaireyi kullanarak teker teker dener ve bu şekilde saniyede birkaç bin şifre denenmiş olur. Bu programları bulmak bir Hacker için birkaç saniyelik iştir, Hacker'lıktan hiç anlamayan ama birinin şifresini kırmaya yemin etmiş sıradan bir insan (Mesela aldatılmış bir kadın) için ise programı bulmak en fazla 15 dakika, öğrenip uygulamaya geçmek ise en fazla yarım saat sürer. Anlayacağınız, şifreniz yeterince güvensizse birine bir uyuzluk yaptıktan sonra 1 saat içinde şifreniz kırılabilir. Şimdi bir örnekle konuyu biraz daha pekiştirelim: Diyelim bilgisayarınızdaki bir dosyanın şifresi 6 karakterden ve sadece küçük harflerden oluşuyor (ki en genel şifre tipi budur). Bilgisayarınızın başından kalktınız, kötü niyetli arkadaşınız makinanızı ele geçirdi. Bu arkadaşınızın; yanınıza yılan gibi sokulmuş biri olmasına da gerek yok, internetten ya da bulunduğunuz ofisin yerel ağından bilgisayarınıza giren biri de olabilir (Bunu yapmak hiç de zor değil). Dosyayı açmak istedi ve şifreyle karşılaştı. Sizin huyunuzu suyunuzu da biliyor ve şifre kırıcıya gerekli talimatları verdi: "4-8 karakter arası, sadece küçük harf, rakam da olabilir." Şifre kırıcının bu bilgiler ışığında yapacağı şudur:

  • "aaaa, aaab, aaac, ..., aabr, aabs, ..., zzzz" şeklinde 4 harfli bir kelime oluşturan her şifreyi sırayla ya da rastgele denemek.
  • Sonra aynısını 5, 6, 7 ve 8 karakterli olacak şekilde denemek (Karakter sayısı arttıkça süre de uzar.)
  • Harflerden sonuç çıkmazsa bir de rakamlarla oluşacak kombinasyonları denemek, ki bu sefer şifreyi bulma süresi biraz daha uzar çünkü alfabedeki 29 harfin yanına bir de 10 rakamlı sayı alfabesi eklenmiştir.
  • Program kendisine verilen bilgiler ışığında doğru şifreyi bulamazsa, farklı ihtimaller üzerinde çalışmak için kullanıcısından yeni talimatlar ister.
facebook,güvenlik,hacker,internet,keylogger,msn,şifre,virüsBahsettiğim adımlarda yer alan her şifre, işlemin yapıldığı bilgisayarın hızına bağlı olarak 1 saliseden de kısa süre içinde denenip yerini bir sonrakine bırakır. Sıradan bir Pentium 4 işlemcinin saniyede birkaç milyon işlem yapabildiğini düşünecek olursak, basit bir şifreniz varsa kırılması en fazla çeyrek saat, hadi bilemedin yarım saat sürer. Ayrıca gelişmiş şifre kırıcıların hafızalarında ya da internetteki bir database'de yer alan kelimelerden de faydalandığını düşünecek olursak basit şifrelerin kırılması sadece birkaç dakikalık iş...
Yalnız bu son paragrafta bahsettiğim yöntem Gmail, Hotmail gibi internet üzerinden hizmet veren servislerde işe yaramaz, daha doğrusu şifreyi kırmak günler (kırılması zor şifrelerde aylar) sürer çünkü bu şirketler böyle bir seri şifre denemesinde hesabı kilitler, doğru şifre girilse bile açmaz. Hesaba giriş yapabilmek ya da yeni şifreler deneyebilmek için bu saldırı bittikten sonra birkaç dakika beklenmelidir, ki bu sırada hesabın gerçek sahibi giriş yapmaya çalışırsa ekranda bir uyarı görüntülenir. Böyle bir uyarıyla karşılaşırsanız yapmanız gereken tek şey bir an önce hesabınıza giriş yapıp şifrenizi üst düzey korumalı olacak şekilde değiştirmektir, ki şimdi o konuya giriyorum...

İlk bilinmesi gereken şudur: Şifre kırma programlarını ya da aynı yöntemi kullanan Hacker'ları en çok zorlayan şifreler; şu 4 şeyin hepsini birden içinde bulunduran şifrelerdir:
  • Büyük Harf
  • Küçük Harf
  • Rakam
  • Özel Semboller (@, !, &, /, vs.)
Sadece bunlar yetmez, şifrenin uzun da olması gerekir. Ayrıca şifrenizde herhangi birşeyin tarihi ya da bir anlam ifade eden kelimeler bulunmaması faydanıza olur. Tüm bunlara dikkat edilerek oluşturulmuş bir şifrenin kırılması çoğu durumda neredeyse imkânsızdır. "Tamam da öyle komplike bir şifreyi ben nasıl hatırlayacam?" diye soracak olursanız, sizin için bir anlamı olan şeyleri değiştirerek yazmanızı tavsiye edebilirim. Yalnız ne yaparsanız yapın, bu şifreleri bir yerlere olduğu gibi yazmayın. En azından hatırlatıcı notlar şeklinde yazın ki bu notları ele geçiren bir kişi yine de şifrenize ulaşamasın ;)

Yine de bilinmesi gerekir; yeterince vakti ve sabrı olan, farklı bir deyişle size kafayı manyaklık derecesinde takmış birisi şifrenizi er ya da geç kıracaktır. Bu nedenle oluşturduğunuz tek bir şifreye güvenmeyip, canınız sıkıldıkça şifrenizi sebepsiz yere değiştirmelisiniz. Ayrıca mail adresinizin şifresiyle bu adresi kullanarak üye olduğunuz sitelerdeki şifreniz farklı olsun, böylece sitedeki şifreniz kırılsa bile mail hesabınız hâlâ elinizde olacağı için bu mail adresinize gönderilecek şifreyle internet sitesindeki hesabınızı kolayca geri alabilirsiniz.

Son olarak şifrenin kendisine yönelik olmayan yöntemlerden de korunmanız gerekir. Daha önce bahsettiğim Gizli Soru hadisesinde asla unutmayacağınız ve sorulan soruyla tamamen alakasız bir cevap ayarlayın. Şahsi favorim "Köpeğinizin adı?" sorusuna cevaben nefret ettiğim ve yıllar önce tarihin tozlu sayfaların gömmüş olduğum, çoğu kişinin varlığını bile unuttuğu bir insanın adını yazmak...

Tehlikenin Diğer Boyutları
Şifre kırmanın en klasik yöntemlerini ve bunlardan korunmanın yollarını anlattım, peki güvenlik sadece bunlardan mı ibaret? Tabii ki hayır... O kadar çok güvenlik açığı ve buralardan sızarak yapılan o kadar çok saldırı çeşidi var ki, hepsini anlatmaya kalksam günler sürer... Ayrıca sıradan bir bilgisayar kullanıcısı olarak benim de bu konuda bilgim sınırlı. Yine de en yaygın olanlardan kısa kısa bahsedeyim:
facebook,güvenlik,hacker,internet,keylogger,msn,şifre,virüsKeylogger: Bilgisayara yerleşip klavyede basılan her tuşu kaydeden basit bir yazılım. Bu kayıtlar daha sonra program tarafından mail ya da başka bir yolla sizi takip etmekte olan kişiye yollanıyor ya da hacker bizzat bilgisayara girip kayıtları alıyor. Bu sayede MSN'de insanlara yazdıklarınız ve her türlü ortama girdiğiniz kullanıcı adı ve şifreler kabak gibi meydana çıkıyor. Korunmanın yolu, antivirüs programı yüklemek ya da kayıtların tutulduğu dosyaları bulup imha etmek.
MSN Virüsleri: Son zamanlarda bu virüsler iyice yaygınlaştı ve eminim bu yazıyı okuyan çoğu kişinin başına gelmiştir. Listenizdeki biri size durduk yere bir zip dosyası ya da link yolluyor, yolladığı şeye tıklarsanız virüs size de bulaşıyor ve kendini kişi listenizdekilere yaymak için kolları sıvıyor. Duruma göre bilgisayarınız çöküyor ya da çeşitli bilgileriniz başkalarının eline geçiyor. An itibariyle en yaygın olanı www.engelleyenibul.info adresini yollayan virüsümsü oluşum. Bu adrese girdiğinizde site sizden MSN adresinizi ve şifrenizi istiyor, siz de kimlerin sizi engellediğini görmek adına saf saf bu bilgileri veriyorsunuz. O andan itibaren MSN hesabınız sitenin eline geçiyor ve sizin bilgisayarınız bile kapalıyken başka bir bilgisayardan MSN'inize girilerek listenizdeki herkese aynı link yollanıyor. Bu tür tuzaklardan korunmak için size MSN üzerinden dosya ya da link yollayan arkadaşınıza en azından "Bu ne babacım?" diye sorun, verdiği cevaptan tatmin olmazsanız "Sen şimdi nerdesin?, Yanında kimler var?" gibi sorular da sorun. Gelen cevaplar alakasızsa karşınızdaki arkadaşınız değil, MSN'de oturum açmış bir programdır.

Taklit Siteler: Yaygın kullanılan siteleri taklit ederek kişisel bilgilerinize ulaşmayı amaçlayan siteler. Bir önceki maddede bahsettiğim virüsler de bunlardan sıklıkla faydalanıyor.En son duyulanı www.facebook.com.tr adresi. Güya Facebook Türkçe olmuş, siz de siteye giriş yapacaksınız ki bu oluşumdan Türkçe faydalanın. Giriş yaptıktan sonra sayfa açılmıyor, ama Facebook için kullandığınız mail adresiniz ve Facebook şifreniz çoktan ele geçirilmiş oluyor. Eğer mail hesabınıza girerken kullandığınız şifreyle Facebook şifreniz aynıysa tebrikler, mail şifrenizi de altın tepside sundunuz... Bunun gibi yaratıcı yöntemler kullanılarak saf kullanıcılar kolayca tuzağa düşürülüyor. Korunmak ise hakikaten zor, çünkü bunları yapanlar yaratıcılığın sınırlarını sonuna kadar zorluyorlar. Benim aklıma gelen tek kesin yöntem, McAffee SiteAdvisor. Bu program tarayıcınızla gezdiğiniz her siteyi eşzamanlı olarak kendi database'iyle karşılaştırıp o sitenin tehlikeli olup olmadığını size renkler aracılığıyla gösteriyor, ayrıca Google ve diğer popüler arama motorlarında çıkan arama sonuçlarının yanına birer işaret koyuyor. Kendimi bildim bileli kullanıyorum, mutlaka bulup indirin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar... Bir uyarıyla yazıyı noktalamak istiyorum:

YASAL UYARI: Bu yazıda bahsettiklerimin tamamı okuyucuların kendini koruması için bizzat tarafımdan yazılmıştır ve Hacker'lığa soyunan kişilere hizmet etmek gibi bir amacı yoktur. janny rumuzlu renklidergi.com üyesi bu yazıdan dolayı oluşabilecek zararlardan sorumlu tutulamaz. Bu yazıyı okuyan her kişi bunları da okumuş sayılır. (Böyle de yasal uyarı yaparım arkadaş)
janny
janny
11 Mart 2008
Bu yazarın ‘Şifre Kırma Yöntemlerini Bilelim, Kendimizi Koruyalım’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Beyaz Sayfa
Mavitooth
Tamu
Default Avatar
Default Avatar
yanlızlığım
Default Avatar

Okur Yorumları

TarArseven - 11 Mart 2008 02:23
TarArseven

Ben zaten kendimi bildim bileli şifremi öyle kelimeymiş tarihmiş cep telefonu numarasıymış falan yapmadım... Ama işte, ipucuyla falan bile hatırlanacak gibi olmadıkları için mecbur yazmıştım bir yere, ufak kağıda yazsam bu odamın dağınıklığında (yaratıcı insanlar dağınık olur!! :P ) kaybedeceğimi bildiğim için ajandama yazmıştım... Ajandayı ele geçiren pek sevgili insanlar neyse ki benden daha zeki ve çabuk değillerdi :) kurtardığım hesabım dışındaki bütün şifreleri değiştirmişler fakat bütün hepsine aynı şifreyi koymuşlar. Turkticaret.net'e göndermiş olduğum tc kimliğim ve dilekçem sayesinde şifreye ulaşmam çok sürmedi. Yine söylüyorum, şanslıydım :) Hani gönül ister o 3 magandaya burdan bir nanik çekiyim dil çıkartayım falan :))

 Eline sağlık bu arada, ilk yazın hayırlı olsun :P


Tara Arseven - www.taraarseven.com
janny - 11 Mart 2008 12:19
janny

Teşekkür ederim Tara, ilk yorumu senden almak nasıl hoşuma gitti bilemezsin :)

Yazının o kısmını zaten sana özel yazmıştım, ama görüyorum ki bu sefer de masa altlarına kağıtlar yapıştırmaya başlamışsın :) Fotoğrafçılıkla ilgili çok az bilinen terimleri tersten ya da 1-2 harfini değiştirerek yazabilir, sonra da şifreleri not ettiğin kağıtlara hangi kelimeyi nasıl değiştirdiğini sadece kendin anlayacağın bir dilde yazabilirsin sevgili şipşakçı kalemşör ;) Umarım bir daha aynı şeyleri yaşamazsın ;)


Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
Mavitooth - 11 Mart 2008 17:12
Mavitooth
Faydalı bilgiler için teşekkürler =)
janny - 12 Mart 2008 13:38
janny
Böyle deyince sanki niyet farklıymış gibi geldi :P Umarım sadece kendini korumak istiyorsundur :)
Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
sgüzelcik - 12 Mart 2008 18:33
sgüzelcik

Keylogger olayına özellikle internet kafelerde dikkat etmemiz gerekiyor. Ben ne zaman yabancı bir internet kafeye otursam bir paranoya yaşarım. Hatta bazen keylogger var mı yok mu anlamak için KL-Detector  adlı yazılımı kullandığım da olur.


janny - 12 Mart 2008 21:00
janny
Şahsen ben internet cafelerde keylogger olduğunu sanmıyorum, çünkü böyle bir durum cafenin müşteri kaybetmesine neden olur. Olsa olsa sizden önce o bilgisayara oturan birisi keylogger'ı kurup gitmiştir, bu riskten kurtulmak için en güzel çare de başına oturduğunuz bilgisayarı resetlemektir. Cafe sahibi tepenize dikilirse de "kilitlenmişti" diye kestirip atarsınız ;)
Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
janny - 12 Mart 2008 21:01
janny
Teşekkürler Wrzl =)
Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
Mavitooth - 13 Mart 2008 10:29
Mavitooth
Yok yok yanlış anlaşılmasın =)
janny - 17 Mart 2008 01:33
janny

Bugün bir şifre test sitesini keşfettim: http://www.passwordmeter.com

 
Bu sitede password yazan bölüme herhangi bir yerde kullandığınız şifrenizi girip ne kadar güvenli olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Güvenli şifrenin nasıl oluşturulduğunu zaten yazıda anlatmıştım, bu da kendi şifrenizi test edebilmeniz için güzel bir yol ;) Kesinlikle şifre avcılığı falan yapmıyor, güvenle deneyebilirsiniz...


Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
Beyaz Sayfa - 21 Mart 2008 11:52
Beyaz Sayfa
Bu site çok çok iyi oldu teşekkürler =)
Gel gidelim buralardan...
janny - 21 Mart 2008 21:00
janny
ne demek efenim görevimiz :)
Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
Suna - 21 Mart 2008 23:42
Suna
Eee artık bana da senin başka bir sitede yorumculuğunu torpilli olarak görmemek düşer :)) sevgili jnny (şşş tamam yeterince ayıpsadım kendimi)... ;) yazı için teşekkürler güzel bir paylaşım olmuş.
janny - 24 Mart 2008 20:42
janny
deşifre oldum zaten olacağım kadar ;) yazıyı beğenmene sevindim :)
Herkes hakettiği gibi yaşıyor...
ışık - 06 Nisan 2008 21:24
ışık
bilgiler için teşekkürler:)
feristahzulum - 13 Haziran 2008 04:20
feristahzulum
şimdi ben buraya üye olurken belirlediğim şifre sizler tarafından biliniyormu??
RedVenom - 17 Ekim 2008 16:32
Default Avatar
bunun üzerine çok haince bi yorum getiriyorum : ) keyLogger programını istiyorum !! :D:D:D

bu biLgiLer içinde yazan arkadaşa ayrıca teşekkürLer : ) hiç biLmiyodum bunLarı öğrenmem iyi oLdu : ) war oLun ..
Serkan Aygören - 20 Ekim 2008 21:31
Serkan Aygören
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=keylogger&spell=1
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
m3rw3 - 08 Aralık 2008 15:09
Default Avatar
Faydalı bilgiler için teşekkürler =)
Serkan Aygören - 10 Aralık 2008 18:29
Serkan Aygören
Rica ederiz efem; hem kalemşör adına, hem de site adına.
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
teomaster - 06 Mayıs 2009 20:10
Default Avatar
Şifrelerim alfanumerik ve en az 12 karakter olur. Sanal klavye yazılımım olmaksızın önemli gördüğüm hiç bir girişi yapmam. Bunlara dikkat ettikçe, planformum ne olursa olsun rahatça giriş çıkış yaparım. Şimdiyedek şifre kaybetmedim, herhalde bu gidişle kaybetmem de :)
Anı yaşa, Carpe Diem...
Nebula - 06 Mayıs 2009 20:37
Nebula
@teomaster, güvenlik diye bir şey yoktur. Bir CEH (Certified Ethical Hacker) dökümanında şöyle diyordu: Sizi yenmeyi kafaya koymuş bir hackera karşı yapabileceğiniz tek şey onu yavaşlatmaktır.
Şifrenize göz koymuş biri, napar neder, internet bağlantınızı dinler, ekranınızın video kaydını alır, sizi farkedemeyeceğiniz şekilde sahte bir siteye giriş yapmaya zorlar, yine de öğrenir o şifreyi. Yapabileceğiniz tek şey, (bir banka yapmıştı bunu galiba) bir kullandığınız şifrenin ikinci defa geçerli olmaması. Her girişte seçtiğiniz düzene göre şifre değişecek. Hoş olurdu...
Sakin... Bağarmaktansa sessiz kal.
muratmoon - 07 Mayıs 2009 02:27
muratmoon
Bağlantımı dinleyemez şifresiz wireless kullanmıyorsam yada ona ait bir ağ üzerinde değilsem, ekran video kaydı olayı zaten hepten abartı olmuş, bilgisayarıma erişemediği için öyle bişey yapmasına imkan yok, zaten bilgisayarıma girebiliyorsa kayıt yapmasına gerek yok :D

sahte bir siteye yönlendirmek artık eski moda oldu. neredeyse tüm internet gezgincileri ssl sertifikasını gözümüze gözümüze sokuyorlar. girdiğiniz yere ait olmayan bir sertifika görürseniz zaten şüphelenmeniz lazım. bunun yanında zaten bu tür siteler bir kez raporlandı mı kontrol edildikten sonra başkası girdiğinde bu sitenin yasal olmayan faliyetler yürüttüğü size gezginci tarafından bildiriliyor.

insanları internetin hep güvensiz olduğuna inandırmaktan artık vazgeçmek lazım. internette şifrenizin çalınma ihtimali bankamatikte yanıza gelen birinin şifrenize bakmasından yada cebinizden kartı yürütmesinden yada yediğiniz yemeğin ücretini öderken kartınızın kopyalanmasından fazla değil.

bırakalım artık teknolojiden korkmayı.
Gülmek için sebep aramayan şahsiyet
Serkan Aygören - 07 Mayıs 2009 09:03
Serkan Aygören
Sevgili @muratmoon, bir konuyu atlıyorsunuz.

"Herkes sizler kadar bilgili değil"

İnsanın korkmasının nedeni bilmemektir. Küçük yaşta öcülerden korkarız. Karanlıkta yaşarlar, kims eonların neye benzediğini bilmez. Çünkü herkesin kendi hayal gücü ile sınırlıdır şekil ve şemalleri.

Bilgi de böyle bir şey. Şurada internetin, hele hele yurdumuzda tarihi ne kadar? 30 yaş üstü büyük bir nüfus yoğunluğumuz var ve bunun % kaçı sizin kadar konuya hakim acaba?

Bir de bu açıdan bakmalı konuya derim ben.
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
Nebula - 07 Mayıs 2009 09:30
Nebula
Ezilmiş hissettim kendimi biraz. Ben size demiyorum ki internet güvensiz bir yer, girmeyin, gezmeyin. Ama şu var ki, bir kaç zeki korsanın eline düşerseniz sizle iyi kedi-fare oyunları oynayabilirler. Zevk meselesi. Ssl ve şifreleme olayına gelince, iyi güvenlik sağladıklarına şüphe yok; ancak tamamen de güvenilir yöntemler değil.
Sakin... Bağarmaktansa sessiz kal.
teomaster - 07 Mayıs 2009 18:56
Default Avatar
@muratmoon teşekkür ederim. Sayende @Serkan Aygören arkadaşıma cevap vermeme gerek kalmamış. Ama onu da anlıyorum. Topluma faydalı olmak adına yazıyor. Nereden bilecek kimin ne kadar bilgisi var ;)
Anı yaşa, Carpe Diem...
melancholic - 29 Haziran 2009 14:11
melancholic
yazı için teşekkürler :) herkesin bilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi sanırım şifre mevzusu...
nergiz33 - 19 Ocak 2010 11:39
Default Avatar
slm arkadaşlar bana yarıdmcı olablirmisnz bir arkadaşımın facebook şifresini bulmak isityorum lütfen bu benim için çok önemli..mutlaka bulmam lazım..
Serkan Aygören - 26 Ağustos 2010 17:31
Serkan Aygören
yok mümkün değil...
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)
kardelenim - 24 Kasım 2010 09:04
Default Avatar
slm ben yazınıız okudum çok begendim ama benim sizler gibi tecrübem ve bilgim yok sizden bişey rica edecem ban yardım ederseniz çok seviniirm benim facebook hesabım başkası tarafından kırıldı 2 defa aldım ama tekrar aldı ve herşeyi degişti şimdi ordaki resimlerimi kullanıyo video yüklüyo açık saçık yani benim adıma yorum yapıyo facemi nasıl geri alırım lütfen bana yardım edin
elsi55 - 24 Kasım 2010 17:13
elsi55
Üzgünüm ama sanırım paranoyaklaşmaya başladık.Bende bir sürü işlemimi internet araçılığıyla yapıyorum. Fakat hiç bir zaman acaba şifrem kırılır mı diye düşünerek yaklaşmadım. ya da birinin şifresini kırımda onunla dalga geçim kendimi tatmin edim demedim. Siz söylemeseydiniz böyle bir tehlikenin olabileceğinin farkında bile değildim.Sonuçta kilitli kasamızdan paramız çalınabiliyorsa neden şifremiz çalınmasınki? Hoş çalınmış olsa ne olabilir? facebook ya da msn adresimi çalsalar arkadaşlarım benim olmadığımı anlayınça engellerler yeniden açabilirim.eft we diğer banka işlemlerinde saten şifre herseferinde değişiyor we çep telefonuna geliyor.Demem o ki; çokta paranoyak olmaya gerek yok. Temkinli olmak yeter.teknoloji hayatı kolaylaştırmak içindir,hayatı bize zehir etmek için değil.
el size
Fevziye - 16 Ocak 2011 07:39
Default Avatar
Şifrenin bu derece önemini bilememişim.Faydalı bilgiler için tşk
rojda - 09 Şubat 2011 12:31
Default Avatar
şifrem ne olabilir kaydolmak istiyorum
naz deniz - 23 Mayıs 2011 11:53
Default Avatar
face adresi nasl kırılıooo ltfn yardımcı olun
Serkan Aygören - 23 Mayıs 2011 17:33
Serkan Aygören
face adresi nasıl kırılır diye bir yazı yazıcam bu gidişle :D okunma rekorları kırıcak :D
İKİSEKİZ.COM - Fotoğraf çekilir =)

üye olun, siz de katılın