Yazılımlara Alternatif Web2.0 Uygulamaları-Bölüm I

devrim,fotoğraf,görüntü,güvenlik,internet,ofis,oyun,örnek,resim,ses,sohbet,uygulama,web2.0,yazılım2004 yılında internet yaşantımıza girdiğinde kimse bu kadarını beklemiyordu. O yıldan bu zamana kadar yayıldıkça yayıldı. İnternette aranan, varlığı hissedilen bir olgu oldu. Bir kişi, bir kurum, bir sistem ya da bir yazılımdan bahsetmiyoruz. O sadece bir olgu, belki değişik anlamlara da çekilebilir. Herkes istediği şekilde anlayabilir. Hatta daha önce duymayan birisi de olabilir. Ancak bahsedildiğinden bu yana internet sitelerinde, dolayısıyla internette hızlı bir evrim daha doğrusu bir devrim yaşandığı kesin kez söylenebilir. Bu ilerleyişe verilen isim de her şeyi çok iyi açıklar nitelikte; Web 2.0

Anlamını çok iyi karşılayan bir kelime buldukları aşikârdır. İnternette sürüm atladık diyebiliriz. Web2.0 olgusunun getirdiği iyi şeylerden pek azını Neden Web 2.0 isimli yazıda bahsettik. Örneklerle devam etmek istiyoruz. Bu yazı tamamen o yazının devamı niteliktedir. Söyle ki; bu yazıda bahsedilecek örnekler, internette bilgisayar yazılımlarına alternatif olabilecek web 2.0 uygulamalarını içermektedir. Fikir edinilmesi açısından Neden Web2.0 yazısını okumanızı tavsiye ederim. Ya da en bilinen web2.0 uygulamalarını görmek isteyebilirsiniz. Zira buradaki örneklerin neden bu şekilde sıralandıklarını anlaşılamayabilir.

Bilgisayar Yazılımlarına Alternatif Web 2.0 Uygulamaları

  • Güvenlik Uygulamaları

Bilgisayarımızda kullandığımız bir çok anti virüs yazılımının internet sitelerinde, çevrimiçi anti virüs ve casus yazılım tarama işini yapan uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar ile daha önce ilgilenmediğim için arama motorundan bulduğum bazı uygulamaları paylaşmak isterim.

Kaspersky, Avast, Norton, F-secure, Panda, Trend Micro, Bit Defender, McAfee gibi çok bilinen güvenlik yazılımlarının internet sitelerinde bilgisayarınıza yazılım kurmadan direk internet sayfasındaki uygulamayı kullanarak anti virüs ve casus yazılım taraması yapabilirsiniz.

  • Ofis Uygulamaları

Bu konuda verebileceğimiz en büyük örnek, şu anda da bu makaleyi üzerinde yazmış olduğum Google Dokümanlar uygulaması. Bir de sadece ekran görüntülerini gördüğüm, kendisini "Microsoft Office Killer" olarak tanımlayan Live Documents web uygulaması var. Henüz beta aşamasında oldukları için üye alımını davetiye ile yapıyorlar.

  • Resim, Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

devrim,fotoğraf,görüntü,güvenlik,internet,ofis,oyun,örnek,resim,ses,sohbet,uygulama,web2.0,yazılımResim ve fotoğraf düzenleme işini bilgisayarımızda Paint yazılımından Photoshop yazılımına kadar birçok seçenek mevcut. İnternette de durum farklı değil. Ne Paint kadar çok yetersiz ne de Photoshop kadar çok detaylı ve yetkin değiller.

Bu konuda elimizde bir çok seçenek mevcut. Zira bu yazıya başlama konum bu uygulamalardı. Şöyle bir baktığımızda en bilinenler arasında picnik, phixr, splashup, flauntr var. Resim düzenleme yazılımlarını daha derin incelemeye kalkarsak ayrı makale çıkacaktır. Bu yüzden şimdilik 90+ Online Photography Tools and Resources makalesini incelemenizi tavsiye ederim. Yakında Türkçe çevirisini yapmayı düşündüğüm bu makale, bu konu her yönüyle incelenmiş, üzerine yeni bir şeyler katılmasına gerek duyulmayan bir yazı.

Bir sonraki yazımda kaldığımız yerden devam edeceğiz. Nelerle mi? Sohbet uygulamaları, oyunlar, ses ve görüntü uygulamaları vs...

Beni izlemeye devam edin... :)

sgüzelcik
sgüzelcik
15 Şubat 2008
Bu yazarın ‘Neden Web2.0?’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Beyaz Sayfa

Okur Yorumları

Beyaz Sayfa - 15 Şubat 2008 03:45
Beyaz Sayfa
Fotoğraf düzenlemede benim en çok dikkatimi çeken site picnik oldu. Gerçekten ilginç olduğu kadar başarılı bir site olmuş. Photoshopun olmadığı bir bilgisayarda işimi kolaylıkla görebilir.
Gel gidelim buralardan...
sgüzelcik - 17 Şubat 2008 20:15
sgüzelcik
Fotoğraf düzenleme uygulamalarında picnik ilklerden. Benim gibi kesme - biçme dışında böyle yazılımlar alakadar olmayanlar için güzel uygulamalar.
Beyaz Sayfa - 17 Şubat 2008 20:20
Beyaz Sayfa

Sanırım web3.0 da tamamen internet sayfalarını bilgisayar gibi kullanmaya başlayacağız. Web2.0 'ın iyi takipçilerinden biri olarak sanırım bu konu hakkında daha fazla bilginiz vardır.

 Bundan 10 sene önce böyle şeyler yapılabileceğini hayal bile edemezdim.


Gel gidelim buralardan...
sgüzelcik - 17 Şubat 2008 22:11
sgüzelcik

Evet, hatta pyro desktop adında bir uygulama ile Firefox internet tarayıcısını bir bilgisayar masaüstü gibi kullanmayı hedefleyenler bile var. Pyro'yu deneme fırsatım olmadı. Ancak dediğin gibi web3.0 olarak adlandırıyorlar. Bir kaç yerde bu şekilde öngören makale okumuştum. Hatta bu yazımın başlığını da web3.0 olarak düşünmüştüm. Ama emin değildim, ne kadar yanlış olsa da gelecek tepkiler çekinmiştim.

Artık günlük uygulamaları hatta bazı ileri uygulamaları yapmak için öyle şaşalı bir bilgisayar yerine, mütevazi bilgisayar ve yeterince hızlı bir internet bağlantısı yeterli olacak. Artık teknoloji, şirketler yerine son kullanıcılar lehine ilerliyor.


üye olun, siz de katılın