Ahşap Boyama Dekupaj Tekniği

ahşap boyama,ahşap boyama tekniği,akriik boya,dekopaj,dekupaj,el emeği,göz nuru,zemin fırçası,zımpara

Merhaba,bugün sizlere çok keyif alacağınız,günlük yaşamın stresinden kurtulacağınız güzel bir çalışma olan ve benim de çok severek yaptığım ahşap boyamada dekopaj tekniğini vermeye çalışacağım. Umarım sizler de benim gibi beğenip keyif alarak yaparsınız.

Malzemeler:
Ahşap obje, 1 nolu zemin fırçası, ahşap zımparası(180 atlas), desen(A4 kağıdından), akrilik boya, dekopaj tutkalı, ıslak bez, su bazlı vernik.

Yapılışı:
Ahşap objemizin, yüzeyi pürüssüz olacak bir şekilde ahşap zımparası ile zımparalıyoruz. Zımparalama işlemi bittikten sonra üzerinde kalan tozları ıslak bir bez ile silip yüzeyi toz atıklarından temizliyoruz. Sonra istenilen bir renkte akrilik boya ile boyuyoruz. (seçilen renk,beyaz,bej  vb.. gibi açık renk ise)
2 yada 3 kat tek yönde boyanır. Boyama işlemi bittikten sonra ıslak görüntüsü kaybolana kadar kurumaya bırakılır. Kuruma tamamlandıktan sonra ahşap zımparası ile boyandığı yönde hafifçe okşar gibi zımparalıyoruz. (Bu son zımpara işlemi boyanın yüzeyde, oluşabilecek pürüzleri yok etmek için uygulanır.) 
Daha sonra tekrar aynı renkte tek kat boyayıp kurumaya bırakıyoruz. Bu işlemlerden sonra seçtiğimiz A4 kağıdındaki desenimizin kenarlarından dikkatlice kesiyoruz. Dekopaj tutkalını temiz bir kaba bir miktar döküp 1'nolu zemin fırçasıyla kesilen desenin boş olan arka tarafına sürüyoruz. Desen üstte kalacak bir şekilde zeminimize yerleştiriyoruz.10-15'dk. tutkalın kurumasını bekliyoruz. Son işlem olarak su bazlı vernik ile vernikliyoruz. Verniğin tam kuruması için 1 gün bekletilmelidir. (1gün bekletilmesinin amacı verniğin yapışkan dokusunun tamamen kaybolması içindir.)

elif canatan
elif canatan
19 Ocak 2011
Bu yazarın ‘Beadosphere Tekniği Nedir - Beadosphere Tekniği Nasıl Uygulanır?’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

üye olun, siz de katılın