Hayvana Yapılan Şiddet Ve Tecavüze Hayır! - Hayvan Hakları

İSTİKLAL CADDESİ GALATASARAY LİSESİ ÖNÜ 15 AGUSTOS SAAT 15,00 4 EKİM 2010 ARASI

animal rights,evcil hayvanlar,hayvan hakları,hayvan hakları kanunu,hayvan sevgisi,hayvana şiddete hayır,hayvanları korumak,hayvanları koruyalımÜlkemizde 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, her ne kadar hayvan refahı için düzenlenmiş bir kanun da olsa esasında bu kanunun harfiyen uygulanması, tüm toplumun refah ve güvenliği için hem çok önemli hem de çok gereklidir.

Hayvana karşı işlenen her türlü şiddet içerikli eylem ve tecavüzün, uygun ortamda, ilk fırsatta insana yöneleceği, bilimsel olarak kabul görmüştür. Şiddet tektir ve kişi, şiddet eğilimini, gücünün yettiğine yöneltir.

Yine başka kabul edilen gerçek; hayvana karşı yapılan eziyet ve işkencenin, şiddet ve anti sosyal hareketlerle ilişkili olduğudur. Hayvana karşı yapılan eziyet, genelde saldırı, uyuşturucu bağlamlı suçlar, tecavüz, seks suçları, hırsızlık ve kundakçılık dâhil gayri yasal davranışlarla birlikte meydana gelir.

Ülkemizde modern şehirlerde de yaşanmaya devam eden hayvan tecavüzünün, maalesef en yetkili kişilerin ağızlarına aldığı şekliyle de “cinsel ihtiyaç” adı altında kanıksatılmaya çalışılması çok acıdır. Çünkü hayvana tecavüz, sapıklıktır ve çocuklar için de büyük bir tehlike ve tehdit oluşturur. Mahallede bir hayvan tecavüzcüsü yaşıyor ise, o mahallenin çocukları da asla güvende değildir.

Ülkemizdeki çocuk ve hayvan tecavüzünün, üzerleri, uzun yıllardır, farklı nedenlerle örtülmekte, bu nedenle de, işlenen bu suçlar, korkunç rakamlara ulaşmıştır. Biri, cinsel ihtiyaç adı altında kanıksatılmaya çalışılmakta diğerinde ise aile içi durumun saklanması gerekliliği inancı ile hasıraltı edilmektedir. Bunun neticesinde de, adliyeye ve medyaya yansıyan suçlar, akıl almaz bir boyuta taşınmıştır.

Hayvanlara karşı uygulanan istenmeyen cinsel tavırlar, kadınlara, erkeklere ve çocuklara uygulanan cinsel saldırı olarak görülmelidir.

Genel anlamda toplum tarafından, bestiyalitede (hayvanla cinsel ilişkide) bulunan bir erkek, zihinsel olarak rahatsız, sapık, tehlikeli, şiddet ve cinsel saldırıya muktedir kişi olarak addedilir. Hatta bu hayvan tacizciliği, çocuk tacizciliğine kadar varır.

Hayvan tecavüzü, akıl bozukluklarında tanı ve istatistiksel el kitabında, bozukluk için belirtilerden biri olarak listelenir. Davranış bozukluğu tanısı, temelde çocuklukta ya da ergenlik döneminde baş gösterir. Bu tür davranışlar, yetişkinlik döneminde de baş gösterdiğinde artık psikopat ya da sosyopat olarak işaret edilir.

Amerika’da hapishanede mahkûmlar üzerinde yapılan araştırmada; mahkûmlar, daha saldırgan ve daha az saldırgan içerikli diye gruplandırıldıklarında: önemli hayvan taciz ve tecavüzlerinin daha saldırgan grupla bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir.

animal rights,evcil hayvanlar,hayvan hakları,hayvan hakları kanunu,hayvan sevgisi,hayvana şiddete hayır,hayvanları korumak,hayvanları koruyalım Bu istatistiksel verilerden sonra, hala, hayvan taciz ve tecavüzüne sadece “itin-köpeğin davası” olarak bakmak, bu şiddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sınır kalacağına inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanılgı içinde olmaktan başka bir şey değildir.

Bugün Avrupa’da ya da Amerika’da, hayvana karşı işlenen suçlar, ağır şekilde cezalandırılmakta, cezalandırılma gerekçesi olarak da, bu şiddet potansiyelinin er ya da geç insana yöneleceği gerçeği gösterilmektedir.

Hayvana tecavüz, sapıklıktır. Bugün, bunun ülkemizde, en yetkili ağızların bile çekinmeden ağza aldığı şekliyle “cinsel ihtiyaç” olarak kabul görmesi, tamamen ilkellik ve cehalettir. Cinsel ihtiyaç olarak algılanan bu fiilleri gerçekleştirenlerin, hemen hemen yarıya yakın kısmını evli erkeklerin oluşturduğu gerçeği, çarpıcıdır. Ve ülkemizin, çocuk pornosunda, dünya sıralamasında nasıl ilk beşe girdiğini açıklamaya yardımcı olur.
TUNA ARMAN

Arkadaşlar bugün hayvana yapılanişkence yarın çoluğa çocuğa yapılır.. Dolayısı ile Sanatçı dostumuz Tuna hanımın başlattığı bu oturma eylemine duyarlı bütün dostlar davetlidir... Onu yalnız bırakmayalım... Hayvan dostlarımızı kimsesiz bırakmayalım... Sessiz canların sesi olalım... Gelemezseniz bile aşağıdaki bağlantıdan Form örneği indirip imzalayıp Tuna Armanın belirttiği adrese yollar mısınız?

www.dostlarimizicin.com

Default Avatar
mel-tem78
05 Ağustos 2010
Bu yazarın ‘Güçlü Kadınlar...’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

kaanberk - 21 Mart 2012 15:02
kaanberk
tşkler meltem
ALLAH VARDIR KEDER YOKTUR
kaanberk - 21 Mart 2012 15:04
kaanberk
linge tıklatığımızda oturma eylemindekiler sizmisiniz
ALLAH VARDIR KEDER YOKTUR

üye olun, siz de katılın