Herkes Hak Ettiği Yere!

doğruluk,dolan,dürüstlük,sadakat,yalanAdam kayırmanın, torpilin olduğu  bu ülkede bu şartlarla bir adım ileri gideceğimize inanmıyorum.

Bu kelimeleri hep duyuyoruz ama bilmeyenler için açıklayalım yinede başkasını haksızca bir yere getirmek yada hak etmediği bir şeye ulaşmasına sebep olmak anlamına gelen gıcık olduğum karşı durduğum deyim.Bir diğer ibare şekli ise torpil yapmak olup yapanın yada yaptıranın cebine bayramlarda seyranlarda çocukların patlattığı torpilden bolca miktar yerleştirilmesi bu deyimin kullanımını azaltacaktır.Maalesef ülkemizde ve gelişmemiş ülkelerde bu deyim insanların en sevdiği hobilerindendir.

Hastaneye gidersin diş yaptıracaksın tanıdığın varsa bir hafta içinde olur dişin yoksa    3-4 ay içinde alırsan şanslısın…

Gazetelerin kanalların belli bir görüşü olabilir mi bence olamaz, objektif olmalı her konuya. Oluyor olsun ama biraz esnek olun bari. Kendi içinde kendi düşüncesindeki yazarlar bile birkaç aykırı yazı yazdığında kendi doğrularını  o gazeteden uzaklaştırıyor…

Baştaki babalar düşünüyor; genelde anneleri sokmazlar ya içlerine; müdürler kendi adamlarını alıyor yanlarına biz bunu değiştirelim kendi adamlarımızla dolduralım. Nasıl olsa bizim adamlarımız çalışkan, bir sınav yapalım öyle atayalım müdürleri ve müdür yardımcılarını. Yapıyorlar ama bir bakıyorlar 1. 2. 3. sınav yok gelen kimse yok kendilerinden. Hemen bir değişiklik sınav yok artık. Olan kime oluyor, tabi ki halkımıza… Müdür torpille geliyor, yardımcısını kendi seçiyor ama iş yapmasına filan bakmıyor. Tabi öğretmenler arasında en hoş sohbet en kafaya uygun kişi yardımcı seçiliyor. Beraber uzun seneler hoş muhabbetler yapılıyor, okul desen o kendini idare eder zaten. Siz önemli olanın okul mu olduğunu sanıyorsunuz yoksa?

Antrenör geliyor Türk veya yabancı fark etmez yanında 3-4 futbolcu getiriyor. Futbol 11 kişiyle oynanıyor biliyorsunuz 7 kişide acayip objektif hak eden oynuyor ama getirdiği 4 kişinin mevkiinde nedense hep kendi getirdiği oyuncular hakediyor! İnsanların garip takıntıları var kendi getirmediyse o oyuncu ağzıyla kuş tutsa boş kendi getirdiğin yanında…

Örneğimiz daha çok var sizin çoğaltmanızı rica ederim. Başta söylediğimizi sondada diyelim. Adam kayırmanın, torpilin olduğu  bu ülkede bu şartlarla bir adım ileri gideceğimize inanmıyorum. Hak edenin hak ettiği yere geldiğinde her şeyin çok daha güzel olacağını göreceksiniz benim ömrüm yetmez ama belki siz görürsünüz. Hep derler ya kitabın başında bu yazımı anneme, babama… İthaf ediyorum diye.

Ben de bu yazımı ne kadar azda olsalar hak ettiği yerlerde olanlara ithaf ediyorum.

icimdekises
icimdekises
10 Eylül 2009
Bu yazarın ‘Hayal’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Default Avatar

Okur Yorumları

lyra7 - 12 Eylül 2009 15:25
Default Avatar
"HALKLAR ,HAKETTİKLERİ GİBİ YÖNETİLİRLER" ve'de

"HAK HAKSIZLIK NEHİRLERİ AŞILARAK ALINIR"
öncelikle lütfen bunları unutmayın, .kalanına gelince birey olarak bile hakkımızı başkasının elde edip önümüze sunmasını bekleyen bireyler topluluğuyuz .

herkes koyun misali benim vergimle maaşını alan memurun önünde el pençe divane buna okumuş insanlarda dahil .neden biliyormusunuz amaaann şimdi bu adamla uğraşmıyayım. sonrada isyanlardayız.
yazacak çok şey var sadece bir mini fıkra yazıcam anlayan ,anlar

TANRI kaşanesinde dinleniyormuş cebrail koşa,koşa gelmiş yarabbim demiş kalkmalısın hayırdır cebrail noldu.hani demiş senin bir planetin varya dünya orada almanya diye bir ülke var hitler diye bir kulun çıkmış bütün yahudileri öldürüyor fırınlarda yakıyor.
aman demiş cebrail bunun içinmi beni rahatsız ettin onlar başının çaresine bakarlar.
yine bir gün dinlenirken cebrail yine telşla gelmiş yarabbim demiş lütfen kalkın
noldu cebrail!?
hani sizin bir planetiniz varya dünya orada japonya diye bir ülke var amerika japonyanın kenti hiroşimaya atom bombası attı halk perişan yardım edin.

aman cebrail demiş bunun içinmi onlar başının çaresine bakarlar.

bir zaman sonra cebrail pürtelaş yine gelmiş yarabbim bu kez dürüm vahim lütfen kalkın.
noldu cebrail!?
sizin dünya diye planetiniz varya orada türkiye diye bir ülke var bir deprem oldu halk çok perişan yardım edin.
eyvah demiş TANRI eyvah cebrail şimdi yandık onlar herşeyi benden beklerler...

kıssadan ,hisse herkes kendine gerekeni alsın...
D.T
delişey - 12 Eylül 2009 17:21
delişey
yazı da yorum da gayet iyi hatta hatta çok iyi...

"her şey kötüye gidiyor ya Rabbim ne olacak bu halimiz??

- Sen hiç merak etme delişey....bundan öncede kötüye giden durumlar da her kese haddini bildirdik....anlamadılar anlattık..görmediler gösterdik...duymalılar duyurduk...sen merak etme hiç... siz sadece insan olun ve öyle kalın...gerisini Biz halladeriz.."
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
lyra7 - 12 Eylül 2009 17:45
Default Avatar
:=)
D.T
icimdekises - 12 Eylül 2009 21:05
icimdekises
ıyra fıkra gerçekten güzel teşekkürler Iyra. Yazımı beğendiğine sevindim yorum için teşekkürler delişey.
Ferit YURTSEVER

üye olun, siz de katılın