Bilgiye Erişimde Engel Yoktur-Braille

bilgi,destek,e-kütüphane,engelli,özürlü,sporcuBilgiye erişimin temel amacı, kullanıcıların gereksinimleri dahilinde mevcut derme içerisinden gerekli olan kaynakların tümüne erişim sağlamaktır.

Bu bağlamda bakıldığında problem görülmemektedir.

Kullanıcılar, bilgiye erişimde hızlı ve/veya yavaş olarak, az ve/veya çok zaman geçirerek ulaşabiliyor; Ancak kullanıcıları biraz daha özele indirgediğimizde problemlerle karşılaşabiliyoruz. Görme engellileri bu konumuzda temel olarak alırsak, karşımıza nasıl bir tablo çıkacak, gelin birlikte bakalım:

Görme engelli bireylerin çevrelerini algılamaları ve bilgi toplamaları sağlam kalan duyularına bağlı olmaktadır. Bu nedenle Görme engelli kişiler dokunma duyularından büyük ölçüde yararlanmaktadırlar. Görme engelli kişilerin çevreyi ve çevredeki uyaranları algılamada önemli olan bir diğer duyum organları işitmedir. İşitme duyusu bu bireylerin sosyal ilişkilerini sürdürmede önemlidir. Bu bağlamda, görme engelliler için tek çözüm kaset ve/veya ona benzer teknolojik araçlardır. Teknolojinin her geçen gün hayatımıza daha da girmesi bu yönden sevindiricidir. Bu bakımdan düşündüğümüzde çağımızdaki (artık bu çağa bilgi çağı diyebiliriz), bilgiye erişim engelini yok etmemiz mümkündür.

Görme engelli kişiler, tüm diğer engellilerde olduğu gibi bazen engellerinden bazen de toplumun anlayışsız tavrından dolayı engellerini daha fazla hissetmekte ve olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu olumsuz etkilenmeyi en aza indirgemek veya bunlarla baş edebilme becerisini kazandırmak için küçük yaştan itibaren eğitime alınmaları gelişimleri açısından önemlidir. Görme engelliler için eğitim veren okullar bulunmaktadır. Örneğin; burada Ankara da bulunan bir görme engelliler okuluna ulaşabilirsiniz. Küçük yaşta başlanan bu eğitim sayesinde görme engelli kişilerin kendilerine olan güvenlerinin arttığı istatistiklerde verilmiştir. Bu bağlamda bu kişilere verilecek olan destekler çok önemlidir, herkes engellilere destek verebilmektedir. Buraya bakarak nasıl destek verilebileceğini görebilirsiniz. Yurt dışında engellilere verilen desteğin çok daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Bunun nedenini gerçekten araştırmak gerekmektedir. Acaba sorun bizde mi yoksa bu alana fazla eğilmeyen medya da mı? Bu tabiî ki bir soru işareti, buradan bir sürü yorum çıkabilir. Ama bizim ülkemizde hizmetler verilmiyor mu tabi ki veriliyor. Örneğin; Milli Kütüphane, 1955 yılından bu yana Braille alfabesiyle yazılmış ders kitaplarıyla, bin 500 sesli kitapla görme engellilere hizmet veriyor. Kütüphanede şu an 40'a yakın gönüllü okuyucu da kayıt stüdyosunda görme engelliler için kaset dolduruyor. Ancak diğer kütüphanelerin görme engellilere hizmet açısından Milli Kütüphane gibi olmaması görme engellilerin bilgiye ulaşımını zorlaştırıyor. Bu alanda Bilkent Üniversitesi’nin de bu alanda çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki! Boğaziçi Üniversitesi tarafından görme engelliler için açılan bir e-kütüphane vardır.

Teknolojik araçlar görme engelliler için resmen savaşıyor durumda; evet yanlış duymadınız savaşıyorlar. Ama bu kötü anlamda bir savaşmak değil, elektronik satış konusunda görme engellilere bir sürü malzeme sunulmuş. Bunların bir kısmına göz atalım: Cepte taşınabilir okuma aygıtı GPS Navigator: Yön Bulma Sistemi Jaws for windows ekran okuma programı: Bu program sayesinde bilgisayarlar görmeyen için konuşur. Bilgisayar açıldığı andan kapandığı ana kadar yazıları, menüleri, çerçeveleri kısacası aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi seslendirir. Kendine özel kısa yollarla görenler gibi bilgisayar kullanabilir ve ona hâkim olabilirler. Daha fazla malzeme ve bilgi için

Bilgiyi yerine ulaştırmakta artık engel tanımıyoruz ve engellerin oluşmasına izin vermeyeceğiz. Yeter ki biraz bilinçli bir toplum olalım. Bizler elimizden geldiği kadar bu alanda ne yapılması gerekiyorsa çalışacağız ama sizlerden de istediğimiz lütfen söylenenleri kulak ardı etmeyelim: Engellilere yardımlarımızı esirgemeyelim.

Resat
Resat
29 Ocak 2008
Bu yazarın ‘Yeni Nesil Türkiye İnterneti’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Okur Yorumları

üye olun, siz de katılın