Hayat Garip - Kim Ne Yapar Kendine Yapar...

karmaNeden yıkıcı davranır insan insana? Sonucunu göremezler mi davranışlarının. Görmek işlerine gelmez bekli de. Neden üstlerine giderler masum insanların? İnanmak, güvenmek, sevmek isteyenlere neden kırıcı olurlar hem de duygularının karşılığının var olduğunu söyleyerek. Hem de kırdıkları insanlar duygularını onlara anlatıp içlerini samimice döktükleri halde. Neden anladıklarını söyleyip anlamamazlıktan gelirler isteklerini? Neden hala üstüne giderler kırılıp bükülüp acı çekmelerini neden isterler? Neden bırakmazlar kendi hallerine, unutmaya çalışırken neden çomak sokarlar kanayan yerlerine? Üstelik çıkar beni hayatından kendine seçtiğin hayatta mutlu ol sevdiklerinle diye iyi dileklerini sunduğu halde. 

Bu davranışın sığdırılacağı yer neresidir? Hangi insani kalıbın içine konur bu sinsice saldırganlık? Hem ellerine ne geçer böyle zulüm ederek. Bilmezler mi yaradan yücedir. O’na havale edilen her şey adilce halledilir, tamda vakti gelince. Nedir kazanilan sevenin duyguları acıtılarak? Baş göğemi erer can yakarak? 

Bilinmez mi her şey boştur bu dünyada. Gün olur devran döner insanoğlu şaşar beşer. Öyle bir uslanır ki?? Başıma gelmez dediği üstüne konduramadığı neleri yaşar ve kendine şaşar. Lakin vakit geçmiş kuşlar uçmuştur. Ders alır da hayatından ve yaptıklarından geriye kalan koca bir boşluktur. Kalp kırılmıştır düzeltmeye çabalar durur. Artık onu ne kimse nede dualar korur. Hayat bir şekilde öcünü alır. Geriye sadece iyi niyet kalır. Ben bir garip zerreyim kimseye etmem zarar. Unutulmamalıdır ki bu alemin çok büyük bir sahibi var. 
 
20.01.2007
 
Hiç bişi için imkansız denmemeli... Yapamam denilen şeylerin yapıldığını, istemem denilenlerin istenildiğini, sevmiyorum denilenlerin sevildiğini hatta hatta "sana muhtaç değilim" diyenlerin ahh bir gelse de otursa yanımda bir görsem yeter varlığını hissetsem dediğini duydum...

Ben çok şey öğrendim...
 
16.04.2010
 
Ayşe'den...
delişey
delişey
18 Nisan 2010
Bu yazarın ‘Delişey'in Duası...’ başlıklı yazısı da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıyı Beğenenler

Default Avatar

Okur Yorumları

delişey - 18 Nisan 2010 16:42
delişey
geçmişe hiç ihanet etmedim, gelecekten korkmuyorum...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
kanatsız melek - 18 Nisan 2010 18:50
kanatsız melek
geçmişte yaptığım birçok şeyden pişmanlık duydum, kimi zaman da keşke dediğim de oldu ama şimdi ise yaptıklarımın iyi bir yönünü bulup iyiki demeye çalışıyorum..
güzel olmuş delişey..iyiki yazmışsın..ellerine sağlık..
delişey - 18 Nisan 2010 18:58
delişey
güzel olması için yazmamıştım, kusmuştum her zamanki gibi... zaman içinde birçok şeyin değişebileceğini anlatmak istedim. lakin bu değişimden keyif alacağıma yine hüzün duydum...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
kanatsız melek - 18 Nisan 2010 19:16
kanatsız melek
evet çok haklısın..
bazen yazarken keyif almak yada mutlu olmak yerine hüzünleniyor ya da ağlıyor insan..
yinede güzel anlatmışsın..
delişey - 18 Nisan 2010 22:08
delişey
peki sağol=)
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
rahmicelik - 18 Nisan 2010 23:56
Default Avatar
hayat 4*4 üzerine kuruludur ve insanlarda bu dört koldan yetişmeleri gerekir
1 ailesi 2 çevresi 3 devleti 4 dünya inasanlık alami birliği 5 kişinin kendini yetiştirmesidir
bu işler böyle olmayınca insanlar cahil kalıyorlar ve kırıcı ve bencil oluyorlar
demekki bu 4*4lük kanunu daha bilmiyoruz onun için hala savaşıyoruz öldürmeye doymuyoruz ezmeyide üzmeyide kendimizde bir bilmişlik taslıyoruz.

halbuki yüce mevlamız infak ediniz diyor hepimize yani insan olmak için birbirinizle yardımlaşın paylaşın öğrenin öğretin diyor hepimize eğer bu böyle olursa o zaman samanlık saray olur fakat şimdiki gökdelenler bir cehennemdir bize çünkü onların içinde huzur ve güven yok sevgi kaynaşması yok onların içinde.

neyleyim hanı neyleyim köşkü içinde sevenlerim güveneceklerim olmayınca derim selamlar r.ç.
elsi55 - 19 Nisan 2010 16:58
elsi55
bu hayatta basarılarımız kadar keşkelerıde sevebılmek gerekıyor sanırım. eğer ınsan hata yaptıkca ders alıyorsa , hatalar kadarıyla biliyordur hayatı. eğer neden soruları fazlaysa alınan cevaplarda fazladır. cevabı fazla olan ınsan oğrenıyor demektır.Hayat ılerlıyor ve gerıde bıraktıkları sadece anı olarak kalıyor. Geriye kalan bu anılarda boyle guzel yazılar bırakıyor ardına:)))
el size
nazlı - 20 Nisan 2010 19:39
nazlı
"Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız , aklınız bunun neden imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınız da, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar." Dr. David j. Schwartz ...
Sen yanımdayken asinehri gibi tersine akardı zaman
Tamu - 21 Nisan 2010 12:43
Tamu
Asla büyük konuşmamak gerekiyormuş, insan zamanla öğreniyor...
ellerine sağlık ''delişey''.....
delişey - 21 Nisan 2010 13:47
delişey
hahhh işte tam da budur Tamucan... naber bakalım her bişi yolunda mı???
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
rahmicelik - 21 Nisan 2010 15:29
Default Avatar
ölümden başka her işin bir çarerisi vardır. bunu bulmak için bütün insanlık kendi payına her fert kolaları sıvamalıdırki hedef vurulmuş olsun çünkü yanlız değiliz ve yanlızda yaşayamayız o halde mutlak yardımlaşacağız.

mesela tövbe suresinin 71. ayeti müminler kadın ve erkekler birbirlerinin velisidirler dostudurlar onlar birbirlerine iyiliği emreder kötülüğe mani olurlar deniyor.

işte bu ayet bu insanlığı bir bütün olarak görüyor bir diğerimizin eksiğini bir diğerimiz tamamlayınca insanlık zirveye ulaşıyor.mesela o düşmüş bir tekmede ben vurayım demek her kötülüğün başıdır onun için her zorluğa bir kolaylık yaratılmıştır diyor yüce Allah. ve biz onu bulalım

işte bunu ortaya koyduğumuz zaman ölümden başka her meselenin ilmi çaresi mutlak bulunur derim onun için 1 -aile 2- devlet 3- toplum 4- bütün dünya 5 - kişininde kendi gayreti olarak.

bu konuda bu ahek içinde birleşirse bu dünya hayatı cennete döner ve burada yaşamaya doyamayız onun için çaresizlik ölümdür. çare bulmak ta hayattır ve insani olan bir şereftir derim.selamlar. r.ç.
delişey - 23 Nisan 2010 21:07
delişey
Sevgilimsin, kim olduğunu düşünmeye vaktin yok, yapacak
işleri düşünmekten
Kalabalığın içinde kalabalıktan biri
Gecenin içinde bir yıldız, yitip gitmiş çocukluk gibi
Sevgilimsin, ak dişlerini öpüyorum, aralarında bir mısra gizli
Dün geceki tamamlanmamış sevişmeden

Sevgilimsin, boğuk aşkım, kanayan gençliğim...
Uçuruyorum seni çocukluğuna doğru
Kanatların yorulur, ter içinde kalıyorsun
Gece yanıbaşımda bağırarak uyanıyorsun
Her sabah el sallıyorum metalle karışmana

Sevgilimsin, arasıra bir kağıt koyup erteliyoruz aşkı
Otobüslerde ve trende kaçamak yaşanan
Ve bedenlerimiz kana kana kanayamadan yan yana

ATAOL BEHRAMOĞLU
( İnsandır, insana her haltı yapan...)
delişey - 24 Nisan 2010 01:05
delişey
hayallerini yak evi ısıt. evi ısıtamazsan da yaktığın hayallerle sonuçta hayaller yok olur gerçeği yaşarsın...

yak gitsinn yakkkk...
( İnsandır, insana her haltı yapan...)

üye olun, siz de katılın