18 Mart Çanakkale Zaferi-Sehit ve Gazilerimiz-Gelibolu Yarimadasi Tarihi Milli Parki

6
450

18 Mart Çanakkale sehitlerini anma günü

Yeminler olsun günlerdir 18 Mart Çanakkale Sehitleri anma günü ile ilgili ne yazabilirim diye düsünüyorum.

Renkli Dergi. com’a söyle bir göz atmis olanlar bilir. Özgün içerik üretip bununla gurur duyan bir yapimiz var. Ayrica hal-i hazirda
https://www.renklidergi.com/bilim-teknik/tarih/18-Mart-Sehitler-Gunu—Canakkale-Deniz-Zaferi yazimiz zaten Çanakkale Zaferi ile ilgili birçok aramada çikiyor. E kalkip sagdan solda okuduklarimi, Çanakkale Zaferini tekrar tekrar temcit pilavi gibi önünüze sürecek de degilim. Ne yapayim ne edeyim derken, birkaç yazida bazi istekler, konu yazarinin yardimini, yönlendirmesini isteyen talepler gördüm.

Benzer durumla ben de karsilasmistim. Geçen sene yazdigim 18 Mart Sehitler Günü yazisini hazirlarken çok zorlanmistim. Farkli site adlari altinda o kadar çok kopya ve uyduruk içerik var ki, inana adamakilli arastirma yapip bulduklarindan haz alma duygusunu bile yitirebiliyor.

Ben de sizler için bu bilgi denizinden kendime göre sizlere sunabilecegim lezzette 18 Mart Çanakkale Sehitlerini Anma gününe ait siteleri kisa açiklamalarla sunacagim.

Sunacagim sitelerle ilgili hiçbir bagim yoktur. Siralamalari ise tamamen sans eseri belirli kelimelerin aranmasi ve Google’da yer alan siralarina göre dizilmistir.

türk askerihttp://www.canakkalesehitleri.org/

Çanakkale Sehitleri Tanitim ve Arastirma Derneginin web sitesi. 2001 Yilinda kurulan dernegin amaci, Çanakkale savasinin birer parçasi olan sehit ve gazilerimizi tanimak, tanitmak… Savasin kronolojisi, sehitlerimizin listesi vs gibi birçok konuda oldukça doyurucu bilgiye sahip.

http://www.gallipolidigger.com

Ayni zamanda www.gelibolusavasmuzesi.com’u da bünyesinde barindiran güzel bir site. 18 Mart 1915’te bogazdan geçmek isteyen gemilerin listesinden (resimleri ile birlikte) tutunda, her konuya ve basliga orijinal (döneme ait) fotograflarla desteklenmis bir sanal müze gerçekten…

http://www.ataturktoday.com/AtaturkGunlugu/MartMarch/18.htm

Öncelikle Ata’mizin o dönemki resimleri ile görsel olarak da desteklenmis, ayni zamanda Ingilizce açiklamalar ile tüm savasin genel hatlari ile kronolojik olarak anlatildigi bir site.

http://www.canakkale.gen.tr/bilinmeyenler/b9.html

Çanakkale Zaferinin emektarlarindan Nusret Mayin gemisi hakkinda bilinmeyenler…

http://canakkalesavaslari.comu.edu.tr/savas/sag.htm

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölüm Baskanligi tarafindan hazirlanmis Çanakkale Savaslari sitesi.

http://www.burasicanakkale.com/burasicanakkale/extra_pages/cnk_savaslari/savaslar.htm

Arastirmalar ve savasin canli taniklarinin anlattiklari ile desteklenmis güzel bir 18 Mart Çanakkale Zaferi derlemesi olan site, simge fotografin sirri çözüldü, bir önceki 18 Mart yazimizda degindigimiz yirtik kiyafetli demagoji yüklü sahte fotografa dikkat çekiyor.

http://www.canakkalezaferi.net/

18 Mart ile ilgili bilgilerimizi daha detayli bilgilerle pekistirebilecegimiz, ayni zamanda 18 Mart ile ilgili siir, müzik, videolarla bezenmis güzel bir site.

http://www.canakkale.gen.tr/

Bir önceki yazimizda her ne kadar yer vermis olsak da es geçmek istemedim. 18 Mart ile ilgili ilk sitelerden bir tanesi. Çogu site ne yazik ki oldukça yeni.

http://www.duryolcu.com/

Iste üzerinde emek harcandigini daha ana sayfasinda fark ettiginiz bir site. Hemen hemen her ayrinti sadece 1 tik ötenizde ve elinizin altinda. Tasarim ve içerik açisindan kendilerini tebrik ediyorum.

http://www.canakkalesehitlerimiz.com/

Giris sayfasi bir web sayfasi olsa da, giris bölümüne tikladiginizda bir forumla karsilasiyorsunuz. Sonuç itibari ile biraz desine isinize yarar bilgilere ulasacaginizdan emin olabilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/çanakkale_savasi
http://tr.wikipedia.org/wiki/çanakkale_deniz_savasilari

http://tr.wikipedia.org/wiki/Seyit_Onbasi

http://tr.wikipedia.org/wiki/Nusret_Mayin_gemisisiperler

Bunlar da Wikipedia’nin 18 Mart Çanakkale Zaferi hakkinda sundugu bilgiler…

http://www.intersinema.com/gelibolu-filmi/

2005’te gösterime giren belgesel film, Gelibolu tarihine filmler, fotograflar, resimler ile bilmedigimiz yönlerine dikkat çekiyor.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Gelibolu_(film)

Yardimci oyuncu olarak Mel Gibson’in rol adligi film, Anzaklarin Ingiliz sömürüsüne bakis açisini konu ediyor.

http://www.gelibolu.info/

Gelibolu yarimadasi ve sitesi… Zafere taniklik eden ve 1972 yilinda milli park haline getirilen yarimada hakkinda detayli bilgi edinebileceginiz bir site.

http://www.gelibolutarihimilliparki.gov.tr

Yine Gelibolu yarimadasi ile ilgili bir sitemiz…

Bir de 18 Mart gününün Resmi tatil oldugunu duyuran siteler var. Lakin haberi kendilerininmis gibi sahiplenip kaynak gösterme zahmetine girmeyen bu sitelerden hiç birini kaynak olarak sizlere sunamayacagim.

Son olarak önemli ama gözden kaçan bir haberi sunmak istiyorum:

200 Bin Istanbullu 18 Mart’ta Çanakkale’ye çikartma yapacak!

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=660932 göreceginiz üzere bu sene 93. yili kutlanacak olan 18 Mart Çanakkale Zaferine tüm yurttaslarimiz da davetli. Tüm Devlet Protokolünün katilacagi törenlere ücretsiz ulasimlar birçok belediye tarafindan saglanmis durumda.

Umarim, arastirma sonuçlarim sizlerin için faydali olmustur. Bununla birlikte son olarak sizlere Gelibolu Yarimadasi Tarihi Milli Parki haritalarini sunuyorum. 2775×3956 Piksel büyüklükte resimleri bilgisayariniz indirebilirsiniz.

 
Bir diger 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili yazimiz:
 
 

6 YORUMLAR

  1. varsin Turist ömer 18 mart in altinda kalsin. Hayatta iken de bunu biliyor olsaydi gam yemezdi bence.

    bölgenin haritalarini vermissiniz çok tenk yu seker.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here