18 Mart Çanakkale Zaferi – Ya Bagimsizlik Ya Ölüm

8
526
Bu kararin dayandigi en güçlü düsünce ve mantik suydu;
 
Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve serefli bir millet olarak yasamasidir. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmak gerçeklestirilebilir. Ne kadar zengin  ve bolluk içinde olursa olsun, bagimsizliktan yoksun bir millet, medeni insanlik dünyasi karsisinda usak olmak konumundan yüksek bir davranisa layik görülemez.
 
Yabanci bir devletin koruyup kolayacagini kabul etmek, insanlik vasiflaridan yoksunlugu, güçsüzlük ve miskinligi itirafran baska bir sey degildir. Gerçekten de, bu seviyesizlige düsmemis olanlarin, isteyerek baslarina bir yabanci efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.
 
Halbuki, Türkün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yasamaktansa yok olsun daha iyidir!
 
O halde “ya istiklal ya ölüm.”
 
Not: bu yazi Atatürkün nutuk kitabinin 14. sayfasindan alintidir…
r.ç.
 
18 mart Çanakkale Zaferi Yazilari: 
 

8 YORUMLAR

 1. yazalim deli seyim yazalimda daglara taslara. dedigin gibi.

  bütün dünya bir kere daha görsün bu türk milletin türklügünü.

  insanliga verdigi hürriyet aski dersini.

  Allah hepimizin yardimcisi olsun derim.

  ya istiklal ya ölüm.

  ve nemutlu türküm diyene.r.ç.

 2. keske bir haftasonu gitsek gezsek oralari yeniden. bir kez gittim ama yetmedi her tarafi gezip görmeye öyle çokki görülecek yerler… kaldiki bu günler de yeniden gidip hissetmek gerek diyor deli aklim. tam zamanidir…

 3. eskiden yerel belediyeler etkinlikler düzenliyordu. 18 Mart anisina v.s Çanakkaleye ziyaretler yapiliyordu. bir sorsak acaba yine yapiyorlar mi? misal ben kendi belediyeme sriim bakalim. bilgileri paylasirim burada olar mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here