18 Mart Çanakkale Zaferini Unutmayalim

0
98
Bir çok seyi unutuyoruz. Bize karsi yapanlari ya da yapilanlari mesela. Vaatleri ve asla vaat olarak bile agza alinmayanlari. Ama unutkanligin alasini sehitlerimizi unutarak ya da unutulmasina göz yumarak yapiyoruz. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi. 

Yine bazi yerlerde üç dakikalik, bazi yerlerde ise hiç yayinlanmayacak. Anma törenlerinde yine olaylar olacak ve yine sehitlerimiz arada kaynayacak. Günden çok güne yakismayacak olaylar konusulacak. Sehitlerimiz bugünler için can vermisler. Oysa biz bugünler de onlari geçmiste birakiyoruz. Mertçe, cesurca vatan aski için can veren degil, sadece tarih olarak animsatilmaya çalisiliyor. Ama yavas yavas bazi seyler degisiyor. Bunu da göz arda etmemek lazim. Sosyal medya denilen mecra bu konuda önemli bir rol oynuyor. Ardindan filmler, kitaplar…  Diziler inandiriciligini yitirmis durumda, bana kalirsa…  Arada iyiler de çiksa da, ne yapilip, edilip, kasla göz arasinda yayindan kaldiriliyor. Yani tarihimiz tarihe karistirilmaya çalisiliyor.
Bugün sehitlerimizi anacagiz. Bayraklar asacagiz. Sokaklarda biber gazi, jop ve tazikli su tadanlarimiz da olacaktir, muhakkak. Yani anlamli günlerimize yapilan gibi bir güzel limon sikilacak, üzerine.  Yine de Baskomutanimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Çanakkale ve tüm sehitlerimizi saygi ve büyük bir gururla anacagiz. Sehit aileleri belki gösterilecek, ama arsivden. Sonra yazilar yazilacak, sayfa sayfa… Siyasilerimiz çikip konusacak. Ama konudan çok her zamanki gibi laf atmalar olacak. Fazla degil, ertesi günü yaptigimiz seylerden bir tanesini yapacagiz. Unutacagiz. Bu anlamli günün hak etmedigi anlari. Her sene geleneksel olarak devem edecek. Bu kafalar degismedikçe.
Umutluyuz, gelecek nesilden, gerçek Atatürkçülerden. Kitaplardan silinse de, televizyonlar da gösterilmese de, üstü kapatilmaya çalisilsa da, unutmayacagiz, unutturmayacagiz.
Basta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bütün sehitlerimizi saygi, gurur ve büyük bir özlemle aniyoruz. Sehit ailelerin ellerinden öpüyor, bas sagligi diliyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyoruz.
SIZLER OLMASAYDINIZ, BIZLER OLMAZDIK…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here