19 Mart 2009 Oy Verme Gününe Kadar Uygulanacak Olan Seçim Yasaklari

0
206
19 Mart 2009 seçim gününe kadar uygulanacak olan seçim yasaklari belli olmustu hatirlarsaniz. Bu yasaklara göre, seçimin baslangiç tarihinden oy verme gününden önceki güne kadar olan süre içinde (1 Ocak-28 Mart ) uygulanmaya baslanacak yasaklar söyle:
* Genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde seçim çalismasi yapilamayacak, parti bürosu kurulamayacak.
* Hoparlörle propaganda, seçimin baslangici olan 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren seçim propagandasinin sona erdigi tarih 28 Mart günü saat 18.00’e kadar halkin huzur ve rahatini bozmayacak sekilde yapilacak. Açik yerlerde günes battiktan doguncaya kadar toplu olarak sözlü propaganda yapilamayacak.
* Seçimin baslangiç tarihi olan 1 Ocak 2009’dan 19 Mart 2009’a kadar siyasi propaganda amaçli açik ve kapali yer toplantilari 2911 sayili Toplanti ve Gösteri Yürüyüsleri Hakkinda Kanun hükümlerine göre yapilacak.
* Siyasi partiler ve adaylari, kendilerini tanitici nitelikte brosür ve el ilanlari disinda herhangi bir hediye ve esantiyon dagitamayacak, dagittirmalari veya bunlarin üçüncü sahislar ya da kurum ve kuruluslar araciligiyla dagitilmasi da yasak olacak.
* El ilani mahiyetindeki matbualari dagitacak kimselerin seçme yeterligi bulunmasi gerekecek, genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyelerle bunlara bagli daire, müesseseler, iktisadi devlet tesekkülleri ve bunlarin kurduklari müesseseler ve ortakliklari ile diger kamu tüzel kisiliklerinde memur, hizmetli olarak çalisanlar ilan dagitamayacak.
* Kamuya yararli dernekler ve bunlarda görev almis bulunan memur ve hizmetliler seçimlerde de tarafsizliklarini korumak zorunda olacak, bu kapsamda olanlar siyasi partilere veya adaylara her ne nam ve ad ile olursa olsun bagis ve yardimlarda bulunamayacak.
* Memur ve hizmetliler siyasi bir partinin veya adayin emrinde siyasi bir faaliyette çalistirilamayacak, her türlü araç ve gereç ile imkanlarini kullanmalari veya kullandirilmalari yasak olacak.
* Propaganda için kullanilan el ilanlari ve diger her türlü matbualar üzerinde, Türk Bayragi, dini ibareler bulundurulmayacak, seçim propagandalarinda, Türkçe’den baska dil ve yazi kullanilmayacak.
* Bankalar Kanunu’na tabi tesekküller, siyasi bir partinin ve adayin lehinde veya aleyhinde veya vatandasin oyuna tesir etmek maksadiyla yayinlarda bulunamayacak, daha önce basilmis ve yayinlanmis ve mahiyeti belirlenen her türlü kitap, brosür, afis ve bunlara benzer yayinlar da ayni hükme tabi olacak.
* Vatandaslarin ikamet ettikleri konutlara veya is yerlerine, destekledikleri partilere veya adaylara ait parti bayragi, afis, resim ve flamalar asilmayacak.
* Oy verme gününden önceki yirminci güne kadar (1 Ocak-9 Mart tarihleri arasinda) özel ve tüzel kisilere ait reklam panolari dahil, ayni Kanunun 60/2. maddesinde belirtilen yerler disinda duvar ilani, flama, parti bayragi ve afis asilmayacak. Bu süreçteki duvar ilani ve afisle propagandaya iliskin uygulama ve yasaklar mülki idare amirlerinin yetki, gözetim ve denetimi altinda yürütülecek.
* Cep telefonlari ile belli bir merkezden yönlendirilmek suretiyle seçim propagandasi yapilamayacak, yapildigi takdirde hukuki ve cezai açidan ilgili imtiyaz sirketleri sorumlu olacak.
* Seçim döneminde (seçimin baslangiç tarihinden oy verme gününe kadar ki süreçte) sehir içi toplu ulasimi saglayan her türlü araçlara ve araçlarin içerisinde bulunabilecek her türlü reklam araçlarina siyasi propaganda içeren afis, flama ve poster asilamayacak ve hiçbir suretle reklam yapilamayacak.
* Belediyelerin gözetim ve denetiminde kullanilmakta olan rayli araçlara ve bu araçlarin bulundugu yer alti ve üstü merkezlerine veya rayli araçlarin içerisinde bulunan her türlü reklam araçlari, seçim dönemi içerisinde propaganda yasaklari kapsaminda olacak.
* Siyasi partiler ve bagimsiz adaylarin; postaya açiktan, ambalajsiz olarak verecekleri el ilani, brosür gibi basilmis kagitlarin belli bir adresi içermesi sarti ile sadece PTT kanaliyla oy verme gününden önceki gün saat 18.00’e kadar (yani son 24 saat disinda) dagitiminda kanunen bir sakinca bulunmuyor, ancak son 24 saat içinde bu tür gönderiler dagitilmayacak.
* PTT Genel Müdürlügünce hizmete sunulan ‘Kisisel Pul’ uygulamasi kapsaminda siyasi parti logosu, adayin fotografi ve propaganda niteliginde yazi ihtiva eden ‘Kisisel Pul’larin basimi ve bunlarin yapistirildigi gönderilerin dagitimi seçim dönemi içerisinde yapilmayacak.
* Bagimsiz adaylar, seçim propagandalarinda seçimlere katilan veya katilmayan siyasi partilerin amblemini, bayragini, afis, poster gibi materyallerini kullanmayacak. Siyasi partiler ve adaylar, kültürel faaliyetler kapsaminda kutlama ve toplanti yapmak için izin verme konusunda seçim kurullarina basvurmayacak, bu konularda yetki idari mercilerde olacak.
* Kurumsal olarak kutlanacak bilimsel etkinlikler nedeniyle seminer verilmesi, sunulan brosür ve afislerin asilmasi ve dagitilmasi seklinde planlanan faaliyetler seçim yasaklarina girmeyecek.

OY VERME GÜNÜNDEN ÖNCEKI 20 GÜN
Karara göre, oy verme gününden önceki 20 gün içinde (9 Mart 2009-28 Mart) uyulmasi gereken yasaklar ise söyle:
* Ilçe seçim kurullarinin gözetim ve denetiminde seçime katilacak siyasi partiler ve bagimsiz adaylar, bilboard, pano gibi sabit reklam yerlerinden, 9 Mart Pazartesi aksamina kadar basvuruda bulunmalari halinde esit sayi ve ücret karsiliginda yararlanabilecek, siyasi partiler ve bagimsiz adaylarin tümünün istekte bulunmamasi halinde, istekli sayisina göre tahsisin yapilmasi yoluna gidilecek.
* Oy verme gününden önceki son 20 gün içinde, 9 Mart-28 Mart tarihleri arasinda, özel ve tüzel kisilere ait reklam panolari dahil, 298 sayili Yasanin 60/1-2. maddesinde gösterilen yerlere duvar ilani, flama, parti bayragi ve afis asilabilecek ve yapistirilabilecek, bu yerler disinda kalan yerlere duvar ilani, flama, parti bayragi, afis asilmasi ve yapistirilmasi yasak olacak.
* Bu uygulama ve yasaklar, ilçe seçim kurullari denetimi ve gözetimi altinda yürütülecek.

PROPAGANDA DÖNEMI YASAKLARI
Karara göre, seçim propagandasinin baslangici olan 19 Mart 2009’dan itibaren oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde su kurallara uyulacak;
* 19 Mart gününde baslayan serbest propaganda süresi içinde ilçe seçim kurullarinca gösterilecek yerlerden baska açik ve kapali yerlerde toplu olarak propaganda yapilamayacak.
* Bütün daire, tesekkül ve müesseselerle Bankalar Kanununa tabi tesekküllere ait kaynaklardan yapilan is ve hizmetler dolayisiyla, (açilis ve temel atma dahil) törenler tertiplemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkinda her türlü vasitayla yayinlarda bulunulmasi yasak olacak.
* Basbakan ve bakanlarla, milletvekilleri yurt içinde yapacaklari seçim propagandasi ile ilgili gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasitalarla yapamayacak, bu maksatla yapacaklari gezilerde, protokol icabi karsilama ve ugurlamalar, törenler yapilamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek, Basbakan ve bakanlar, seçimle ilgili çalismalarinda ve konusmalarinda bu Kanun hükümlerine bagli olacak.
* Basbakan, bakanlar, milletvekilleri ve adaylarin seçim propagandasiyla ilgili yapacaklari gezilere hiçbir memur katilamayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here