2007 Unesco Dünya Mevlana Yili Mevlana Celaleddin Rumi

1
506


Mevlanayi hepimiz taniyoruz degil mi?
Ya da tanidigimizi mi zannediyoruz acaba?
Neden Unesco 2007 yilini Mevlana yili olarak seçmis olabilir?
Gelin birlikte gezelim net aleminin derinliklerinde; görelim bakalim Hz. Mevlanayi taniyor muyuz, yoksa tanimiyor muyuz?

Su hepimizin dimaglarina yerlestirilmis basliklardan baslayalim isterseniz. Konuya iliskin derin bilgisi olanlari tenzih ederek konusuyorum. Çünkü bu yazi bir anlamda bir af dileme, bir özür borcunu yerine getiriyor bir anlamda. Belki de aranizda benim gibi hissedenler olabilir düsüncesi ile paylastim bu düsüncemi ki; daha da uzatmadan konuya dönüs yapmam gerektigini hissediyorum.

Hz. Mevlana, döner… Peki dönmeyen duragan olan bir sey var mi hayatta? Var diye atlamak isteyenlere, o duragan seylerinde en azindan o dönenlerin sirtinda en azindan birer yük vazifesi gördüklerini, dönmeyenlerinde aslinda dönenlerle birlikte döndüklerini hatirlatmak isterim.
Maddenin yapitasindan, evrenin isik kaynagi olan koca koca yildizlari yutan kara deliklere kadar her sey dönüyor kainatta. Hz. Mevlana da dönüyor, hem de gözümüzün önünde… Ki o dönüs nasil bir dönüs, yaradanin askindan, insan askindan, kainatin askindan… Ve daha benim bilmedigimiz nice asklari içeren bir dönüs.

Zaten sadece adi dönüs. Imkanim olsa da bir çok kelime ile birden betimlesem de o tüm manayi içine alabilecek kelimeler zinciri ile aktarsam size her defasinda. O dönüs ki, yakaran, anlatan, aktaran, yüce Rabdan alan kula ileten…

Huzurunuzda daha fazla iç dökemeyecegim. Çünkü buna ehil olduguma inanmiyorum. Lakin merakli dimaglara bir anlamda yardimci olabilecegim kanimca. Çünkü Hz. Mevlana ve 2007 Unesco Dünya Mevlana Yili, hal-i hazirda çok uzundur yazmayi düsündügüm bir konu ve hakkinda biraz arastirma yaptim. En azindan yazi içerisinde bunlari paylasarak, bu ulu kisi hakkinda daha fazla insanin bilgi sahibi olmasina bir nebze önayak olmak bile çok büyük bir anlam içeriyor benim için.

Amacim, tekrar tekrar sagdan soldan okuyup bir sey katmaksizin dogumu, ölümü, ailesi, eserleri hakkinda bir seyler karalamak degil. Bilakis gereken kaynaklarin en azindan kendi rastladiklarimi naçizane huzurlarinizda sunmak. Hele ki Mevlanayi anlatmaya çalisanlar var ki, Mevlananin kendisi hakkinda biraz bilgisi olan bir çok kisi bunun ne kadar acizce bir deneme oldugunu hemen anlar.

Örnegin www.mevlana.net sitesi bunun farkinda olanlardan birisi. Hal-i hazirda Ingilizce verdigi bilgiyi diger dillerde de aktarmaya çalismis. Ilk bakista soru isareti olusturan Ingilizce yapinin sebebi bir nebze daha rahat anlasiliyor. Eger sadece Türkçe içerikle yetinselerdi, çeviri programlari ya da servisleri ile diger dillere çevrimi pek kolay olmayacakti.

Bir diger olusumlardan birisi de Çagdas Mevlana Asiklari Toplulugu Ingilizce ve Türkçe yayin yapan site, bize kurulus amaçlarini oldukça hos yansitiyor.
(Bir de IE haricinde diger tarayicilarda da düzgün görünse daha iyi olacak sanirim.)

Bir de www.mevlana800.info diye güzel bir olusum gözüme çarpti. Özellikle Hollandada yer alan çesitli etkinliklerin tarihleri, amaçlari, içeriklerine; Türkçe, Flemence ve Ingilizce olarak yer verilmis.
Turizm Bakanliginin da bir çalismasi mevcut. Zaten olmamasi çok garip olurdu. Sade hos bir yapi içerisinde bakanlikça bir sey yapmis olmanin gururunu yasiyor olmalilar.

Yurt disi kaynakli olusumlar da mevcut. www.sufism.org, rumi, www.rumi.net, rumifestival, rumionfire, khamush, iqbal, mevlana links bunlardan bazilari.

Hele bir de www.mewlana.co.nr var ki, gerçekten görmeyi umdugum ender islerden bir tanesi. Recep Hologlunun kisisel bir çalismasi sanirim. Eger kendisinin kim oldugunu bilmiyorsaniz www.hologlu.net adresindeki çalismalar bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Siteye ne kadar emek verildigini söylemeden duramayacagim. Mesnevi, Divan-i Kebir, fi hi mafih gibi basliklar altinda çok güzel sunulmus.

Semazen.net de çok güzel bir çalisma. Hiç bir kurum, dernek, vakif vs… ile baglari bulunmayan gönüllü bir çalisma. Ayni zamanda sürekli güncellenen bir yapiya sahip ve yazarlar grubu siteyi sürekli güncel tutuyor. Ayrica ney taksimleri, mesnevi dersleri, mesnevi ayinleri, ekran koruyucu vs… bir çok konuya iliskin eser ve çalisma ücretsiz olarak kullanilmaya ve indirilmeye sunulmus.

Zaten gönülleri egitmeye dayali bir anlayis, ancak böylesine gönüllü bir çalisma ile bu kadar güzel sunulabilirdi.

1 YORUM

  1. Mevlana sehrinde yasamak güzel birsey. Nurunu, huzurunu sehir içerisinde hissedebiliyorsunuz. Gelmek, görmek ve gezmek isteyen arkadaslar olur ise yardimci olmak isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here