23 Nisan Yazilari 2 – 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami

5
439

23 Nisan

Çocuklarin kalplerinin sevgi bahçelerinin açildigi gündür 23 Nisan… Türkiye’deki çocuklarin, dünyadaki diger çocuklarla bulusup çocuklugun, çocuk olmanin sevincini yasadiklari gündür. TBMM açilinca, Atatürk’ün çocuklara armagan ettigi gündür. 23 Nisan, çocuklara ait dünyadaki tek bayramdir.

Ayni zamanda ulusal egemenlik bayramidir da… Türkiye’nin milli egemenliginin tamamlandigi gündür.

23 Nisan günü çocuklar bir araya gelip çesitli gösteriler yaparak eglenirler. Diger illerden, ülkelerden misafir çocuklar gelir. Çocuklarin daha önce yasamadiklari tecrübeleri edinmeleri saglanir.

23 Nisan sadece küçüklerin bayrami degil, büyüklerin de bayramidir sanki… 23 nisan günü büyüklerimizi de caddelerde bayraklarla görürüz. Çocuk gibi davranir, bir parça içlerindeki çocugu ortaya çikarirlar.

Ben de bir çocuk olarak bu bayrami yasiyor, kutluyorum. Bu bayram sayesinde çocuk oldugumun farkina variyor, özgürlügümün kiymetini biliyorum. Bazi ülkelerde çocuklara bu kadar haklar verilmedigini hatirliyor, ulusal egemenligin degerini anliyorum.

Unutmayalim ki bu vatan bizlere Atatürk’ün armaganidir. Bizler de bugünün küçükleri, yarinin büyükleri olarak bu vatana sahip çikmaliyiz. Çocuklugumuzun kiymetini bilmeli, halimize sükretmeliyiz. Bizden daha kötü durumda olan çocuklari da hatirlamaliyiz.

Ayrica 23 nisan’i sadece küçüklerin bayrami algilamamaliyiz bence. Ne de olsa bir ailesi olan herkes birinin çocugudur.

Seda Yildirim
8-A
Talat Pasa Ilk Ögretim Okulu

 

5 YORUMLAR

 1. Günaydin hepinize herkesin bayrami kutlu olsun.

  Hadi heryeri bayraklarla donatalim coskuyla kutlayalim.

  Kalemine saglik seda yazin çok güzel ve anlamli idi.sevgiyle kal….

 2. "Türkiye’nin milli egemenliginin tamamlandigi gündür."

  Cocuklarimizin bunun bilincinde oldugunu gormek kadar guzel ne olabilir ki…

  Sevgili Seda,

  Sana bu guzel yaziyi bizlere okuttugun icin tesekkur ediyorum. =)

  23 Nisan Tum Dunya Cocuklarina Kutlu Olsun..!

 3. Tesekkürler seda arkadas.evet biz büyüklerde sizlerin sayesinde bayrami seyrederken inceden kendi çocuklugumuzda yasadigimiz bayramlari animsar çocuklugumuzu bir kez daha yasariz. çocuklarim çoktan büyüdü en küçügü 20 yasinda ama ben yinede bugün ANT/belek,de bayram alanina gittim hepsi birer bahar müjdecisi kelebekler gibi olan çocuklari izledim.kendi çocukluguma dönüp geçirdigim bayramlari animsadim inan bana seda bugün is,veya tüm streslerimi unutup mutlu oldum töreni izleyip dönerken düsündüm iyiki varsiniz sizler için bu bayram ve sizlerin sayesinde felekten birgün çalmak ve mutlu olma firsatini kaçirmayan bizlerin; üzerinede sedanin yazisi harika evet bugün harika birgün ATAmiz vede siz çocuklarin sayesinde…ATAMa ve sizlere tesekkürler iyiki varsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here