3G Gerçegi ve Sagligimiz Üzerine Etkileri

1
420

Büyük nimet diye pazarlanan 3Gnin içinden bakin ne çikti? Iste 3G gerçegi:
Nihal Doganin röportaji…

3G geldi! Reklâmlar araciligi ile ortada bir bayram havasi var… Reklâm slogani “merak etmiyor musun?” diyor. Biz merak ediyoruz ama gelecegimizi! Saglik sorunlari göz önüne alindiginda kazandiracak mi, yoksa kayiplar mi artacak?

“Tehlikeli Oyuncak” kitabinin yazari, Bogaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisligi Bölüm Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selim Seker sorularimizi yanitladi.

3G ne anlama geliyor?

“3G, kablosuz sistemlerin yani hücresel ag sisteminin en gelismisi. Önceden tanidigimiz 1G ve 2G’ye göre çok büyük yenilikleri var. Su ana kadar sesli iletisim araci olarak kullandigimiz cep telefonunda, artik görüntü, bilgi aktarimi, sayisal veriler, TV, faks, internet, medya haberciligi gibi büyük iletisim kolayligi getiriyor.”

Çevre ve insan sagligi üzerinde ne gibi etkileri olacak?

“Bu sistemde iletisim araci olarak kullandigimiz, bir odayi dolduran bütün elektrik aksamini bir telefona soktular. Maalesef para kazanirken çevre ve insan sagligini hiç düsünmüyorlar. Bu teknoloji ile beraber bugüne kadar 1 baz istasyonu olan yerde, artik 9 tane baz istasyonu olacak! Yani baz istasyonu sayisi çok artacak. Ingiltere’de 3G ile beraber baz istasyonu sayisi 50.000–70.000 civarinda artis göstermis. 

Daha çok baz istasyonu; daha çok radyasyon, daha çok manyetik kirlilik demek! 3G hem insan hem de çevre sagligi açsindan büyük riskler içeriyor.

Isveç’te, 3G’de bulunan 3 UMTS sistemini test etmisler. Insan vücudu üzerinde çok önemli zararlari oldugunu görmüsler.

TV istasyonunda çalisan kisiler, çalistiklari ortama girince bir agirlik ve bas agrisi hissederler, yogun stres yasarlar. Bunun sebebi o istasyonda bulunan alici ve vericilerdir.

Bazi alisveris merkezlerine giren insanlar da rahatsizlik duyarlar, rahat nefes alamazlar, kalp hastalari daha fazla rahatsiz olur. Bunun sebebi de o alisveris merkezinde bulunan baz istasyonlarinin sebep oldugu kuvvetli radyasyondur.

2G’nin DNA’yi olumsuz etkiledigi, kansere sebep oldugu birçok ülkede yapilan bilimsel arastirmalarla kanitlandi. Bu arastirmalarin çogunu Tehlikeli Oyuncak kitabimda açiklamistim. Eylül ayinda Hay kitaptan yayimlanacak ikinci kitabimda da son arastirmalari açiklayacagim!”

Çocuklarin gelecegini nasil etkileyecek?

“Baz istasyonuna ilk 300 m mesafede oynayan çocuklarin, diger çocuklara oranla %500 daha fazla kanser olma riski tasidiklari yine bilimsel arastirmalarla kanitlandi. Okul, hastane, park gibi alanlarin çevresinde kesinlikle baz istasyonu ve yüksek gerilim hatti bulunmamasi gerekiyor. Bizim ülkemiz maalesef bu konuda da gariplikler ülkesi! Birçok hastane, park ve okul çevresi baz istasyonlari ile çevrili.

Anne ve babalar cep telefonunu çocuklara ödül olarak kesinlikle vermemeli! Çünkü bu ödül degil, onlarin hayatindan sagliklarini çalan ölümcül bir alet! 

Dikkat edin baz istasyonlarinda örümcekler yasamaz, kuslar da çevresine yuva yapmaz! Elektromanyetik kirlilik hayvanlari ve dogal hayati da çok olumsuz etkiliyor. Yeni sistem dogal hayati tehdit ediyor!”

Hangi hastaliklarda artislar görülecek?

“Kalp ameliyati geçirmis olanlar Istanbul gibi büyük metropollerde yasayamaz hale gelecek.

Alerji vakalarinda büyük artislar gözlenecek. Isveç’te yapilan bir arastirmada 3G sisteminin gelmesinin ardindan alerji vakalarindan büyük artis gözlenmis.

Almanya’da yapilan bir arastirmada da çocuklarda erken ergenlik ve obezite, kadinlarda menopoz sorunlarinda artislar ortaya çikmis.”

Peki, hem çevre hem de insan sagligini korumak için çözüm ne?

“Cep telefonlarinin mümkün oldugunca az kullanilmasi gerekiyor. Çünkü sagliga tamir edilemeyecek derecede büyük zararlar veriyor. Mevcut sistem insanlari korumuyor.

Sigara konusunda devlet ve toplum çok geç uyandi ama artik büyük hassasiyet gösteriliyor. Çok geç olmadan cep telefonu konusunda da ayni hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Bunun için, sivil toplum örgütlerine, devlete ve özellikle telefon kullanan vatandaslara büyük görev düsüyor.”

Buradan Alintidir abi bunu Url seklinde koyarsin..

http://www.facebook.com/note.php?note_id=129106549065&id=118928713803&ref=nf

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here