5. Istanbul Animasyon Film Festivali IAF The 5th Basladi!

2
420
Bildiginiz filmlerin bir adim ötesi…

Bu sene 21-30 Kasim tarihleri arasinda Pera Müzesinde besinci kez düzenlenecek olan Istanbul Animasony Festivali içerigi ile göz dolduruyor. Dünyanin en büyük animasyon festivalleri olan Annecy, Hollanda, Ottawa, Melburne ve Siggraph gibi festivallerinin gözde filmleri yarisma bölümünde izleyiciler ile bulusuyor.

42 ülkeden toplam 222 filmin gösterilecegi yarisma bölümünde öne çikan filmler arasinda Amerikali bagimsiz yönetmen Bill Plymptonin Oscar adayi olan Guide Dog filminin 3. bölümü olan Hot Dog ve son filmi Mexican Standoff bulunmakta. Fransiz yönetmen Yann J. nin bir isçinin yalnizligina çözüm olarak gelisen ülkelerden satin aldigi kadin parçalari üzerine filmi Bernis Doll, Avustralyali yönetmen Dennis Tupicoffun filmi Chainsaw, Polonyali Mariusz Wilczynskinin ödüllü filmi Kizi Mizi, Vân Ta-Minhin Suddenly filmi, Ingiliz Elizabeth Hobbsun The Old, Old, Very Old Man filmi, Slovakyali yönetmen Ivana Sebestovanin dört kaninin gözünden ask, ölüm ve kader üzerine bol ödüllü filmi Four yarisma bölümünde öne çikan filmler arasinda. Ayrica 60a yakin Türk kisa metraj animasyon filmi yarisma bölümünde gösterilecek.

Festivalin bir baska önemli bölümü Galalar. Dünyadaki büyük festivallerde gösterilmis ve ödül almis uzun metraj filmlerin gösterilecegi bu bölümdeki en öne çikan film 2008in en önemli animasyon filmi Sita Blues Söyler. Amerikali ünlü yönetmen Nina Paleyin filmi Sita Blues Söyler 2008 senesindeki hemen tüm ödülleri toplayarak tüm festivallerin göz bebegi oldu. Berlinale, Annecy, Avignon gibi festivallerden ödülle döndü. Festivalin bir diger önemli filmi yine bu senenin önemli animasyon filmlerinden Ahmaklar ve Melekler. Oscar ve Annie adayi olmus, Cannes gibi festivarllerden ödül ile dönmüs hatta Cannes Film Festivalinde jüri üyeligi yapmis Amerikali ünlü yönetmen Bill Plymptonun uzun metraj filmi Ahmaklar ve Melekler de bir çok festivalde en önemli filmler arasinda gösterildi. Ayrica Brezilyali yönetmen Otto Guerranin filmi Wood & Stock:Seks, Kekik ve Rockn Roll, ünlü stencil sanatçisi Blu ile beraber Lorenzo Fondanin Meksika, Nikaragua, Guatemala, Kosta Rika ve Arjantinde yaptiklari yolculuk üzerine belgesel Megunica, Kore yapimi olan 7 yönetmenin ortaklasa yaptigi Benim Yerimde Olsaydin festivalde gösterilecek diger uzun metraj filmler.

Istanbul Animasyon Festivalinde gerçeklestirilecek bir baska önemli etkinlik ise Atinadaki Animart Festivali ile ortak olarak Yunan ve Türk ögrencilerin bir arada yapacaklari ekoloji temali film. Farkli disiplinlerdeki ögrenciler, 10 gün boyunca yapacaklari çalismalar sonucunda bir film üretecekler ve üretim sürecindeki deneyimlerini ve yaptiklari çalismayi festival sirasinda katilimcilar ile paylasacaklar.

Festival programi için www.iafistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here