Adalet Hanim Ve Anitkabir Ziyareti

6
575

Yasli kadin yatagindan kalkti. Sabah ezaninin insan ruhuna huzur veren sesi oda içinde yankilaniyordu. 88 yasindan beklenmeyecek bir çeviklikle pencereye dogru yöneldi. Pencereyi açmasi ile birlikte odaya ezan sesi ile birlikte baharin güzel kokusu ve kus civiltilari dolustu. Penceresinden gözüken Kurtulus Parkina bakarak yasli cigerlerine sabahin ilik esintisi ile doldurdu. 
Abdestini aldi, sabah namazini kildi. Mutfaga yöneldi. Çayla birlikte bir iki lokma bir seyler atistirdi. Oturma odasina yöneldi. Eski bir fiskos masasinin yanindaki koltuguna ilisti. Masanin üstü çerçeveler ile doluydu. Bir tanesine uzandi, caminin üzerinde titreyen parmaklarini dolastirdi. Çerçevenin içindeki fotografta Istiklal madalyali kara yagiz bir adamla, makyajsiz olmasina ragmen güzelligi göz alan bir kadin birbirlerine bakarak gülümsüyorlardi. Yasli kadin Günaydin Anne, Günaydin Baba dedi. Usulca yerine koydugu çerçeveye bir bakis daha attiktan sonra baska bir çerçeveyi eline aldi. Bu siyah beyaz fotografta da subay üniformali bir adamla bir gelin yan yana duruyorlardi.  Yasli kadin çerçeveyi titreyen dudaklarla öptü. Günaydin Kocacigim dedi. Kadin bu çerçeveyi de biraktiktan sonra üçüncü ve son çerçeveye uzandi. Artik gözlerinden yas damliyordu. Fotograftaki biri erkek digeri kiz çocuklara bakip Günaydin Evlatlarim dedi. Tüm çerçevelere kisaca göz atip  Sizleri, hepinizi çok özledim dedi.

Gözlerinde biriken yaslari sildi. Artik aglamak için bile yasli hissediyordu kendini. Agir agir  dogruldugu koltugundan eski telefonuna dogru yöneldi. Agir agir numaralari çevirdi. Karsisina çikan adama Bir taksi istiyorum dedi ve adresi verdi. Kapisini kilitleyip, apartman merdivenlerine yöneldi. Yillarca çekmedigi zorluk kalmamisti ama simdi bu merdivenler hayatinin en büyük engeli olmustu. Agir ve dikkatli bir biçimde iniyordu. Sabirsizlanan taksi soförünün çaldigi korna sokagi inletiyordu. Patlama be adam dedi. Nihayet taksiye binebildi. Teyze hos geldin dedi 25-30 yaslarindaki soför. Nereye gidiyoruz? Kadin kisa bir sessizligin sonunda Tüm bir gün beni tasir misin? diye sordu. Sana 500 lira veririm.  Adam küçümser bir gülümseme ile, Mal sahibi benden her gün 500 lira istiyor teyze dedi.


Kadin gülümsedi:

O zaman sana 650 lira verecegim ne dersin?

Kurtarmaz ama senin güzel hatirini kirmayayim. Ilk önce nereye gidecegiz?

Anitkabire

Anitkabire mi?

Evet

Tamam teyzecigim

Yas kaç teyzecigim?

Seksen sekiz

Masallah Allah uzun ömür versin teyzecigim

Allah saglikli mutlu ömür versin oglum

Haklisin teyzecim

Taksi Anitkabirin kapisina gelmisti. Soför Teyzecigim geldik dedi. Dalgin görünen kadin Evladim burada yardimina ihtiyacim var dedi. Benimle gel Adam sasirmisti. Tabii teyze dedi. Kuskulu gözlerle Bizi buraya alirlar mi? diye sordu.


O ana kadar dalgin ve yorgun görünen kadin, bir anda irkildi. Gözlerinden ates fiskirarak Ne demek almamak? Sen daha önce hiç gelmedin mi buraya? dedi

Hayir

Kaç yildir Ankarada yasiyorsun?

Ben Ankaraliyim teyze. Dogma büyüme

Ee o zaman

Ne bileyim bir kez okulla gelmistik bayramda. Bayram olmayinca burasi
kapali saniyordum ben

Kadin sinirli bir sekilde kafa salladi.

Soför utanmisti. Mozoleye çikan  mermer merdivenlere kadar konusmadilar. Merdivenlere geldiklerinde Soför kuskulu bir sekilde

Nasil çikacaksin Teyze? diye sordu.

Her ay nasil çikiyorsam öyle


Her ay geliyor musun?


Evet

Uzun bir ugrasla merdivenleri çiktilar. Mozoleye dogru agir agir ilerlediler. Içerisi çok serindi. Soför büyük bir azimle yürümeye çalisan kadinin koluna girmisti. Kadinin nefes alislari siklasmisti. Nihayet mozolenin önüne geldiler. Kadin soförün kolundan ani bir hareketle kurtuldu. Çantasini açti. Tek bir karanfil çikardi. Mozoleye dogru ilerledi. Çiçegi mozoleye koydu.  Soför saskinlikla olayi seyrederken kadinin agzindan su sözlerin döküldügünü fark etti. Hayatim boyunca sana verdigim sözü tutmak için çalistim Agir agir geriye çekilen kadin ellerini açip Fatiha okumaya basladi. Soför kisa bir saskinligin ardindan
ona katildi. Kadin bir anlik suskunluktan sonra Hadi gidelim dedi.
Geldiklerinden çok daha agir bir sekilde arabaya döndüler. Soför kadinin durumundan endiselenmeye baslamisti. Yoruldun mu Teyze? dedi.


Kadin sustu. Bir süre suskunluktan sonra Evet hem de çok yoruldum diye cevapladi.

Nereye gidiyoruz?

Bankaya

Soför  arabasindaki kadinin herhangi biri olmadigini anlamisti. Bu yasli kadinin Atatürke verdigi söz ne olabilirdi? En sonunda dayanamadi.

Teyzecigim bir sey sorabilir miyim?

Sor bakalim evladim

Anitkabirde Atatürke bir söz verdiginizi söylemistiniz. O söz nedir?

Uzun hikaye evladim

Olsun be teyze anlat ne olur

Ben lisedeyken bizim okulumuza gelmisti Atatürk. Beni de ona çiçek vermek için seçmislerdi. Çiçegi verdigimde bana ismimi sordu. Bende Adalet dedim. Bunun üzerine Ne güzel ismin varmis dedi. Okulu bitirince ne olacaksin dedi bana. Hemsire dedim. O da Güzel meslek ama bence sen Hakim ol ismine çok yakisir dedi. Ben kadindan hakim olmaz ki dedim. Kaslarini çatti, Sen istedikten sonra olur. Senden söz istiyorum hakim olacaksin dedi .

Sen ne dedin peki?

Mustafa Kemal emretmis ne denir? Söz verdim.

Peki, olabildin mi Adalet Teyze?

Evet, ben Cumhuriyetin ilk kadin hâkimlerindenim.

Vay be. Sende ne hikâye varmis Adalet Teyze

Herkesin bir hikayesi vardir evladim. Herkesin hikâyesi de kendine göre
degerlidir. Eger insanlarin hikâyelerini bilip anlayabilirsen insanlara
daha anlayisli davranabilirsin

Haklisin Adalet Teyze. Bu bankami gelmek istedigin

Evet

Yardim edeyim mi? Bende geleyim mi?

Hayir. Sen burada bekle lütfen. Bu arada adin neydi evladim

Osman teyzecigim

Tamam Osman. Beni 45 dakika kadar sonra buradan al olur mu?

Tamam teyzecigim

Adalet hanim bankadan içeri girdi. Osman öglen saatinin geldigini fark edip yemege gitti. Yemek boyunca Adalet hanimi düsündü.
Kim bilir neler yasamis, neler görmüstür diye düsündü. Tam vaktinde bankanin önündeydi. Adalet hanim 15 dakikalik gecikme ile geldi.


Hos geldin Hakim Teyze

Çok uzun zamandir kimse bana Hakim dememisti.

Hosuna gitmediyse söylemeyeyim?

Yok aksine hosuma gitti. Sagol

Nereye gidiyoruz?

Seyranbaglarina

Tabii

Hakim Teyze çok yer gezmissindir sen

Tüm Anadoluyu karis karis gezdik rahmetli kocamla

’!Ne is  yapardi amca?

Subaydi.

’Ne zaman vefat etti?

 1952de

Çok olmus.Gençmis

Kore savasinda sehit oldu.

Allah rahmet eylesin Hakim teyze

Sagol

Seyranbaglarina geldik nereye gidecegiz?

Saga sap. Ikinci binanin önünde dur.

Tamam.Buyur Hakim Teyze.Geleyim mi ben

Yok bekle burada

Osman beklemeye basladi. Bir ara merak etti. Binanin uzaktan görünen levhasina bakti. Seyranbaglari Kiz Yetistirme Yurdu yazisini okudu. Anlam veremedi. Bu kadin burada ne yapar ki? diye düsündü.

Yarim saat sonra Adalet Hanim göründü. Yaninda orta yasli kibar bir hanim vardi. Adalet hanimi arabaya agir agir bindirdi. Kadin Adalet Hanim size ne kadar tesekkür etsek azdir. Her zaman yanimizdasiniz. Kizlarda sizi çok seviyor. Ne olur arayi çok uzatmayin.
Yine gelin dedi.

Adalet hanim, bugulu gözlerle Insallah. Kizlara selamimi söyleyin. Bende onlari çok seviyorum. Onlara iyi bakin dedi.


Araba hareket etti.

Nereye Hakim Teyze?

Hemen iki sokak öteye

Osman iki sokak ötede bu sefer baska bir binanin önüne park etti. Bu binada da Ankara Seyranbaglari Huzurevi yaziyordu.

Bekle beni

 Tabii Hakim Teyze

Yine 1 saate yakin bir bekleyisin sonunda bu sefer etrafinda bir çok yasli kadin ve adamla çikageldi Adalet Hanim. Sarilip öpüstükten sonra oradan ayrildilar. Osman dikiz aynasindan Adalet Hanimin gözlerinden akan yaslari fark etti.

Iyi misin Hakim Teyze

Iyiyim Osman. Eski dostlari görünce insan bir hos oluyor

Nereye gidiyoruz?

Cebeci Asri Mezarligina

Tamam

Teyze nerelisin sen?

Aydin Sökeliyim. Babam orada pamuk ekerdi. Annem ev hanimiydi. Sonra Kurtulus Savasi oldu. Babam savasa gitti. Söke isgal oldu. Biz daglara kaçtik annemle. Saklandik dag köylerinde. Savas bitince Sökeye döndük. Allaha Sükür Babamda sag salim döndü savastan.


Sonra ne oldu?

Liseye Aydina gönderdi babam. Orada Atatürkle karsilastim. Sözümü tutmak için Istanbula gittim. Hukuk fakültesine girdim. Orada rahmetli esimle karsilastim. O Harbiyede okuyordu o zaman. Mezun olunca evlendik..


Çocugunuz var mi?

Bir kizim bir oglum vardi.

Neredeler simdi?

Oglum disislerinde çalisiyordu.

Ne güzel

1978de Fransada  Ermeniler öldürdüler.

Üzüldüm Hakim Teyze. Basin sag olsun. O da babasi gibi sehit oldu yani

Evet. Sehit babanin sehit oglu. Allah kimseye evlat acisi vermesin.

Amin. Ya kizin?

O esi ve çocuklari ile Izmitte yasiyordu. Ögretmendi. 1999da depremde hepsi vefat ettiler.

Allah rahmet eylesin.Bos bogazligimla üzdüm seni Hakim Teyze kusura bakma

Sanki sormasan aklimdan çikiyorlar mi evladim.Sen üzülme sagol

Geldik Teyze

Tamam evladim. Al iste paran artik gidebilirsin.

Hakim teyze buradan nasil döneceksin? Ben seni bekleyeyim eve birakayim.

Yok beni alacaklar buradan

Hakim Teyze bu para fazla. Kusura bakma ben sana yalan söyledim. Taksinin sahibi benden 350 lira bekliyor. Affet beni. 350 yi  ona veririm. Gerisi kalsin. Bende para istemem. Bugün senden aldigim hayat dersinin parasal karsiligi yok zaten.


Çocuklarin var mi?

Iki tane ellerinden öperler. Taksinin günesliginden çocuklarinin resimlerini çikarip gösterdi.

Adlari nedir?

Kemal ve Ayse

Oglumun adi da Kemaldi.

Sessizligin ardindan Osmanin elindeki parayi ittirdi Adalet Hanim..

Onlara bir seyler al benim için. Onlari okut. Ama yalansiz, dolansiz, çok çalisarak helal lokma ile büyüt ve okut. Atatürkün bana yaptigi gibi içlerindeki gücü fark etmelerini sagla. Bir de vatanini, milletini sevmelerini ögütle onlara.


Osman Adalet Hanimin ellerine sarilip öptü. Ona iyi evlatlar yetistirecegine söz verdi. Adalet hanim mezarligin kapisindan agir agiriçeri girerken; Osman yasli gözlerle onu izliyordu. Hayatinin en büyük dersini kendisi küçücük, yüregi yasadigi acilara ragmen kocaman ve güçlü bu yasli kadindan almisti. Osman arabasini mal sahibine götürmeye karar verdi. Bu gün daha fazla çalisamazdi.


Ertesi gün Ankarada garip bir yagmur yagiyordu. Sanki gök delinmisti. Osman taksiyi mal sahibinden almis, duraga gelmisti. Çay ocaginin yaninda duran gazeteyi aldi. Ilk sayfadaki haberlere göz gezdirdi. Siyaset doluydu gazete. Hiç anlamazdi. Sikilip adli olaylarin
yer aldigi üçüncü sayfayi açti. Taksiciler arkadaslari ile ilgili kötü haberleri genellikle oradan alirlardi. Göz gezdirirken bir haber dikkatini çekti.

Dün gece geç saatlerde Cebeci Asri mezarliginda  bulunan cesedin Cumhuriyet tarihinin ilk Kadin Hâkimlerinden Adalet YILMAZa ait oldugu belirlendi. Adalet YILMAZin bulundugu yerdeki mezarlarin esine ve ogluna ait oldugu belirlendi. YILMAZ vefat ettigi gün bankadaki tüm parasini çektigi, bu parayi ikiye bölerek Seyranbaglarindaki bir kiz yetistirme yurdu ile bir huzurevine bagisladigi belirlendi. Polis, Adalet YILMAZin mezarliga ölmek için gittigini düsünüyor.

Osman bir anda sarsildi. Gözyaslarina engel olamiyordu. Taksici arkadaslari hiçbir sey anlamadilar. Bir daha da hiç anlatmadi Osman bu yasadiklarini. Herkesin tek bildigi Osmanin bardaktan bosanircasina yagan yagmur altinda Gökler bile sana agliyor diyerek agladigi.


Nuriye ÖZDINÇER

6 YORUMLAR

 1. Atatürkü sevgiyle saygiyla o canliyken onu görenler ve onu sevenler hep Atatürkle birlikte yasalar çünkü hazreti muhammet her insan sevdigi ile birlikte olurlar demis ölçümüzde budur sevmek ne güzel sey.ne doyumsuz seydir.

  çünkü yüce rabbimizde bu kainati bu insanlari kendi nurundan ve sevgisinden bir parca olarak yaratti onun için seven sevdikleriyle birlikte olurlar çünkü sevgi ölümsüzdür Allah sevgiside öyledir, Allahi sevenlerde her an onunla birliktedirler çünkü ilmi ölçümüz budur.

  bunuda hazreti muhammet biz ümmetine böyle ögretti Allah onada rahmet etsin ve ondan razi olsun bizide onun sevgisinden de mahrum etmesin derim. r.ç.

 2. burada bu vesileyle adalet hanimi resmiyle birlikte ve onun hayat hikayesini tanimis oldum.

  size ayrica tesekkür ederim.

  ve adalet ablamizada yüce Allahtan rahmet dilerim.r.ç.

 3. Bir alev bile degildiniz hamuru besleyen o firinlarda

  Dogrulunca herkestiniz, yikilinca hiç kimse…

  Protez disler gibi yakismadiniz girdiginiz agizlara

  Ne isitileceklere kulak ne öpüleceklere dudak

  Ne de su olmadiniz kuruyan irmaklara

  …Iskemle olmadiniz öyle yorgun oturacaklara

  Üye olsaniz ne çikar derneklere

  Memur olsaniz ne çikar devletlere… ( nice adaletler yetisemesi dileklerimle eline saglik dostzade )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here