Adalet Ve Insanin Insafsizligi…

5
457
Bugün biraz adalet kavramina deginecegim. Gerçi ülkemizde adalet sadece bir kavram olarak karsimiza çikiyor. Tabiri caizse adalet yok denecek kadar az. O kadar çok aç ve açikta kalmis insan var ki. Kimin umurunda sogukta kalsin donsun kim ilgileniyor. Kimse! Çünkü bu devirde herkes kendi derdine düsmüs durumda kendini gelistirme çabasi paraya para katma çabasi desek daha dogru olur. Yetinmeyi bilmeyenler ilerlemeyi de bilmezler ki.

Bakin halimize oldugumuz yerde sayiyoruz bu gelisme anlaminda degil onda zaten bir ilerleme yok insanlik oldugu yerde sayiyor nedense. Devlet neden ilgilenmiyor çok mu isi var?
 Devlete karsi oldugumdan degil bu yazimdan beni yanlis anlamanizi istemiyorum ama devlete kizdigim bir çok durum söz konusu gereken ilgi yok. Sürekli zam geliyor benzine, dogalgaza, giyime her seye. Hangimiz hak ettigimiz degeri görüyoruz tartisilir birazcik at gözlüklerini çikarip bakmayi denemiyoruz.
Kendi derdimizden digerlerinin derdini unutuyoruz hayat çok acimasiz bu yazim adaleti sadece isim olarak görenleredir. Herkes üzerine alinmasin…
Ha bir de bu hayat ve insanlar bana çok sey ögretti…

5 YORUMLAR

 1. ezen ve ezilenler olmadan ezenler zengin olamazlar ki ezilenlerde fakir olamazlar di zenginin ve fakirin oldugu her yerde hak ve adalet olamaz ve alta kalanin cani çiksin demektir.

  onun için demislerki kanunlar örümcek agina benzerler güçsüzler ona takilirlar güçlülerde onu deler geçerleryani adaleti yok ederler.

  iste yasadigimiz bu dünya böyle bir yerdir bence derim mesela ABD devleti zengindir derler dünyayada kafa tutarlar ama oradada bir çok insanlar metroda dogan ve orada ölen insanlarla doludur diyorlar.

  onun için adaletin bumu dünya diye bir türkümüz bile vardir.selamlar r.ç.

 2. eger bir kisi veya bir millet olarak kendimizi digerinin üstünde görmek onlari kendi anbargomuzun altina alip onlari kendimize muhtaç ve onlari çaresiz birakmak ve onlarin her türlü insanlik haklarini bu tür insanlar yerlerse vede onlari her sekilde bozguna ugratirlarsa ve ezerlerse bu tür olaylari yapanlar yüce Allahin katinda çok agir bir suçtur ve suç unsurudur ve zulümdür ve Allah zulmedenleri kesinlikle sevmez nasilki bunlar sana yapilinca sende onlari sevmiyorsan tabiatiylada onlari Allah dahi sevmiyor ve onlari yapanlara azabimin en acilarini tatdiririm diyor ama bu ceza hali ahirette olacaginida söylüyor yani bu dünyada degil diyor iste bunlari bilerek kavrayalim da her isimizi ona göre düsünüp Allaha havale etmeyelim.

  yani yapmamiz gerekenleri yerinde inceleyip ve onlari kendi elimizle ve bilgimizle aninda düzeltelim demektir.

  onun için bütün zulümcülerden kurtulmak için ilmi ve bilgili sekilde bu konuda iyi ve azimlede çalismak bir insanlik hakkidir ve bunlari almak için birliktelik içinde olmakta bir insanlik vede kulluk görevimizdir ve borcumuzdur derim yani bunlar bir dua edisle göklerden bulutlar arasindan zenbille gelmezler iste bunuda iyice düsünelim derim.

  ve her seyi devletimiz yapsin demek bos islerdendir yani onu ahirete ertelemek gibi bir bekleyis olurki buda onlara hayirli sonuçlar vermezler onun için devlet nedir hükümetler nedit halk nedir ve haklarimiz nelerdir bütün bunlari iyi bilmemiz ve onuda ona göre çalisip almamiz bunlari almak için ona görede sosyal sistemlerimizi hep birlikte kurmamiz ve onlari ilmi programlarinida çok hesapli ve iyi yapmamiz gerekiyor iste ondan sonra yaptiklarimizin bir karsiligi olarak onlardan iyi seyler bekleyen milletine ve halkina ve onlarin vicdanlarina bilgisine ve onlarin bu konularda azimle imanla çalisma sistemlerine kalmistir derim.

  öyle bir yaninin üstüne yatarak birileri bunlari gelsin yapsin ben islerimi zaten Allaha havale ettim demek olur ki ve o yapilmasi gereken islerden de onlara hiç bir hayir gelmez ve hayirda beklemeleride zaten bir hayal olur derim ve yani Allaha beni bu gibi islerle ugrastirma bunlari sen yap bak sana ne dualar bile ettim demek gibi birde Allaha karsi bir küstahlik olur diyebilirim . selamlar r.ç.

 3. Sakin yanlis anlasilmasin ben burada yazarimizi degil bizlere yasatilan ve revada görülen sistemi elestirdim çünkü toplumlara verilen sistemler ne olursa onlarda ancak onlari yasarlar ki buda o toplumlar için ektigini biçmektir denir.

  yani içinde yasanilan sistemler neyse onu yasayan insanlarda öyledirler oldugunu biraz tarif etmeye çalistim bu dünyada bu konularda bir suçlu varsa buda bütün insanlik alemidir derim

  onun için zalimin zullumleri karsisinda susanlar seytandirlar diyende h.z. muhammed tir demekki içimizde susmayanlarda varki yanlislari görüp onlari olsun sikayet edebiliyorlar derim.. selamlar r.ç.

 4. Yorumlarin için öncelikle tesekkür ederim.Dedigin gibi böyle oturmakla olmuyor fakat bunun için bir kaç kisinin yardimi yeterli degil.El birligi gerekiyor elbette ki.Insanlik buna biraz geç kalmis görünüyor bence

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here