Ahmet Ümit – Ask Köpekliktir…

14
230

“Aski olan, ari, namusu neyler…” demis Yunus EMRE…

Korkunun üstüne gitmeden korkuyu yenemeyiz, bu psikolojik bir söylemdir ve oldukça bilimsel bir eylemdir de ayrica… Ask’tan korkmak, kaçmak, yakalanmamaya çabalamak için mücadele çogu zaman hüsranla sonuçlanir. Ask bir miknatis midir? 

Kitabin basligiydi  dikkatimi çeken. “Ask Köpekliktir”. Bir an kafamda askin olumsuzlugu hakkinda söylenen bir kaç cümle belirdi. “kaçan kovalanir, az sevmek yerine sevilen olmak aci çekmeyi önler, ask bir sudur iç iç kudur, ask insani öldürmez ama süründürür v.s ” ve kitabin basligindaki “köpeklik” sözcügünü bir kez daha düsündüm…

Kitap, bir Ahmet ÜMIT klasigi, rengarenk ve askin hallerini  anlatan on degisik öyküden ibaret. Askin olumlu etkilerinin disinda, imkansizi ümit etmenin negatif yönünü gösteriyor. Askin göz kamastiran yansimasinin aldaticiligini,  görkemli yikiciligini ve her seyin sonu oldugu gibi bir sonunun da oldugunu anlatiyor…

Aldigim kitaplarin öncelikle ilgimi çeken sayfasi daima önsöz bölümüdür.  Kitabin bu bölümünden bir paragraf.

“Rüzgar, sonbaharda hep ayni sarkiyi söyler.Pencerenin camlarinda gezinen titreyis, kasimpatilarin gövdelerini oksayan fisilti, yagmuru hizlandiran deli islik, yüzümüzde patlayan haykiris, denizi ürperten mirilti, kaç renk, kaç çesit, kaç ton sesi varsa, rüzgar sonbaharda hep ayni sarkiyi söyler…

Takati tükeninceye kadar kendini granit daglara, buzdan denizlere, sisli ovalara, derin göllere çarpar… Sonra… Sonra birden rüzgarin içi bosalir, solugu kesilir, gökyüzü ile topragin arasinda öylece durur. Ne yapraklara dokunacak gücü kalir, ne sarkisini sürdürecek inadi ve rüzgar tipki bir insan gibi aniden ölüverir…”

Yazarin aski köpeklikle bagdastirmasinin mantigi ne olabilir diye düsündüm de aklima su atasözü geliverdi birden “soysuz sövüldügü, köpek dövüldügü yere gidermis…” katilir misiniz bilmem ama atalar söyledigine göre vardir bir bildikleri ne dersiniz?

Ayse Özen

14 YORUMLAR

 1. Anlasildi bab-i esrar bitince bunu tedarik edicez =)

  Senin hizina yetismekte zor be cancagizim…

  "soysuz sövüldügü, köpek dövüldügü yere gidermis…" katilir misiniz..

  Katiliyorum hatta katila katila bir hal oldum =)

 2. ahmet ümit,in bu kitabi çiktiginda sirf köpekleri asagilayan bir ima yarattigi için kizmistim. hayvan asagilayarak örnekleme yapan bir zihniyetin yazacagi kitaptan alacagim herhangi bir feyz olmaz. diye düsündüm. hos halada ayni düsüncedeyim.

  "soysuz sövüldügü, köpek dövüldügü yere gidermis…"

  buda yine insanlarin kendilerini sadakat timsali köpekten daha üstün görebilmek adina uydurdugu bir söz. insan oldugunun bile bilincinde olmayan birilerinin, kendilerini dünyada yasayan herhangi bir varliktan üstün görebilme çabasini anlatan bir sözden baska bir sey,de degil. bunlari uyduranlarada ben ata falan demiyorum. kahvehane muhabbetleri sadece.

  çünki dünyada yasayan her canlida bulunan vasiflar bize örnektir. insanoglu öyle gariptirki birgün yerden, yere vurur, ertesi gün bir köpek kadar olamadin diye arkadasina sitem eder. velhasil tutarsiz varliklariz.

  üzgünüm deliseyim katilmiyorum.

  ama seni kutluyorum yazini öyle ince ve yazar dahil kimseyi kirmayacak sekilde kaleme almissinki,

  "Yazarin aski köpeklikle bagdastirmasinin mantigi ne olabilir diye düsündüm"

  zaten sorgulamayi düsünmeyi, bilenler yapacaktir. tesekkürler can. yazi güzeldi.:=).

 3. Burda kast edilen köpeklik asagilama anlaminda degil gibi geldi bana,hani köpekler biz insanlarin her dedigini yapacak sekilde egitilirler gel deyince gel git deyince git en sadik hayvan da köpektir bildigim kadariyla.Sartlar ne olursa olsun köpek sahibini terk etmez gibi durum lar sözkonusu oldugundan ben kastedilen seyi buna yordum.

  velhasil ask insana arada köpek muamelesi yaptirabiliyor.

 4. iste asil mese bu degil mi zaten herkesin fikrini beyan edebilmesi, kirmadan, incitmeden, birinin yazisinin, yorumunun digerini sorgulamaya itmesi… ben bunu yapmak istedim sadece… ne kadar fikir o kadar çesitlilik ve bilgi… sonuç bu iste:))

  tesekkürler ediyorum…

 5. o pencereden bakarsak hakli sin derim delidivane ama cümlenin yaptigi gönderi asagilama tarzi.

  birine deli derseniz yüz mimiginiz ve ses tonunuzla kelimeye anlam yüklersiniz. ama birine aaa yaptigin delilik dediginizde ona yaptigi hareketin delilikle ifade edilebilecegini vurgularsiniz hatta damga basmis olursunuz..

  "ASK KÖPEKLIKTIR" cümleside kurnaz yazarin kelime ile oynamasin dan baska bisi degil. rant için.

 6. deliseyim insanlari kirmadan, incitmeden üslup tarzina elbette katiliyorum ama yinede bu tarzi siz gençlere birakiyorum. ve seni bilirsin bu konuda hep kutlamisimdir.

  sen aynen devam ama ben gerçekleri artik daha yalin ve net ortaya dökme kulvarindayim. ince düsünüp, sirt sivazlama fazlim çoktan bitti benim, çünki zaman epey azaldi; taslansam dahi bildigim dogruyu söylemekten artik istesemde kaçinamiyorum. herkes üstüne düseni yapiyor zaten. :=).

  ve haklisin ne kadar fikir, o kadar çesitlilik. yada

  (ne kaa ekmek, o kaa köfte.) :=).

 7. evet kirmamaya dikkat ediyorum lyram lakin iste bazen öfkemize yenilebiliyoruz. insaniz hatalarimiz olabiliyor… ama hile yok, sadece hata:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here