Ahsap Boyama Dekupaj Teknigi

0
207

Merhaba,bugün sizlere çok keyif alacaginiz,günlük yasamin stresinden kurtulacaginiz güzel bir çalisma olan ve benim de çok severek yaptigim ahsap boyamada dekopaj teknigini vermeye çalisacagim. Umarim sizler de benim gibi begenip keyif alarak yaparsiniz.

Malzemeler:
Ahsap obje, 1 nolu zemin firçasi, ahsap zimparasi(180 atlas), desen(A4 kagidindan), akrilik boya, dekopaj tutkali, islak bez, su bazli vernik.

Yapilisi:
Ahsap objemizin, yüzeyi pürüssüz olacak bir sekilde ahsap zimparasi ile zimparaliyoruz. Zimparalama islemi bittikten sonra üzerinde kalan tozlari islak bir bez ile silip yüzeyi toz atiklarindan temizliyoruz. Sonra istenilen bir renkte akrilik boya ile boyuyoruz. (seçilen renk,beyaz,bej  vb.. gibi açik renk ise)
2 yada 3 kat tek yönde boyanir. Boyama islemi bittikten sonra islak görüntüsü kaybolana kadar kurumaya birakilir. Kuruma tamamlandiktan sonra ahsap zimparasi ile boyandigi yönde hafifçe oksar gibi zimparaliyoruz. (Bu son zimpara islemi boyanin yüzeyde, olusabilecek pürüzleri yok etmek için uygulanir.) 
Daha sonra tekrar ayni renkte tek kat boyayip kurumaya birakiyoruz. Bu islemlerden sonra seçtigimiz A4 kagidindaki desenimizin kenarlarindan dikkatlice kesiyoruz. Dekopaj tutkalini temiz bir kaba bir miktar döküp 1nolu zemin firçasiyla kesilen desenin bos olan arka tarafina sürüyoruz. Desen üstte kalacak bir sekilde zeminimize yerlestiriyoruz.10-15dk. tutkalin kurumasini bekliyoruz. Son islem olarak su bazli vernik ile vernikliyoruz. Vernigin tam kurumasi için 1 gün bekletilmelidir. (1gün bekletilmesinin amaci vernigin yapiskan dokusunun tamamen kaybolmasi içindir.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here