Aile Içi Siddette Bir Numarayiz

0
464
UNICEF raporundan Türkiyede aile içi siddet: En çok siddete maruz kalan 18 yas alti kizlar. En çok siddet uygulayan, koca ve erkek arkadaslar. Siddet karsisinda polisin durumu: Arabulucu!
aile içi siddet

UNICEF’in ‘Siddeti Izleme ve Göstergeleri Kilavuzu’ isimli kitabinda yer alan Türkiye’ye iliskin veriler, çocuk ve kadinlarin maruz kaldigi siddetin boyutunu gözler önüne serdi. Mart ayinda Türkçeye çevirilen rapordaki verilere göre siddete en fazla 18 yasin altindaki kiz çocuklari maruz kaliyor; en çok siddeti de koca ve erkek arkadas uyguluyor. Raporda, aile içi siddetin emniyet güçlerince yeterli sorusturulmadigi, herhangi bir sikâyette polisin arabulucu gibi davrandigi elestirisi de yapildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi ile Adalet Bakanligi’na da iletilen rapordaki veriler özetle söyle:
SIDDET MAGDURU KADIN PROFILI:
Yüzde 37 (18 yas alti çocuk), yüzde 26 (es), yüzde 10 (sevgili), yüzde 8 (resmi nikâhli olmayan es), yüzde 8 (hirsizliga ugrayan kadin), yüzde 3 (fuhusa itilen kadin), yüzde 3 (iliskiyi reddeden kadin), yüzde 3 (yasli ve hasta kadin), yüzde 2 (akraba).
FAILLER PROFILI: Yüzde 39 (koca), yüzde 19 (tanisilmamis erkek), yüzde 14 (sevgili-arkadas), yüzde 11 (erkek kardes), yüzde 8 (baba), yüzde 3 (erkek akraba), yüzde 3 (kocanin ailesi), yüzde 3 (kadinin ailesi).
POLIS, ‘ARABULUCU’
Türkiye’deki siddet olaylarinda polisin olayi kapattigi elestirisine de yer verilen raporda su tespitler yer aliyor: “Kuruluslarin gerçeklestirdigi arastirma, karakollara aile içi siddet sikâyetinde bulunuldugunda, polis memurlarinin sikâyetleri sorusturmadigi, ancak magdurlarin eve dönmeleri ve sikâyetlerini geri almalari için arabuluculuk görevi üstlendiklerini göstermektedir. Bu baglamda, polis memurlari sorunu, ‘müdahale edemeyecekleri bir aile meselesi’ olarak görmektedir.”
‘SIDDETI TESVIK’
“Avrupa Insan Haklari Mahkemesi (AIHM), aile içi siddetin esas olarak kadinlari etkiledigine ve Türkiye’deki adli pasifligin, aile içi siddeti tesvik eden bir atmosfer yarattigi kanaatindedir. Hükümet tarafindan son yillarda yürütülen reformlara ragmen, geçmis yillarda mevcut davada tespit edildigi gibi adli sistemin genel pasifligi ve saldirganlarin cezadan muaf olmasi aile içi siddeti çözmeye uygun adimin atilmasinda gereken sorumlulugun alinmadigini göstermektedir.”
Bir sosyal sorumluluk projesi olarak “Aile Içi Siddete Son!” kampanyasini yillardir gündemde tutan Hürriyet, geçen hafta “asansör deneyi” sonuçlarini yayinladi. Asansördekilerin hemen yanlarinda uygulanan “siddet mizanseni”ne tepki ya da tepkisizliklerini gösteren videoyu da hurriyet.com.tr okurlariyla paylasti. Deneklerin yarisi tepkisiz kaldi.
Bu tür olaylara müdahaleyi önermiyoruz. Riski çok. Bu, kayitsiz kalmak anlamina gelmiyor; güvenlik güçlerini arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here