Aklima Sorular Yagiyor Baba

3
180

Aklima bir soru geldi baba; cevabini ben bulamadim, engin bakisin ve çinar durusuna muhtacim. Ruhum mu düsünüyor, kalbim mi, nefsim mi, beynim mi? Yoksa hepsi top yekûn mü savasiyor bedenimde?

sorular Aklima onlarca soru geldi baba; ya hakikaten yanitlari yok, ya da yanitlar olusturuyor kafamdaki sûalleri. Terimleri insanlar mi buluyor, yoksa takvimler üzerimizde psikolojik bir baski mi? Evet! Ölümün yasi yokmus duydum, yasin ölümü var mi bilmiyorum. Bir beden içerisine sikistirilmisim, gözlerim neden aglar, güler, okur, konusur, duyar…?

Aklima yüzlerce soru geldi baba; kitaplar benim için, ben kitaplar için, biz nerde ve niçin..? Yillardir okuyorum, bir seyler yaziyorum, kimi okuyorum; beni mi, seni mi, onu mu? Neyi yaziyorum; bizi mi, sizi mi, onlari mi?

Aklima binlerce soru geldi baba; Savasmak insanlar için ve yine savasin getirdigi barismak yada barisin getirdigi savasmak dahi insanlar için. Peki suçlu nerede ve niçin..? Biz neden kisisel düsünürüz ki hep, ülke ülke ayrilmak yerine sorun nedir tek vücut olmamakta? Diller, dinler, senler, benler birbirine zit ve sürtüsmekteler. Seviyoruz denilince seviliyor mu baba?

sorular Aklima on binlerce soru geldi baba; sen bu kadar yasadin kesin yanitini bulmussundur (!) Yasamak midir bilgi, bilgi midir yasamak? Tartismak midir uzlasmak, uzlasmak midir cevap? Her sey zitti ile mi var yoksa, Habil ile Kâbilin hediyesi mi güzelligin yaninda çirkinlik?

Aklimda yüz binlerce soru geldi baba; yüz bini bulan muhakkak ki insan, peki yüz bini buldurani anlamamak nasil bir isyan? Vücudum kendi gergefinde ilmik ilmik sûal dokumakta, suallerin yaniti bir yerlerde saklanmakta. Biz nerelere, ne zaman ve kiminle saklaniyor, inzivaya çekiliyoruz baba? Bu bir oyun mu? Gördüm! Sobe, ne zaman olacagiz bilmiyorum?

Aklima milyonlarca soru geldi baba; gençlik neden her seye bûrhan ariyor, böyle olmasi bende bûhran oluyor. Evvelindeki kayitsiz sartsiz intisap nerede? Garbin ilminden çok kiyafetlerini aldik… Yasadigi zamani anlamayip, kiymetini bilemeyen gaybi merak ediyor, niçin ve neden? Ne eski sekerlerin, ne çikolatalarin, ne de çikletlerin tadi var…

Aklima milyarlarca soru geldi baba; merak etme hiç bir sûalim olmayacak. Cihandaki bütün suallere koskocaman bir yanitim ben. Beserim ben! Rüzgar hiç bir zaman dört taraftan esmez bilirim! Tözümü biraktim, simdi rayihanlarladir bedenim. Gülistan olmus kederim, tayfta kalmis tüm düsüncelerim…

3 YORUMLAR

  1. Az önce gezinirken tesadüfen bu yaziya düstü yolum. Su an için içimden geçenleri o kadar iyi anlatiyor ki aynaya bakmis gibi oldum açikçasi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here