Alanyadan mektup var…

12
463
Alanya benim için yagmurlariyla güzeldir. Ancak son bir kaç yildir yagmur fakiri oldu. Bir kaç gündür bahar gelip kapimiza dayandi, biz kapiyi sikica kapatiyoruz dur henüz erken biraz daha yagmur birak diye. Ama bunu yalanciktan yapiyoruz çünkü günes öyle güzel ki. Geçen Cumartesinden beri avarelik yapiyorum. Cumartesi günü kizim, oglum ve ben bisikletlerimize atladik arkadasim ve oglunu da kafilemize ekleyerek sahil boyunca turladik. Sonra denizin en güzel parladigi kiyiya kendimizi attik. Dimçayinin denize döküldügü yer olunca da harika oldu dogrusu. Bir yanimizda akarsu bir yanimizda Alanya kalesi, önümüzde deniz, altimizda uçsuz bucaksiz kumsal, elimde Cemal Süreyanin siirleri…


Biraz ordan burdan konustuk, sonra kiyi boyu Dimçayinin sularina kapilip gelmis odunlardan topladik ve atesimizi yaktik. Kumlarin üstünde yaktigimiz atesin basinda odunlarin korlasmasini beklerken sucuklari sislere dizdik, ekmeklerimizi böldük, pisen sucuklari ekmeklerin arasina yerlestirip ayranimizi bardaklarimiza doldurduk ve deniz kenarinda bir havalanip bir konan martilari seyrederek avarelik yaptik.


Dönmeye karar verdigimizde günes batmak üzereydi. Kiyi boyunca uzanan yolda ilerlerken günesin batisini seyrettik. Günes usulca denize daldiginda hep beraber bagirdik cossssss, günes söndü…


Simdi belki özendiniz anlattiklarima; ama biz bunu yapabilmek için bütün yaz elli derece günesin altinda günlük çalisma saatimizin kaç saat oldugunu hiç sorgulamadan çalistik. Herkes tatil yaparken çalistigimizi da hesaplara eklerseniz bu özendirici cümleleri kurmak için nasil kivrandigimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

alanyaBiz Alanyalilar, bayiliriz uzaklardan bize hatirimizi soranlara cennetimizden bahsetmeye. Biraz acimasizca belki ama bunu bir tür terapi gibi düsünebilirsiniz.


Itiraf edeyim simdi Istanbulda olmayi çok isterdim. Içinden deniz geçen büyülü sehir barindirdigi kaos ortamiyla, kozmopolit yapisiyla bence çok güzel. Merak etmeyin tasi topragi altin deyip oralara tasinmayiz. Biz cennetimizin cehennemini de seviyoruz.

Su bizim yaktigimiz odunlar var ya, onlara buralarda yallos odunu derler. Üstelik Akdeniz’e kiyisi olan bütün ülkelerde adi aynidir. Alanya’da eger birisini çok kaba bulursak hemen söyle deriz; ‘yallos odunu gibi’.Yadirgamayin lütfen. Her yörenin kendini anlatan sözleri mutlaka vardir. Bizimki bazen portakal çiçegi kokar bazen böyle birazcik kabadir.

Ne yapalim dedim ya: ’biz cennetimizin cehennemini de seviyoruz’

12 YORUMLAR

 1. Alanya ülkemizde en çok gitmek istedigim yerdir, kismet olursa bu yaz yogun tatil programimda Alanya ya da yer ayiracagim. 🙂 Tesekkürler.

  • Yogun tatil programi olmasi ne güzel.Çünkü sizler tatil yaparken biz kafamizi bile kaldirmadan tatilciler için çalisiyor olacagiz..

   Eh biz de simdi tatil yapiyoruz.Selamlar Nilgün.

  • Merhaba .Dedim ya biz Alanyalilar bayiliriz kisin Alanyanin güzelliklerini anlatmaya.Düsünün bir kere sabaha kadar simsekler çakar,gök gürler,yagmur hiç durmayacak gibi yagar ve sabah günlük güneslik bir hava,tertemiz bir gökyüzü ve agaçlarin yesilinin daha da canlandigi kiyi boyunca uzanan toroslar 🙂

   Alanyaya gelirseniz bakarsiniz görüsürüz bile.Ama siz tatil yaparken ben çalisiyor olacagim 🙁

 2. Az önce Düzceden Sakaryaya zorlu, karli bir yolculuk sonunda ulastim. Tam aksam üzeri oldugu için günesin batisini görebilecek bir vakitti. Bir an hayal ettim. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Hayal ettigim sey bu yazida yazilanlardan baska bir sey degildi.

  Sonra kendi kendimi bu beyaz örtünün de ayri bir tadi olduguna kandirdim. En azindan yarin kardan adam ve kar topu oynamak gibi planlarim var. 

 3. bende alanyaliyim ögrenci oldugum için simdi istanbuldayim ama. istanbul güzel sehir tabi ama hiçbir yeri alanyaya degisemem degismemde. alanyaya her gidisimde ayri bir heyecan sariyor beni tam 6 aydir gitmiyorum memleketime ama az kaldi bol bol hasret giderecm ALANYAMLA…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here