Ali Yazi Yaz

4
16
Ilkokul fislerindeki saf ve bir o kadar da basit dilin, Türkçeye ait en güzel örnekler oldugunu söyledigimde kaale alinmayacak olmam beni üzmüyor. Süslerin, maskelerin arkasina siginmadan dile getirilen bir gerçek ayni zaman da bunu dillendirmekteki niyetin kötü olmadiginin alametidir bence.
Çocukluk anilarinin masumiyeti arkasina siginarak, sonradan dile getirecegi savlarin art niyet tasimadigina insanlari ikna edecek kadar kalemi kuvvetli bir insan bile bu istismara mecbur kalmadikça basvurmamalidir. Çünkü muhatabinin kendisini anlamayacagindan endise eden kimsenin; kendisine duydugu güven, eger sahsima duyulan güvenden daha az degilse, kesinlikle kibirli ve kendi menfaati için derdini anlatan bir insandir.okullu
Hassas konularda sözünü sakinmamak namina kirip döken insanlarin etkileyicikleri ve ikna kabiliyetleri; firlatilan bir okun kuvvetini uygulayis biçiminden farksizdir, akillara ya da kalplere sokmak istedikleri gerçekleri sahiplerine aci vererek yerlestirirler.
Çikarini nedensiz yere zedeleyen insani bile yolundan çekilmesi için onu razi etmekten baska bir yolu; beceremediginden ötürü begenmeyen tahlili kolay mizacimin, adim atacagim yollari karakterimin belirliyor olmasindan ötürü toplumu ya da kuvvetlileri suçlamayacak kadar hakkaniyetli görünüyorum çünkü yolumu benden baska etkenlerin belirlemesi hosuma gidiyor.
Yazi yazarken elimdeki tek ilham kaynaginin yasadigim hüsranlari izah etme ihtiyaci oldugunu balkonda sigara içerken yazi yazasim gelmedigini anladigimda fark ettim. Düstügüm durumdan çikmak için son bir sans olarak gördügüm yazi yazmak beni sadece kötü yüreklilerin gözünde asagilik duruma düsürecektir. Fizikî sartlarin yoksunlugu neticesinde kimsenin evi önünde serenat yapamadigi yetmiyormus gibi yatakta uzanirken yüzümde bir tebessüm olusturmak için tek yolu, serenadin hayalini kurup gözlerinin önüne mutlulukla sonuçlanan kareyi getirmek olmasi bir genci çileden çikarmaya yeter.
Eli kolu bagli, köseye kistirilmis insanlarin bu durumu dile getirirken utanmalarindaki en önemli etkenin onlari köseye sikisan kötü yürekli bir hayvana çeviren benzetme olmasi, beni utandirmaya yetmeyecek kadar güçsüz bir sav. Soruyu çözemedigi için zayif alan çocugun, kopya çektigi için sifir alan bir çocukla ayni kefeye konulmadigi bir ilkokul hayatinin; ikisi de ayni kalp kirikligi ile sonlandigindan dolayi sanki özdes suçlar sebep olmus gibi yargilanilan bir ask hayatina tercih edilmiyor olmasindaki neden askin her seye ragmen cezbedici ve aldaticiliktan yoksun bir kimyasi olmasindan kaynaklaniyor.
Ilkokul yillarinda haksizliga ugrandiginda duyulan acinin, sevdiginden suçsuz yere mahrum kalmanin hicrani ile kiyaslanamamasinin nedeni; beynin hafiza için kullanilan kisminin çocukluk döneminde ihtiyaç duyulmadigi için gelismemis olmasi, beni bilim dünyasina karsi hep mesafeli kildi.
Zihnen yasadigi azabin fiziksel göstergelerinden mahrum kalan bir kimsenin dediklerinin dogrulugunu ispatlamak için basvuracagi yöntemlerin geri dönüsü olmayan yollardan geçiyor olmasi beni hep ürkütmüstür. Belki de bu yüzden, kaliciligin en gösterissiz biçimi olan yazmayi tercih etmisimdir. Ancak bunu fark etmemle beraber, oruç oldugunu hatirlamasina ragmen yemek yemeye devam eden kisinin mahkumiyetini almamak için yöntemimi, hislerime yarasir bir ihtisama yaklastirmakla mükellefim.
Bana ait bir gerçegi ilan etmek için sokaklari ya da duvarlari rahatsiz etmemin, kabina sigmamak olarak yorumlanacagi dalkavuklardan mütesekkil bir çevreden mahrum olmamin en güzel yani, beni aklima gelenden daha da ileri bir dürüstlüge tasiyor olmasi.
Sinifi ziyaret eden müfettisin, ögretmenini seven ögrenciler üzerinde yarattigi itici güçten yoksun bir biçimde hayatinda radikal degisiklikler yapmak için yola çikan biri, asla bu kadar basarili olmaya yaklasmamisti.

4 YORUMLAR

  1. üzgünüm ama yasim geregimi bilmiyorum tam olarak anlayamadim güzel olmus anladigim kadariyla ama tam olarak neanlatmak istedin yazarmisn

    lütfen ama anladiklarim kadariyla hos bisey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here