Aliskanliklarimiz Ve Biz – Aliskanliklarimizi Degistirmek mi?

3
205

Bütün olumsuz düsüncelerin altinda yatan sebep, süregelen aliskanliklarimiza son vermemizden kaynakli olabilir. Aliskanliklarimizin bitiminde kendimizi gayet kötü hissedebiliriz. Tipki sevdigimiz insanlardan ayrildiktan sonraki ruh haline benzer bu his.

Örnegin sigarayi birakmak, abur cubur yeme düzenimizi dogru ve bilinçli beslenme sekliyle degistirmek, yillardir çalistigimiz is yerinden ayrilmak, bir yakinimizi kaybetmek kadar bozar insan ruhunu. Garip bir bosluk hissedilir. Hatta bu boslukta bir süre kaygi ile dolasilir. Aliskanliklarimizin yerine ne konulursa bu tuhaf histen kurtulacagimiz düsünülür bir sürü fikir üretilir. Sonuç koca bir bosluk kaplar ortaligi.

Aliskanliklardan vazgeçmek kolay degildir. Lakin sanilanin aksine mantikli ve olumlu düsünce gücüyle bu olgu kolayca alt edilebilir. Zira olumlu aliskanliklar, olumsuz aliskanlikla yer degistirebilir. Kendimizi iyi hissetmedigimiz aliskanliklarimizi, bize iyi hissettirecek aliskanliklarla degistirebilir ve yeni aliskanliklarimizla yasamayi aliskanlik haline de getirebiliriz.

Etrafimizi gözlemledigimizde birçok insanin bu degisimle iyi aliskanliklar kazandigini fark edebiliriz. Bu gözlemlerimiz bizim için yardimci bir adim olabilir. Zaten aliskanliklarimizla dogmadigimiz, onlari sonradan yasam sekli haline getirdigimiz için kurtulmak kolay olmasa da mümkündür. Kötü aliskanliklarimizin kölesi olmak yerine, iyi aliskanliklarimizla daha huzurlu ve mutlu olabiliriz.

Hayatimizi düzene koyup bizleri hedeflerimize yönlendiren iyi ve güzel aliskanliklarimiza bir an önce kavusmak dilegimle.

Ayse ÖZEN

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here