Altinci Kat “Leza”

11
433

“Gözünü açtiginda gördügüydü, gülüsüne mühürlendigi, yalin ayak yasamin bahçesinde yürümekti ona uzanmak. Cumbali pencereden basini uzatip baktiginda tutulabilirdi  günes, çehresinden kamastirip atesini, yakabilirdi kendini.  “


Onu ilk gördügümde yüregim kafesine hayiflandi ,

Bir çarpti ah dedim !!!

Bir çarpti ahhh dedim !!!

Bir çarpti ahhhhh dedim !!!


Bir yandi can, sandim gögüs kafesim çatladi, depremler oldu hücrelerime, çatlaklardan sizan kan bir de doldu mu kalp’e  yandim lan, yandim ulan ahhhhhhh.  Doldurdum ince bardaga, su katmadim berrakligina, yüregi meze ettim katiga da içtim.. döndü basim.. içtim.. sallandi yüregim,,, içtim,,,salalarini okuttum yüreklerin,,,içtim,,,dolandi dilim,,,içtim


O bir seslenir, bakkalin çiragi olursun, sepetine koydugun ekmegi olursun, içtigi suyu, aldigi nefesi olursun, karabasa egilir köpegi olursun, bir salinir ki pesinin tozu olursun, topugunun tikirtisina yolu olursun… gün gelir gelinliginin beyazi, hayallerinin pembesi de olursun, çikar mahalleden kornalarla çigligina, sagir olursun, ne kadar iyi dilek varsa  sarar sarmalar janjanli paketlere adresine teslim olursun.  ah ulan derya ecele birakmaz sen sebebim olursun !!!


“ask bile adam seçer olmus irfan abi, yeter artik sustur, yumdur yüregini be abi”
 

Nedensizim ulan bahri. Sebepsizim oglum, anadan üryan çiplagim lan. Kirk ananin rahmine yerlessem de gelsem dünyaya yine de yetimim,  çivilerle  çarmiha geriliyor bedenim, kalp zaten çakili, ask adami öldürür mü lan bahri de hele. Hani kosarsin ya hiç amaçsiz, yollar boyu, kaldirimlar boyu,  daglar boyu nefesin nefesiyle sevisir acitir ya hani yüregini nefes almak, kesik kesik solursun havayi, dinlenir durulur dindirirsin acisini yasamla estirdigin cigerlerinin. Bir ask boyu kostum olum ben, aciyan yüregim, nefessiz kalsam da acimasa yürek ya, yasam çikti mahalleden bahri, çigliklara dolanan kordonlarimla candan edip can alirken merhaba diyen hayat, bir gelin konvoyunun çigliklariyla hosçakal diyor, çarkina da tükürürüm, bahtima da, yaziyida çalarim karaya, günüde boyarim geceye.

 

ben mahallenin yetim irfan’i, afyonun kafasi, cigaranin dumani,  esrarin çakiri, delikanlinin allahi, tarlabasinin serseri mayini kalk bir etegin uçusuna, iki çift gözün bakisina, bir yüregin çarpisina ibadet et. Dogru yolumdu ya hani, kötünün geçmis sayfasiydi, yeni baslangiçlarin ertesiydi. Kiyilarina vurdum bahri, yarin bana dünden de uzakta artik. Çalismak ta yok lan bugün, topla bizim elemanlari, pervin ablaya da bir haber et, hazir etsin masayi, iki de büyük atar güzellesiriz lan. Güzeliz lan, güzel….

 

                                             34 MUTLUYUZ 43 

 

leventden
 

11 YORUMLAR

 1. yorumu bire bir yapacagim… ciddi ciddi konusmamiz gerek, bi kulagini çekeyim.bu kadar güzel yazilir mi uleeeeeynn :))) bak benim de agzimi bozdun 🙂

 2. ve

  Mesela, "Leza" Merak ettim kurcaladim, Ispanya'nin kuzey bölgelerinden birinin adi.

  Ayni sekilde "Haviye" …

  Büyük felaket!

  Hatta "Kuranda geçen cehennem isimleri" basligi altinda buldum bu kelimeleri. Sanirim sen bu anlamlari vurgulamak için baslik haline getirdin. Iyi çalisma!

  Kediyi merak öldürürümüs=))

 3. ve

  Mesela, "Leza" merak ettim kurcaladim, Ispanya'nin kuzey bölgelerinden birinin adi.

  Ayni sekilde "Haviye" …

  Büyük felaket!

  Hatta "Kuranda geçen cehennem isimleri" basligi altinda buldum bu kelimeleri. Sanirim sen bu anlamlari vurgulamak için baslik haline getirdin. Iyi çalisma!

  Kediyi merak öldürürmüs=))

 4. melek tekrardan çok tesekkür ederim, var ol …

  deliseyim senden de birsey kaçmiyor ha, çikti hersey ortaya. tamam karsinda pes ediyorum ve açikliyorum =)

  islam inancina göre cehennem 7 katman, günahina, ya da yaptiklarina göre yargilandigin katmanlar derinlesiyor. örnegin islam dinine inananlar 1. katmanda yargilanacaklar. 1. katin adi "cehennem". katmanlar derinlestikçe azap artiyor 😉 basliklar buna paralel 😉 ….

 5. melek tekrardan çok tesekkür ederim, var ol …

  deliseyim senden de birsey kaçmiyor ha, çikti hersey ortaya. tamam karsinda pes ediyorum ve açikliyorum =)

  islam inancina göre cehennem 7 katman, günahina, ya da yaptiklarina göre yargilandigin katmanlar derinlesiyor. örnegin islam dinine inananlar 1. katmanda yargilanacaklar. 1. katin adi "cehennem". katmanlar derinlestikçe azap artiyor 😉 basliklar buna paralel 😉 …. begenmen beni mutlu ediyor deliseyim .."

 6. Her ne kadar dinsel tinilarin içinde bulundugu yazilar beni geriyorsa da, bu yazi dizisinde baska bir lezzet ve anlatilmak istenen unsur yakalamis olabilir zihnim. Okuduklarimizda degisik açi, perspektif önemli.

  Vurgunun yapildigi alan önemli. Ben onu gördüm ve merak ettim nereye baglanacagina açikçasi.

  Haydi kolay gelsin:)

 7. funda ablam isliklarina kocaman tesekkürler yolluyorum, sag ol var ol..:)

  deliseyim bence sen yazinin msjini, anlatmak istediklerimi, ne yapmaya çalistigimi anladin, geriye sadece edebi yanini okumak kaldi =)

  ama ne var biliyor musun? insan fikirlerini önemsiyorsun, yaziyi kendi duygularina çevirmek yerine ya da yazarin, bizzat yazinin kendi ruhaniyesine bürünmeye çalisiyorsun ? en önemlisi de okuyup geçmiyorsun. kelimeleri arastiriyorsun, kelime dagarciginin enginliginin kaynagini simdi anlayabiliyorum. benim isliklar da suan sana islikkkkkk islikkkkkk =)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here