Ani Yakala – Yasama Dair…

7
376

Hayat simdi mi, gelecek mi, yoksa geçmis mi? Sizce hayat hangisi…  Ani yasamak ya da geçmis ve gelecekte yasamak…

Hayat geçmisteki hatalara takilip onlarla bir ömür sürmek vicdan azabi çekmek degildir. Tabi ki geçmiste yasananlardan ders almak gerekir. Asil olan o hatalar çözümlenerek bir daha tekrarlanmamasidir. Yoksa yaptigimiz hatalara takilip, onlarla yasamak degildir hayat denilen süreç…  Sonuçta insan olan hata yapar, hatta yapmalidir, insan olmanin geregi olarak kaçamayacagimiz bir gerçek olarak… Düsünsenize hiç hata yapmadan nasil yasanir ki? Melek olmadigimiza göre…  

Bu yüzden hayati hatlariyla kabullenmeliyiz. Insan hatalariyla da insan! Hayatta hata yaparak dogrulari ögreniriz kimi zaman. Yok, böyle olmaz diyor saniz, o zaman hayat degildir yasananlar belki oyun olur da çikip dünya sahnesinde oynanir. Hem de hilelerini ögrenerek oynanan bir oyun… Ne kadar basit  ve berbat bir oyun olmaz mi sizce de? Geçmisteki yapilan hatalar için yalvarmalar da degildir hayat! Sadece bir özür dileyerek çözmeli hatalari. Sonrasinda bir ömür dövünmek bir hata için fazlasi, insanin hayatini mahvetmekten baska bir sey degil.

Insanlar yaptiklari ve yasadiklari seylerden sadece pismanlik duymamali, ders almasini ve çikarimlar yapmasini da bilmeli… Çünkü ‘Keske’ ler insani içten içe yiyen bir kurt gibidir. Yavas yavas ama aci çektirerek hayati mahveden bir kurt iste.. Siz her isinizden önce bir kere düsünün! Hatta olmadi derseniz iki  kere düsünün. Düsünün ki yanlis yapmayin. Sonrasinda keske demeyin… Çalissaydim keske, basarsaydim keske, söylemeseydim keske vs. Of, offf bu keskeler hiç tükenmez ki. Tek tükenen insan ömrü ve kayip duygularimizdir. Hem de o kadar hizli tükenir ki, ancak tabutta fark edersiniz…

Hayatta gelecegi planlayarak ben su saatte sunlari söylemeliyim veya sura da olmaliyim gibi bir plan yapma imkâniniz da yoktur. Çünkü iki dakika sonrasi için hayatin size ne gibi bir sürpriz sunacagindan habersizsinizdir. Zaten bilinseydi de hayat denilen gerçek gizemli bir süreç olmaz, gayet tabi ve monoton gidisatiyla sikici olmaz miydi? Ayni pille çalisan barby bebekler gibi… Acikinca mama, aglayinca kucak, oyun istedigi zaman oyun… Bunlar midir yasamak denilen bir ömür? 

Elbette ki,  gelecegimizi planlayacagiz, bir disipline tabi tutacagiz. Ama bunu saglayacagiz derken hastalik haline getirerek kuralci bir tip olup çikmayacagiz ortaya. Neden mi? Çünkü hayati kaçirmamizin önlenemez bas sebeplerinden olur da ondan! Ben büyüyünce su olacagim, sen büyüyünce su meslegi seçeceksin, benim kizim, benim oglum… Tamam ol! Sana olma diyebilecek bir güç yok. Hatta olman gereken seyin gerçeklesmesi için de bol bol çalis.  Fakat bir seyi lütfen atlama! O da kendin olarak ani yakala ve bu gerçekler isiginda ve gönlünce yasamaya çalis. 

Bakin iste bitkiler yasiyor. Su akiyor, günes ise doguyor ve batiyor. Öyleyse sende bir yaratilis mucizesi oldugunu hiçbir zaman hatirindan çikarma! Kendi özelliklerini farkinda ol ve onlari en üst limitine kadar kullan ve gelistir… Daha da önemlisi ise içinde bulundugunuz ani yasarken bir baskasina odakli degil, bizzat kendin için yasa.

Senin sifren “ani yakala” olmali. Zira bu olmazsa sen de yoksun kusura bakma. Andan baskasi belki olmayacak ve dün geçmis olacak, yarinda henüz gelmemis! Fakat ani yakalamis durumdasin onu da kaçirirsan bir daha böyle anlar elinde olamayabilir…

Unutma ki ömür çok kisa ve hizli kayiyor, insanin elinden ve geleceginden. Onun için geçmisten ders alip, gelecegimizi planlayarak ani yasamaliyiz. Sirf hayat mort olsun diye!

Her gün içinde barindiginiz zamani eskitirken “ani yakalayarak”  yasayabilmeniz dilegiyle.

 

7 YORUMLAR

  1. Motive edici bir yazi, begenerek okudum…

    Hep söylenir "ani yasa, anin içinde ol" fln ama bunu gerçek anlamda yakalayabilmis insanlar var mi aramizda acaba?

    Zaten en acimasiz olan bilip, anlayip uygulayamamak =)

    sevgi pusulaniz olsun…

  2. delisey dediklerine aynen katiliyorum en kötüsüde bilipte uyqulayamamak su an istediqim yerde olmayi ve düsündüqüm ani yasamayi çok isterdim fakat hayat burda devreye giriyo ve bana elimde olmayan nedenlerden dolayi engel oluyo yaziniz çok güzel olmus çok begendim =)

  3. yalniz ben biraz farkli düsünüyorum @kevser, düsündügüm anin içinde olmayi degilde var olan ani düsünüp içinde olmayi basarabilmekten bahsediyorum. zor olan bu iste, kalemsörün bahsettigi de bu sanirim=)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here